| Doroczny, siódmy Festiwal Kościuszkowski zaplanowany jest na sobotę 23 lutego i niedzielę 24 lutego 2013. Gdzie? Jak zwykle na Górze Kościuszki oraz w Jindabyne u podnóża Mt Kosciuszko. Organizatorem jest Kosciuszko Heritage Inc. (dawniej Fundacja Kulturalna Pulsu Polonii). Tym razem będziemy świętować setną rocznicę pierwszej Mszy św. odprawionej na szczycie Góry 23 lutego Anno Domini 1913. W tamtych czasach Mt Kościuszko podlegała archdiecezji sydnejskiej, zatem homilię wygłosił osobiście arcybiskup Michel Kelly z Sydney. Współcześnie Góra Kościuszki znajduje się na terenie archidiecezji Canberra-Goulburn, tak więc wypadałoby, aby głównym celebrantem był lokalny arcybiskup. Poprzedni awansował, bo został metropolitą Queensland, a nowego jeszcze nie ma. Krótko mówiąc, jest wakat. Czekamy właśnie, kiedy Watykan mianuje nowego arcybiskupa. Tymczasem dostalismy wiadomość od kardynała George'a Pella, że chętnie napisze przesłanie do pamiątkowej publikacji souvenir bookKardynał poprosił biskupa Juliana Porteousa, aby był głównym celebrantem na Mt Kosciuszko.
W czasie K’Ozzie Fest 2013 ma też dojść do szczególnie ważnego wydarzenia: otóż na spotkanie z nami i z naszymi przyjaciółmi Ngarigo - tradycyjnymi właścicielami Góry Kościuszki - przybywa z USA gość specjalny, Afro-amerykański pianista Roy Eaton, który zagra Chopina... i muzykę skomponowaną przez T. Kościuszkę!
Nowością festiwalu będzie też specjalnie na tę okazję przygotowany przez Arkadiusza Buczka visual laser show tuż pod pomnikiem Sir Pawla Edmunda Strzeleckiego (Banjo Paterson Park, Kościuszko Road, nad malowniczym jeziorem Jindabyne). Pod tym pomnikiem w czasie ostatniego festiwalu ślub zawarli goście z Polski, Kasia i Piotr z Malborka. Jeśli są kolejni chętni do ślubnej ceremonii w tej pięknej scenerii – prosimy się zgłosić!
Office@kosciuszkoheritage.com
Jako się rzekło, gościem specjalnym festiwalu będzie pianista Roy Eaton z Nowego Jorku, miłośnik Chopina i Kościuszki,zwycięzca konkursu chopinowskiego zorganizowanego przez Fundację Kościuszkowską. Uczy muzyki w Manhattan School of Music. Jest szczególnym przypadkiem mariażu muzyki klasycznej z komercyjną. W roku 2010 Roy jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów jingli reklamowych został przyjęty w poczet znakomitości w Advertising Hall of Fame.
Jako 3-latek Roy stracił kawałek palca, ale mimo to postanowił być pianistą koncertowym. Po wygraniu prestiżowego konkursu muzycznego został w wieku 7 lat zaproszony do występu w Carnegie Hall. Zyskał sławę w USA dzięki Fundacji Kościuszkowskiej. Występował z orkiestrami symfonicznymi. Był stypendystą Yale University. W czasach wojny koreańskiej służył w armii USA... na szczęście pracując głównie w radiu i TV.
W roku 1957 jego (pierwsza) żona zginęła w wypadku samochodowym, a on sam został uznany za zmarłego (6 dni w śpiączce!). Potem zaczął nowe życie... jako kompozytor piosenek reklamowych (jingle composer).... a także ponownie jako pianista koncertowy! Ma w dorobku kilka płyt kompaktowych z muzyką Chopina. Ale też pięknie gra rag-timy Scotta Joplina. Ostatnio zainteresował się muzyką skomponowaną przez Tadeusza Kościuszkę. Obiecał opracować na nasz festiwal ciekawe instrumentacje/wariacje jego utworów.
