Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 maja 2015
Tablica upamiętniająca Kościuszkę w Turku
Legendarny Polak doceniony przez Finów

Od Redakcji: Po serii pozytywnych wydarzeń promujących Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego (wpisanie go na listę bohaterów Irish Famine, tablica w Dublinie, obelisk w Traralgon, artykuł w Australian Geographic) wydarzyło się coś, co może być zaczątkiem światowej promocji Tadeusza Kościuszki. Otóż z Polskiej Agencji Prasowej nadeszła wiadomość o odsłonięciu tablicy pamiątkowej gen. Tadeusza Kościuszki w fińskim mieście Turku.

W mieście Turku w Finlandii odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt Tadeusza Kościuszki w styczniu 1797 roku. Wówczas miejscowi przyjęli polskiego bohatera walk o niepodległość z wielką serdecznością. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał ambasador Polski w Helsinkach Janusz Niesyto oraz przedstawiciele władz Turku. Z inicjatywy polskiej ambasady pamiątkowy napis został umieszczony na domu należącym do wpływowej fińsko-włoskiej rodziny Casagrande, w którym przebywał Tadeusz Kościuszko. - To zabytkowy, reprezentacyjny budynek z restauracją, położony w centrum miasta nieopodal biblioteki. Dzięki temu tablicę będzie można łatwo zauważyć - powiedziała Katarzyna Drozd z ambasady RP w Helsinkach.

Na tablicy umieszczono napis w trzech językach - oprócz polskiego także po fińsku i angielsku: "W tym domu, po zwolnieniu z carskiej niewoli w Petersburgu, gościł w pierwszych dniach stycznia 1797 roku Tadeusz Kościuszko". Z okazji przybycia polskiego bohatera, przywódcy insurekcji 1794 roku, w należącym wtedy do Szwecji Turku zorganizowano koncert. Docent miejscowego uniwersytetu i biskup Frans Michael Franzen na cześć wielkiego Polaka napisał wiersz. Po tygodniowej wizycie w Turku Tadeusz Kościuszko udał się do Sztokholmu, a następnie przez Goeteborg do Londynu, skąd wypłynął do Ameryki.

Uroczystość odsłonięcia tablicy w Turku poprzedziło seminarium historyczne oraz koncert m.in. utworów samego Tadeusza Kościuszki, który komponował polonezy oraz walce.

PAP rp.pl

Ta radosna wiadomość dotarła do nas w momencie, kiedy w naszej organizacji "Kosciuszko Heritage" trwają prace nad filmem dokumentalnym o losach T. Kosciuszki w carskiej niewoli i w czasie podróży przez Finlandię, Szwecję i Anglię - w drodze do Ameryki. A naszym filmowym projekcie pisaliśmy już w Pulsie Polonii. Link poniżej.

Film dokumentalny o Kościuszce- apel do grafików


Stare Miasto w Turku widoczne s drugiego brzegu rzeki Aura

Kim był Naczelnik Kościuszko

Kim był Naczelnik Kościuszko
wyglądał na bohatera
czy może prosto zwyczajnie
wyglądał na oficera

Ja odpowiedzieć nie umiem
wcale go przecież nie znałam
lecz z podręcznika historii
co nieco wyczytałam

Podobno miał wielki talent
i nieprzeciętne zdolności
kochali go Krakowianie
żołnierze i ludzie prości

Bronił ojczyzny praw ludzi
walczył o wolność narodów
miał poważanie szacunek
nawet u swoich wrogów

Żołnierz generał inżynier
fortece szańce budował
był też wielkim artystą
grał śpiewał nawet malował

Za to że walczył o godność
zdeptaną przez czas niewoli
dzisiaj nam wiernym patronem
ulic szkół i przedszkoli

W Krakowie dla Jego zasług
kopiec mu usypali
w Stanach nazwali hrabstwo
i Górę w dalekiej Australii

Regina Sobik 10.05.2015r