Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 czerwca 2005
PETER SKRZYNECKI poeta z zaczarowanego ogrodu
Ernestyna Skurjat

Peter Skrzynecki.Fot.T.Koprowski
Bądźmy dumni, że Peter Skrzynecki raczy czuć się Polakiem. Jego matka była Ukrainką, a jakiej narodowości był ojciec-nie wiadomo.

Kornelia Wołoszczuk tajemnicę zabrała ze sobą do grobu. Mamy jednak polski wątek: Petera z największą miłością wychował Polak Feliks Skrzynecki, ojczym.

Recent links to stories about Peter Skrzynecki

Najnowszy link do artykułu o P. Skrzyneckim

Peter, znakomity poeta australijski, tak chętnie przyznający się do swej polskości, urodził się w Niemczech w 1945 roku. Rodzina Skrzyneckich przybyła do Australii w 1949 roku. Początkowo przebywała w obozie dla uchodzców w Bathurst. W Sydney mogła się osiedlić dopiero w roku 1951. O swym rodzinnym domu w dzielnicy Regents Park pisał ciepło w wierszu pt. 10 Mary Street, który – jak wiele innych utworów Petera – wchodzi w kanon australijskich lektur szkolnych.

Rodzice ciężko pracowali zawodowo, a przy tym uprawiali przydomowy ogród, w którym rosły warzywa i piękne kwiaty. O tym ogrodzie, niczym zaczarowanej krainie, Peter opowiadał mi z ogromnym przejęciem w połowie lat 90-tych, wymieniając polskie nazwy rosnących tam kwiatów... O ile pamiętam, było to już po śmierci ojca, któremu poświęcił piękny i wzruszający do łez wiersz (Feliks Skrzynecki zmarł w 1994 roku), ale jeszcze za życia matki (Kornelia zmarła w roku 1997).

Swoje chłopięce lata w szkole i w tym właśnie ogrodzie oraz na ulicach robotniczej dzielnicy imigrantów Peter opisywał w swych autobiograficznych książkach „The Wild Dogs” oraz „The Sparrow Garden”. W sumie ma w dorobku 14 książek: prozy i poezji. Otrzymał wiele nagród literackich, m.in. Grace Leven Poetry Prize, The Henry Lawson Short Story Award oraz Captain Cook Bi-Centenary Award.


Peter Skrzynecki ze swą wydaną w 2004 r. autobiografią The Sparrow Garden. Foto Tom Koprowski.

Debiutował jako poeta w połowie lat 60-tych. W roku 1967 jego wierszami zainteresowały się main stream media, na czele z Weekend Australian i Radiem ABC. Pierwszy tom poezji There, Behind the Lids został opublikowany w roku 1970, drugi Headwaters w dwa lata później- i ten drugi otrzymał prestiżową nagrodę poetycką za rok 1972.

Jednak najgłośniejszym, najpopularniejszym zbiorem wierszy był wydany w 1975 r. Immigrant Chronicle znajdujący się w kanonie lektur szkolnych. To ważny tomik. W zawartych tu wierszach Peter pisał o swych imigranckich doświadczeniach, o losie rodziców będących uchodźcami, o bigoterii i rasizmie, o próbie przystosowania się do życia w nowym kraju.

Jego życie zawodowe upłynęło w szkołach. Po kursie nauczycielskim, a potem studiach na New England Uni oraz Uniwersytecie Sydnejskim przez wiele lat uczył w szkołach, a następnie wykładał na University of Western Sydney. Z tej właśnie placówki odchodził na emeryturę mniej więcej w okolicach Festiwalu Pol-Art 2003.

Wielu z nas pamięta zapewne pojawienie się Skrzyneckiego na scenie w Opera House, w czasie Gala Concert, kiedy to aktorzy recytowali jego wiersze po polsku i po angielsku.

Peter chętnie opowiadał o swych wyprawach do Polski, i do Krakowa, gdzie spotkał się kiedyś ze swym imiennikiem Piotrem Skrzyneckim, legendą Piwnicy Pod Baranami. Piotr i Peter. Gdyby losy ich i świata potoczyły się inaczej, może obydwaj żyliby w Polsce --- a może odbydwaj w Australii? Peter i Piotr.

W roku 1989 Peter Skrzynecki otrzymał od rządu polskiego Order of Cultural Merit, a w 2002 roku władze Australii- uznając jego wkład w literaturę wielokulturową - nadały mu Order of Australia (OAM).

Peter ma rodzinę: żonę Kate i trójkę dzieci: Judith, Andrew i Annę.

Książkę Petera pt Wild Dogs przetłumaczyła na polski nauczycielka , znana działaczka polonijna Marianna Łacek.Książka ma się ukazać w Polsce. Więcej na ten temat Marianna opowiada w wywiadzie dla Radia SBS z maja 2005 roku. Wywiad znajduje sie w archiwum internetowym Radia SBS.

Chcesz posłuchać? Kliknij tutaj, wybierz Polish i szukaj w archiwum.

Dużo ciekawych materiałów o Peterze Skrzyneckim można znaleźć w internecie, po prostu klikając na popularną wyszukiwarkę GOOGLE.

Komentarze czytelników: 2
Puls Polonii nie odpowiada za treść komentarzy nadesłanych przez czytelników!
29/06/2005
Peter Skrzynecki - zaczarowany ogrod (Ernestyna Skuriat)
Nie rozumiem wstepu do tego artykulu: ojciec Piotra Skrzyneckiego byl Polakiem, nie ma co do tego watpliwosci. Zakladam wiec, ze pani Ernestyna uzyla tytulu takiego, jakiego uzyla po to, zeby zaintrygowac czytelnikow. (Bozena Szymanska)
 
29/06/2005
Ojciec Petera (Ernestyna)
Z lektury autobiografii Skrzyneckiego nigdzie - o ile pamietam - nie wynika, ze ojcem biologicznym Petera byl Polak. Wiadomo tylko, ze wspanialym jego ojczymem byl Feliks Skrzynecki. Jesli przeoczylam info o polskim ojcu, prosze moje oczko na te informacje nakierowac. Moze Pani Lacek wie cos wiecej?
Ernestyna