Madam Solka

Puls Polonii & Archiwum Rodzinne & Kresy-Siberia
February 2015

Galeria Zdjęć Pulsu Polonii

Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć całą fotografię.

Portret w okrągłej ramce: Pani Jadwiga w roku 1950, tuż po przypłynięciu do Sydney. Józef Ryciak z żoną Leokadią i z najstarszą córką Reginą (i w ciąży z Jadzią). Dziadek Pliszka, ojciec Pani Leokadii.
Ostróg, Brama Łucka. Foto Internet. Mapa II Rzeczpospolitej - województwo wołyńskie zaznaczone na czerwono. Pani Leokadia Ryciak z córeczkami.
Cenne zdjęcie rodzinne: państwo Ryciakowie z trzema córkami: po prawej Jadzia, w srodku Renia, po lewej Halinka. Kościół Wniebowzięcia NMP w Ostrogu. Foto Internet. Starsze panny Ryciakówne - Pierwsza Komunia.
Ostróg, lata międzywojenne. Poświęcenie krzyża misyjnego. Fot. Internet. Ruiny zamku Ostrogskich w Ostrogu nad Horyniem. Fot. Internet. Siatkówka na boisku Gimnazjum im. Konopnickiej w Ostrogu. Foto Internet.
Baszta zamku w Ostrogu. Z Ostroga przenosimy się do Równego. Pałac Lubomirskich w Równem. Foto Internet.
Popularny środek transportu. Foto Internet. Równe, lata 30-te. Parada 44 Pułku. Foto Internet. Panny Ryciakówne z policyjnym psem oraz koleżanką.
Gimnazjum żeńskie w Równem. Foto Internet. Równe, pałac Lubienieckich na górce. Foto Internet. Kościół w Równem. Foto Internet.
Równe - defilada orkiestr strażackich. Foto Internet. Równe -  skwer. Foto Internet. Willa secesyjna w Równem. Foto Internet.
Stacja kolejowa w Równem, skąd tysiące Polaków wywieziono na Sybir. Foto Internet. Równe - stacja kolejowa dzisiaj. Foto Internet. Policjanci i osoby cywilne konwojowane przez NKWD. Foto Internet.
Ofiary mordów NDWD. Foto Internet. Bydlecym wagonem - w nieznanym kierunku...
(Basia i Farynka Sgrunowskie, podczas ewakuacji od Lugova do Krasnowodzka, uciekając od tułaczki Sowieckiej, 23 marca 1942 r. -archiwum prywatne Zofii Jordanowskiej, Nowy Jork, przez grzeczność VideoFact). Zdjęcie ze strony internetowej Kresy-Siberia. A jedni na Sybir, a drudzy do Kazachstanu... Foto Internet.
Drzwi wagonu otwierano na ogół po to, by wyrzucić martwe dziecko. Foto Internet. Pani Leokadia została zesłana do północnego Kazachstanu. Stepowe
Szczęśliwcy, co mieli buty na nogach. Amnestia dla zesłańców, wielka migracja na południe - bo tworzy się Wojsko Polskie. Foto z archiwum Haliny  Malinowskiej. Halinka w Armii Andersa - praca przy organizacji transportów dla wygnańców.
Ewakuacja kobiet z dziećmi oraz sierot do obozów w Pahlavi i Teheranie. Foto Internet. Obóz dla uchodżców w Teheranie. Foto Internet. Pani Leokadia z dwiema córkami w Teheranie. Trzecia córka zmarła na nieludzkiej ziemi.
Wielki dobroczyńca Polaków - maharadża Jam Saheb, fundator obozów dla uchodźców w Indiach. Foto Internet. Pałac maharadży. Foto Internet. Rysunek obozu z polską flagą. Foto Internet.
Szkoła polska w obozie Validade. Przeprowadzka dzieci z obozu do obozu - żegnał je osobiście maharadża. Foto internet. Polskie tańce w obozie w Valivade - stopklatka z archiwalnego filmu.
Polskie buziaki - stopklatka z archiwalnego filmu z Validade. Polska dziatwa z wizytą u magaradży. Po prawej w mundurze legendarny ks. F. Pluta. Foto Internet. Obozowa stołówka. Foto Internet.
Opiekunowie polskich dzieci w Indiach - po prawej Hanka Ordonówna, a w środku w mundurze kapelan obozu ks. F. Pluta. Validade. Dziatwa i kapłani przed blokiem nr 2. Foto Internet. Validade - archiwalne zdjęcie zbiorowe. Foto Internet.
Jadzia Ryciak - świadectwo z gimnazjum polskiego  w Validade. Valivade 1947 r. Jadzia Ryciak- świadectwo maturalne. Valivade 1947. Maturzystki - pierwsza od prawej Halinka, czwarta Jadzia.
Bejrut 1949.Jadwiga Ryciak - zarejestrowana w International Refugee Organisation, dokument z podpisem  hrabiego M. Tyszkiewicza. Jeszcze jedna pamiątka z Bejrutu. Rok 1950 - off to Australia. Już nie zesłaniec, tylko  emigrantka. W wieku 25 lat rozpoczyna nowy etap w życiu.
To już 65 lat życia na emigracji i prawie tyle lat pracy społecznej. Rok 1952. Ślub Jadwigi Ryciak ze Stanisławem Solką. Obywatelstwo australijskie Stanisława Solki- 1957 r.
Stanisław Solka- wzrost Jadwiga i Stanisław Solkowie. Spotkanie polonijne - państwo Solkowie po lewej.
Jadwiga Solka z córką Krysią. Krystyna Pasternacka jest dziś  adwokatem. Od biskupa Rubina dyplom za pracę społeczną przy organizacji obchodów Millenium Chrztu Polski. Wiele lat zgodnej i owocnej współpracy:  inż. Maria Krupska (po prawej) wraz z Jadwigą Solkową.
Biznes Przez pewien czas w sklepie pomagała siostra Halina Malinowska. Dokument z 1968 roku- budowa Klubu Polskiego w Ashfield.
Rok 1974, Sydney - pierwszy PolArt. Po prawej Jadwiga Solka i Maria Krupska. Polonijna gala - prawdopodobnie właśnie w Opera House w czasie pierwszego Pol-Artu... I skąd się brały te wszystkie suknie balowe?
Tu praca zarobkowa------ --- tu zaś praca społeczna i dyplom...z podpisem prezes Marii Krupskiej. Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Kazimierza Sabbata.
Medal uznania Rady Naczelnej Polskich Organizacji w Australii. Dyplom uznania za pracę społeczną w organizowaniu kolejnego Pol-Artu w Sydney (1991 r.) - podpisany przez Irenę Wojak. Wdowa Jadwiga Solka poślubiła 18 lat młodszego od siebie działacza społecznego Jerzego Krajewskiego.
Państwo Krajewscy w czasie polonijnego bankietu. Prezes Krajewski mało kiedy się uśmiecha, ale dla nas zrobił wyjątek. Dyplom Funduszu Wieczystego podpisany przez panią W. Pęską.
W lipcu 2014 r. Pani Jadwiga, podobnie jak jej mąż George Krajewski została odznaczona  Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi  Rzeczypospolitej Polskiej. Krzyż otrzymuje pani Jadwiga z rąk konsul generalnej Reginy Jurkowskiej. Laureaci w czasie gali w konsulacie RP.
I to wszystko w księdze wspomnień...i starym albumie...