PROGRAM FESTIWALU
Sobota 23 lutego 2013. Godzina 11 rano – uroczysta Msza św. na szczycie Góry Kosciuszki celebrowana przez biskupa Juliusa Porteousa. W koncelebrze m.in. lokalny proboszcz ks. Peter Miller, Prowincjał ks. Chrystusowców ks. Karasiuk, Franciszkanie z Perth o.Tomasz Bujakowski i o.Stanisław Tomasiak; O 12 w południe (planowany) lot nad Górą gościa z Ameryki z przedstawicielką starszyzny Ngarigo. Godzina 5 pp. Hotel Horizon, Kosciuszko Rd, dwa recitale fortepianowe dedykowane tradycyjnym właścicielom Mt Kosciuszko; wystąpią wspaniali pianiści: Krzysztof Małek (Sydney) & Roy Eaton (Nowy Jork). Godzina 7 pm. Ekipa z Sydney, Polonez Smallgoods przygotowuje Polish Dinner pod pomnikiem Strzeleckiego. Chętni mogą zgłosić stragany i stoiska. Godzina 8,30 pm (zachód słońca 7,39 pm – gdy już będzie ciemno, rozpocznie się koncert połączony z visual laser show. Postaramy się też sprowadzić pianino, a jak się uda to będzie wielkie booggie wooggie! Na specjalnie zamontowanej scenie mają wystąpić zespoły folklorystyczne na czele z Lajkonikiem.
Nasz amerykański przyjaciel Roy Eaton |
Niedziela 24 lutego. Godzina 8,30 am – Msza św. w lokalnym kościele St Columbkille (na rogu Kościuszko Rd & Banjo Paterson Crescent). Godz. 10 am – premiera filmu „Polish-Aboriginal Fraternity Flights over Mt Kosciuszko” w
Jindabyne Cinema (budynek Visitors Centre). Godz. 11 am – Wystawa fotograficzna “ Australia – the Catholic Way” (venue do ustalenia) Godz. 11,30 am Pod pomnikiem Strzeleckiego Polonez Smallgoods serwuje Polish Lunch BBQ. Stragany, stoiska. Degustacja australijskiego piwa „Kosciuszko” ...oraz polskich piw. Około 12 w południe rozpoczyna się pod pomnikiem wielki koncert galowy. Chóry kościelne, zespoły muzyczne i folklorystyczne, soliści. Świętujemy też 25 rocznicę odsłonięcia Pomnika Strzeleckiego. Sir Paweł Edmund Strzelecki był odkrywcą góry Mt Kosciuszko, którą nazwał imieniem generała Tadeusza Kosciuszki. Godzina 4 pm – zwiedzamy Kosciuszko Brewery (the highest brewery in Australia) - po drugiej stronie Kosciuszko Rd, w hotelu Banjo Paterson Inn. Godzina 4,30 pm – zakończenie festiwalu. Uwaga, w trakcie organizowania festiwalu różne szczegóły programu mogą ulec zmianie.
Artyści, którzy mają ochotę wystąpić na Górze Kościuszki oraz pod pomnikiem Strzeleckiego proszone są o kontakt:
office@kosciuszkoheritage.com ph. 02 9484 1740.
Szukamy interesujących materiałów fotograficznych do wystawy „Australia – the Catholic Way” obrazującej życie społeczności etnicznych. Prosimy o nadsyłanie materiałów emailem na adres:
office@kosciuszkoheritage.com
Link do angielskiej wersji Programu Festiwalu (K’Ozzie Fest 2013 – our vision)
Ernestyna Skurjat-Kozek Prezes, Kosciuszko Heritage Inc. ernestyna@kosciuszkoheritage.com
Piwo Kościuszko najlepsze w Australii!
Opis smaku piwa Kościuszko
Opis browaru mieszczącego się w hotelu Banjo Paterson Inn
(Updated 7 Nov. 2012)
|