Od Redakcji: Po serii pozytywnych wydarzeń promujących Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego (wpisanie go na listę bohaterów Irish Famine, tablica w Dublinie, obelisk w Traralgon, artykuł w Australian Geographic) wydarzyło się coś, co może być zaczątkiem światowej promocji Tadeusza Kościuszki. Otóż z Polskiej Agencji Prasowej nadeszła wiadomość o odsłonięciu tablicy pamiątkowej gen. Tadeusza Kościuszki w fińskim mieście Turku.
W mieście Turku w Finlandii odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt Tadeusza Kościuszki w styczniu 1797 roku. Wówczas miejscowi przyjęli polskiego bohatera walk o niepodległość z wielką serdecznością. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał ambasador Polski w Helsinkach Janusz Niesyto oraz przedstawiciele władz Turku. Z inicjatywy polskiej ambasady pamiątkowy napis został umieszczony na domu należącym do wpływowej fińsko-włoskiej rodziny Casagrande, w którym przebywał Tadeusz Kościuszko. - To zabytkowy, reprezentacyjny budynek z restauracją, położony w centrum miasta nieopodal biblioteki. Dzięki temu tablicę będzie można łatwo zauważyć - powiedziała Katarzyna Drozd z ambasady RP w Helsinkach.
Na tablicy umieszczono napis w trzech językach - oprócz polskiego także po fińsku i angielsku: "W tym domu, po zwolnieniu z carskiej niewoli w Petersburgu, gościł w pierwszych dniach stycznia 1797 roku Tadeusz Kościuszko".
Z okazji przybycia polskiego bohatera, przywódcy insurekcji 1794 roku, w należącym wtedy do Szwecji Turku zorganizowano koncert. Docent miejscowego uniwersytetu i biskup Frans Michael Franzen na cześć wielkiego Polaka napisał wiersz. Po tygodniowej wizycie w Turku Tadeusz Kościuszko udał się do Sztokholmu, a następnie przez Goeteborg do Londynu, skąd wypłynął do Ameryki.
Uroczystość odsłonięcia tablicy w Turku poprzedziło seminarium historyczne oraz koncert m.in. utworów samego Tadeusza Kościuszki, który komponował polonezy oraz walce.
PAP rp.pl
Ta radosna wiadomość dotarła do nas w momencie, kiedy w naszej organizacji "Kosciuszko Heritage" trwają prace nad filmem dokumentalnym o losach T. Kosciuszki w carskiej niewoli i w czasie podróży przez Finlandię, Szwecję i Anglię - w drodze do Ameryki. A naszym filmowym projekcie pisaliśmy już w Pulsie Polonii. Link poniżej.
Film dokumentalny o Kościuszce- apel do grafików
Stare Miasto w Turku widoczne s drugiego brzegu rzeki Aura |
Kim był Naczelnik Kościuszko
Kim był Naczelnik Kościuszko wyglądał na bohatera czy może prosto zwyczajnie wyglądał na oficera
Ja odpowiedzieć nie umiem wcale go przecież nie znałam lecz z podręcznika historii co nieco wyczytałam
Podobno miał wielki talent i nieprzeciętne zdolności kochali go Krakowianie żołnierze i ludzie prości
Bronił ojczyzny praw ludzi walczył o wolność narodów miał poważanie szacunek nawet u swoich wrogów
Żołnierz generał inżynier fortece szańce budował był też wielkim artystą grał śpiewał nawet malował
Za to że walczył o godność zdeptaną przez czas niewoli dzisiaj nam wiernym patronem ulic szkół i przedszkoli
W Krakowie dla Jego zasług kopiec mu usypali w Stanach nazwali hrabstwo i Górę w dalekiej Australii
Regina Sobik 10.05.2015r
|