W organizacji Kosciuszko Heritage trwają od kilku miesięcy prace nad programem dokumentalnym DVD „Kosciuszko w niewoli carskiej”. Niewola - był to najboleśniejszy, a jednocześnie najmniej zbadany okres życia Kościuszki, bohatera pokonanego brutalną siłą, lecz moralnie zwycięskiego. W filmie chcemy pokazać 2,5 roku z życia Kościuszki, od klęski pod Maciejowicami, poprzez niewolę carską w Petersburgu, śmierć carycy Katarzyny II i uwolnienie Naczelnika przez cara Pawła I, po kilkumiesięczną podróż przez Finlandię, Szwecję i Anglię, skąd ciągle niedomagający Kościuszko odpłynął na wygnanie do swej drugiej ojczyzny – Ameryki.
W roku 2017 przypada dwusetna rocznica śmierci Kościuszki. Mamy nadzieję, że z tej okazji UNESCO ogłosi Swiatowy Rok Kosciuszki. Marzy się nam, aby w tym szczególnym roku, a i roku poprzedzającym (2016) ukazały się nasze filmy dokumentalne o Kościuszce. Pierwszy w serii, „Kosciuszko w niewoli carskiej” ma być zrealizowany jeszcze w tym roku, bo takie mamy terminy związane z grantami. Większość prac jest tradycyjnie wykonywana w ramach pracy społecznej członków naszej organizacji (research, pisanie scenariusza, gromadzenie ikonografii, konsultacje muzyczne, nagranie głosu narratora i niektórych aktorów, realizacja i montaż).
Film ma się również ukazać w wersji angielskiej, a więc dojdzie tłumaczenie scenariusza i dialogów z polskiego na angielski oraz nagrania głosów po angielsku. A potem już projekt okładki i tłoczenie dysków DVD.
Dokopaliśmy się do wielu archiwalnych materiałów, gdzie znajdujemy dość dokładne opisy podróży rannego Kościuszki (pojmanego po przegranej bitwie maciejowickiej) wiezionego do Petersburga; wiadomo, co się działo przez 2 lata niewoli, z grubsza mamy też pojęcie o zimowej podróży przez skuty lodem archipelag Aland, krotkie pobyty w Turku, Grizelhamn, Sztokholmie, Geteborgu, Londynie i Bristolu. Słowa pisanego właściwie nie brakuje. Gorzej ze stroną graficzną czyli z ikonografią. Jest owszem masa podobizn Kościuszki, jest troche obrazów ukazujących rannego Naczelnika, jest zatrzęsienie portretów carycy Katarzyny –brakuje natomiast scen z życia więziennego no i podobizn osób z najbliższego otoczenia Kościuszki.
Chodzi przede wszystkim o Juliana Ursyna Niemcewicza, który w czasie dwuletniej niewoli musiał zapuścić brodę (bo mu nie dawano nożyczek ani brzytwy – pozwolono natomiast hodować małego kotka); portret starca z Wikipedii to za mało- Niemcewicz w niewoli miał 40 lat. W grupie podróżujących był też kamerdyner Kościuszki - czarny Lapierre. Musimy Lapierra pokazać w akcji, choć nie bardzo wiemy jak wyglądał (mamy tylko jeden jego portret z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). Ważną rolę odgrywa też uczestnik Powstania Kościuszkowskiego – Libiszewski, którego zadaniem było nosić Kościuszkę z łoża do karety, czy z powozu na sofę. Trzeba też Libiszewskiego pokazać w akcji, bo prawie co wieczór zabawiał podróżników śpiewaniem oraz grą na skrzypcach, gitarze i waltorni. Jest jeszcze kucharz Kościuszki, zabawna postać, który w śnieżnych zamieciach pichci na kuchni polowej ofiarowanej przez cara Pawła. Warto by jeszcze domalować wszystkie osobistości, które składały wizyty Kościuszce w Szwecji i Anglii – tu na wyścigi lecieli politycy, malarze, poeci, filozofowie ...i piękne arystokratki.
Benjamin West: Kosciuszko rekonwalescent, malowany potajemnie przez dziurkę od klucza, Londyn czerwiec 1797 |
Kamerdyner Lapierre zwany "Domingo" |
Angielska karykatura carycy Katarzyny Drugiej |
Tak więc ważnym etapem naszej produkcji wideo jest uzupełnienie ikonografii. Rozglądamy się zatem za grafikami, malarzami, rysownikami, którzy dorysują pewne sceny w duchu epoki; jeśli ktoryś artysta ma talent do karykatur, to też bardzo się przyda; jeśli ktoś potrafi robić komiksy – też niech się zgłosi. Srodki finansowe na te cele mamy bardzo szczupłe – innymi słowy płacimy tylko za to, czego sami nie potrafimy zrobić. Preferujemy artystów z Australii, ponieważ z powodu ograniczeń grantowawcy (Fundacja Bluma) nie możemy wysyłać honorariów za granicę. Może jednak znajdą się sponsorzy i wtedy zatrudnianie artystów spoza Australii nie będzie problemem. Jest jeszcze jedna kategoria grafików, których poszukujemy. Potrzebi są nam animatorzy do zrealizowania kilku (ale tylko kilku) scen). Ci jednak będą bardzo drodzy, więc prawdopodobnie przyjdzie nam ze scenek animowanych zrezygnować...Chyba, że Pan Bóg postanowi uczynić jakiś cud...
Apelujemy zatem do rodziców oraz dziadków, nauczycieli i kapłanów oraz członków stowarzyszeń artystycznych, aby rozejrzeli się w bliskich sobie kręgach za grafikami i animatorami. I prosimy o kontakt:[] office@kosciuszkoheritage.com
lub tel. (02) 9484 1740. Termin zgłoszeń – do 29 maja 2015 r. TERMINY. Do pracy nad strona graficzną mamy niewiele czasu – właściwie tylko do końca września, bo potem mamy już inne, finalne etapy produkcji.
Ernestyna Skurjat-Kozek
Pałac Katarzyny II w Carskim Siole. Pokój gościnny ... nie dla Kościuszki... |
Cela więzienna w Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu - tak mieszkał Niemcewicz |
Twierdza Pietropawłowska, Dom Komendanta, w którym przez pewien czas mieszkał Kościuszko |
Nasze poprzednie wideoprodukcje dostępne na Youtube:
Akcja Humanitarna Sir Strzeleckiego w Irlandii, wersja polska
Strzelecki - Humanitarian Deeds - wersja angielska
Polish Aboriginal Fraternity Flights over Mt Kosciuszko April 2012
Inne filmy, inne linki na www.kosciuszkoheritage.com |