Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
10 stycznia 2011
Antyle, Martynika, śladami Tadeusza Kościuszki
Robert Springwald

Fundacja im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie proponuje zorganizowanie w 2011 r. wyprawy antylskimi śladami Wielkiego Polaka. Po opuszczeniu Polski, przed 234 laty, Tadeusz Kościuszko rozpoczął wielką podróż po Europie, którą zakończył w Ameryce. Celem tej podróży było przypomnienie światu o losie Polski walczącej o zachowanie Niepodległości oraz walka o wolność Amerykanów. W czerwcu 1776 na pokładzie żaglowca wypływa z Nantes we Francji, do Ameryki. Na początku lipca, w sztormie, żaglowiec rozbija się o skały u wybrzeży wyspy Martyniki.

Szczęśliwie ocalały Tadeusz Kościuszko, wraz z towarzyszami, na resztkach masztu, dopływa do plaż Martyniki i lecząc obrażenia, odniesione w tej katastrofie, przebywa tam cały lipiec. Nie mogąc doczekać się dużego statku płynącego do Ameryki, wynajmuje małą, jednomasztową, łódź rybacką i na tej łodzi wypływa, wzdłuż archipelagu Wysp Bahama i wybrzeża amerykańskiego, docierając, w sierpniu, do Filadelfii, by wziąć udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jest to prawie zupełnie nieznany epizod w jego biografii .

Fundacja chce zainicjować przedsięwzięcie, którego celem będzie upamiętnienie cudownego ocalenia życia Tadeusza Kościuszki i przywrócenie tego niecodziennego wydarzenia do świadomości historycznej. Nadarza się niepowtarzalna okazja uczynienia tego na pokładzie pływającego po Antylach, polskiego żaglowca SY „ Fryderyk Chopin ”.

20 maja 2011 r. „ Fryderyk Chopin ” wychodzi w rejs powrotny do Polski, dlatego przed podniesieniem kotwicy, proponujemy przygotowanie na jego pokładzie spotkania władz Martyniki, mieszkających tam Polaków, przedstawicieli Fundacji i zainteresowanych tym tur-operatorów upamiętniającego to cudowne ocalenie życia przyszłego Naczelnika Powstania.

Spotkanie poprzedzone zostanie wmurowaniem w porcie Fort-de-France tablicy pamiątkowej.
Prezes Zarządu
Tomasz B. Otrębski
Kraków


Plan wyprawy:
1. Przelot samolotem z Krakowa do Fort-de-France i z powrotem do Krakowa.
– wylot 13 lub 14 maja – powrót 21 – 22 maja 2011 r
– bilet lotniczy, przez Paryż, w obie strony - ok. 3000 zł

2. Noclegi; 7- 8 noclegów w pensjonatach , od 50 – 80 dolarów
W niektórych pensjonatach mówią po polsku.

3. W programie:
- spotkanie z władzami Martyniki, będącej Terytorium Zamorskim Francji.
- spotkanie z Polonią
- na podstawie posiadanej wiedzy, spróbować odnaleźć miejsce w którym morze wyrzuciło T. Kościuszkę na brzeg wyspy oraz pobrać, z tego miejsca, piasek na Kopiec Kościuszki w Krakowie
- ustalić miejsca pobytu Kościuszki na wyspie
- upamiętnić Jego pobyt na wyspie w sposób uzgodniony z jej władzami, np. przez zainicjowanie sypania Małego Kopca Kościuszki lub pamiątkowe oznakowanie drzewa mającego 235 lat.

Przed wyprawą należy nawiązać kontakt z władzami wyspy oraz przedstawicielami Polonii i Kościoła.

Szczególnie cennym może być nawiązanie kontaktów z University of the West Indies w Fort-de-France, Castries, Saint Lucia i Sir Arthur Lewis Community College.

Literatura:
Skałkowski. Kościuszko w świetle najnowszych badań. Pertek. Polacy na morzach i oceanach.
Dihm. Kościuszko nieznany.
Siemieński. Kościuszko.

Opracował: Robert Springwald

Fundacja im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

www.fundacjakosciuszki.pl

fundacja@fundacjakosciuszki.pl