16 lutego 2014 roku w Jewish Holocaust Centre w Melbourne miała miejsce podniosła uroczystość wieńcząca niemal dwuletnią działalność The Pilecki Project Committee. Podczas tej niezwykle starannie przygotowanej uroczystości, w obecności 250 zgromadzonych tam osób, przedstawiciele Komitetu Andrzej Nowak i Jacek Glinka wręczyli prezydent JHC, pani Paulinie Rockman, dokumenty upamiętniające działalność jednego z największych polskich bohaterów ubiegłego wieku – Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Jedna z sal tamtejszego muzeum mieścić będzie odtąd stałą ekspozycję obrazującą bogatą, piękną i heroiczną działalność tego człowieka, który dobrowolnie wszedł we wrześniu 1940 r. w sam środek łapanki na Żoliborzu, aby w ten sposób postać się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby dać światu świadectwo nieludzkich zbrodni popełnianych tam przez Niemców, organizować różnoraką pomoc dla współwięźniów, podtrzymywać ich moralnie, a także organizować więźniów tak, by na dany sygnał z zewnątrz mogli wzniecić powstanie przeciw załodze obozu.
Po ucieczce z tego miejsca najokrutniejszej kaźni, Rotmistrz opracował w drugiej połowie 1943 r. znany już szeroko dzisiaj Raport “W”, w którym przedstawił władzom polskiego Państwa Podziemnego pełny obraz zagłady Żydów, Polaków, Rosjan i wielu innych narodowości, która była realizowana w Auschwitz przez nazistowską maszynę śmierci.
Po walce w Powstaniu Warszawskim (sierpień-wrzesień 1944) Rotmistrz dostał się do niewoli niemieckiej i spędził ponad pół roku w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu przez aliantów i paromiesięcznym pobycie w kwaterze polskiego Drugiego Korpusu w Ankonie, w czasie którego napisał on ostateczną, najpełniejszą wersję swego raportu z Auschwitz, Witold Pilecki poprosił generała Andersa o zgodę na wyjazd do Polski.
Świadom oczekujących go tam niebezpieczeństw i ogromnego ryzyka, czuł się on w obowiązku prowadzić tam pracę wywiadowczą koncentrującą się na ustalaniu zakresu morderstw i zsyłek dotykających Polaków związanych z organizacjami sprzeciwającymi się sowieckiej okupacji i dominacji w Polsce. W 1947 r. Witold Pilecki został zaaresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W marcu 1948 roku rotmistrz Witold Pilecki skazany został na śmierć przez komunistycznych oprawców. Wyrok wykonano w maju, a ciało tego bohatera do dziś spoczywa w nieustalonym miejscu.
Mimo upływu wielu lat od upadku komunizmu w Polsce, trwa tam nadal żmudny proces przywracania pamięci o bohaterach podziemnej walki o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Proces ten napotykał i napotyka nadal opory różnych środowisk, które nie tają swej wrogości wobec patriotycznych wartości i tradycji. Niestety, nielepiej sprawy mają się poza granicami kraju.
Dr Helena Evert - wywiad ze Zbigniwem Lemanem |
Dr Adam Koch z prezeską JHC Pauline Rockman |
Czytaj artykuł "Rotmistrz Pilecki upamiętniony w Melbourne", tam też więcej zdjęć
Kierując się oczywistą potrzebą poprawy tej sytuacji, The Pilecki Project Committee skierował w kwietniu 2013 r. list do kierownictwa Jewish Holocaust Centre w Melbourne proponujący współpracę w projekcie mającym na celu przedstawienie i upamiętnienie na antypodach wielkich zasług Witolda Pileckiego w dziele przedstawienia i udokumentowania światu tragicznych losów Żydow, Polaków i osób reprezentujących tak wiele innych narodowości w niemieckich obozach zagłady. Obowiązki przewodniczącego Komitetowi przyjął na siebie Konsul Honorowy RP dr Jerzy Łuk-Kozika, co zapewniło przedsięwzięciu właściwą rangę i podkreśliło znaczenie całego przedsięwzięcia.
Propozycja Komitetu została przyjęta. Podjęto wielomiesięczny trud, którego uwieńczeniem była uroczystość, do jakiej doszło w dniu 16 lutego 2014. Koordynatorom projektu Andrzejowi Nowakowi i Jackowi Glince oraz kierownictwu Jewish Holocaust Centre należą się wyrazy najwyższego uznania za to, że nie szczędząc wysiłku doprowadzili do finału, w stosunkowo krótkim czasie, ten niełatwy projekt.
