Spotkała się wczoraj gromadka miłosników Generała Tadeusza Kościuszki, aby zgodnie z tradycją
zapoczątkowaną w pałacu w Sieniawie
świętować imieniny opromienionego światową sławą bojownika o wolność i prawa człowieka. Specjalnie z tej okazji wyszukalismy dąb, aby jak tradycja nakazuje upleść wieniec na głowę człowieka, który się zasłużył szlachetnym sprawom. Tak więc w dniu Imienin Kościuszki rozmawialiśmy nie tylko o roli Strzeleckiego, ale i roli Felixa Molskiego, który robi wszystko, co w jego mocy, aby świat poznał piękną prawdę o Strzeleckim.
W czasie kilkumiesiecznej podróży po USA, Kanadzie i innych krajach (szlakiem liberty) Felix brał udział w spotkaniach redakcyjnych, konferencjach, zwiedzał muzea, dokumentował pomniki m.in. ofiar Potato Famine, a czyniąc to zwrócić uwagę świata na humanitarny aspekt działalności Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego w czasie wielkiej klęski głodu w Irlandii. Strzelecki ocalił od śmierci głodowej ponad dwieście tysięcy dzieci i wypracował niezwykle proste, ale bardzo skuteczne metody zapobiegania skutkom kartoflanej zarazy, o czym świadczą liczne materiały wytropione przez Felixa w archiwach parlamentu brytyjskiego. Strzelecki wybitnie się zasłużył, co doceniła nawet Królowa Wiktoria, a o czym współczesny świat nie pamięta.
W Bostonie udało się Felixowi spotkać przebywającego tam z wizytą premiera Irlandii i jednego z ministrów; wręczył im swoją publikację „The Best of Human Nature”. Po powrocie do Australii opracowuje zebrane materiały; na dzień przez Imieninami Kościuszki w Pulsie Polonii ukazuje się jego
artykuł "The Need for an Honour Roll"
Jest to artykuł wytyczający kierunek działań zarówno Felixa, jak i organizacji „Kosciuszko Heritage”. Z inicjatywy Felixa ma powstać Honour Roll, księga osób szczególnie zasłużonych w niesieniu pomocy ofiarom klęski głodu; jest nadzieja, że Strzelecki zajmie w tej księdze prominentne miejsce. Ufamy, że przy poparciu władz irlandzkich uda się ów Honour Roll powołać do życia nie dalej jak 25 sierpnia 2013 roku, kiedy to w Sydney odbędzie się międzynarodowa konferencja International Commemoration poświęcona zagadnieniom The Great Irish Famine. Gościem konferencji będzie premier Irlandii. Dobrze byłoby, aby rola Strzeleckiego została nareszcie doceniona na najwyższych szczeblach władz, również australijskich.
Ernestyna Skurjat-Kozek, fot. Puls Polonii
|