W ramach projektu podjęto się, między innymi, przetłumaczenia na język angielski Raportu „W”. Tego niełatwego i jakże pracochłonnego zadania podjął się na zasadzie pracy społecznej jeden z członków Komitetu i członek Związku Polskich Więźniów Politycznych, a zarazem profesjonalny tłumacz, dr Adam Koch, który był jedną z trzech osób decydujących o jej kształcie. Dr Koch napisał ponadto kilka tekstów w języku angielskim, część których została włączone do książki „Report W. KL Auschwitz 1940-1943”. Jej pierwszy (niekomercyjny) nakład został wydrukowany w Melbourne w październiku 2013 r. Praca nad przekładem była skomplikowana i wymagała uzyskiwania wielu niezbędnych wyjaśnień. Udzielił ich dr. Kochowi niezawodny dr Adam Cyra z Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimu, któremu niniejszym pragnę również serdecznie za okazaną nam pomoc podziękować.
Na stronach Jewish Holocaust Centre oraz Instytutu Pamięci Narodowej zamieszczono już linki kierujące do przygotowanej w ramacj projektu prezentacji elektronicznej, która praktycznie rzecz biorąc umożliwia dostęp do dokumentów o Witoldzie Pileckim wszystkim zainteresowanym na całym świecie.
Wielkie znaczenie i moralną wymowę mial udział w pracach Komitetu powstańca warszawskiego, pana Zbigniewa Lemana, wzruszający wywiad z którym przeprowadziła w trakcie uroczystości w JHC pani dr Helena Evert z Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej. Kiedy pan Leman opowiadał o swoich dramatycznych przejściach w pierwszych dniach pamiętnego sierpnia 1944 roku, wraz z nim płakało na sali wiele osób.
Godzi się w tym miejscu wspomnieć o roli i wkładzie do tego przedsięwzięcia Związku Polskich Więźniow Politycznych, do którego jego koordynatorzy, Andrzej Nowak i Jacek Glinka, zwrócili si e w 2013 r. z prośbą o udzielenie niezbędnej pomocy.
Jako organizacja zarejestrowana w Australii, Związek mógł wystąpić do Instytutu Pamięci Narodowej o przekazanie Komitetowi zbioru niezmiernie ważnych dokumentów dotyczących życia i działalności rtm. Pileckiego. Za jego przygotowanie i przesłanie do Australii w krótkim stosunkowo czasie Instytutowi, w szczególności zaś jego prezesowi, dr. Łukaszowi Kamińskiemu oraz dr. Rafałowi Leśkiewiczowi, dyrektorowi Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentow, którzy zechcieli przybyć na uroczystość w JHC , a nadto odbyli bardzo wiele spotkań w środowiskach polonijnych w Melbourne i Sydney.
Hubert Błaszczyk z Pauline Rockman |
Przedstawicviele IPN na spotkaniu w Dandenong |
Więcej zdjęć na fotogalerii - kliknij, obejrzyj
Gospodarze uroczystości w Jewish Holocaust Centre, pani Pauline Rockman oraz pan Warren Fineberg, nadali jej bardzo wysoka rangę. Wprowadzające przemówienia wygłosili ambasadorowie Rzeczpospolitej Polskiej i Izraela: Pawel Milewski oraz Shmuel Ben-Shmuel. Obecni na niej byli również przedstawiciele miejscowych władz na czele z marszałkiem izby wyższej parlamentu stanowego Brucem Atkinsonem. Postać bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego przedstawiła pani dr Helena Evert z Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej.
Uwieńczona tym spektakularnym sukcesem działalność Komitetu jest dowodem na to, że działając wspólnie i kierując się nade wszystko autentycznym dobrem naszej ojczyzny Polonia Australijska jest w stanie osiągać bardzo wiele.
Uroczystosc w JHC oraz bohaterska dzialalnosc rotmistrza Pileckiego odnotowane zostaly juz przez media w tym dziennik Rzeczpospolita, The Australian i Australian Jewish News.
Wielu osobom należą się podziękowania za ich wkład w realizację tego dzieła, ale te szczególne kieruję dzisiaj do koordynatorów tego przedsięwzięcia, panów Andrzeja Nowaka i Jacka Glinki, których pasja i poświęcenie są godne najwyższego uznania.
Hubert Błaszczyk Członek Komitetu The Pilecki Project |