Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 czerwca 2016
Zamek Królewski w Poznaniu
Wojciech Owsianowski (tekst i zdjęcia)

Po wielu latach Poznań stolica Wielkopolski ma ponownie Zamek Królewski, który odbudowany wznosi się dumnie na Górze Przemysła, znajdującej się w centrum miasta. W dniu 26 czerwca 2016 r. w 721 rocznicę koronacji Przemysła II na króla Polski otwarto pierwszą część zamku, składającą się z Sali Przemysła II oraz Tarasów Widokowych na wieży zamkowej, część druga Zamku zostanie otwarta 11 grudnia b.r. Zamek należy do jedynego w Polsce Muzeum Sztuk Użytkowych, będącego Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Góra Przemysła to niezwykła oaza zieleni, natomiast jego wieża z Tarasami Widokowymi to wyjątkowe miejsce do obserwacji centrum Poznania oraz jego okolic. Przybyłych gości powitał i historię odbudowy zamku przedstawił dyr. Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. dr Wojciech Suchocki, podkreślając m.in., że Zamek Królewski w Poznaniu był najstarszym zamkiem królewskim w Polsce Piastowskiej, podziękował także Komitetowi Odbudowy Zamku oraz jego Prezesowi Zarządu dr Włodzimierzowi Łęckiemu za wkład pracy w dzieło odbudowy Zamku.

Zabierając głos Prezes dr Włodzimierz Łęcki (b. wojewoda poznański, budowniczy Zamku w Sierakowie, b. senator, członek honorowy PTTK, wybitny krajoznawca i publicysta) przedstawił działalność Komitetu Odbudowy Zamku w latach 2002-2014, a także m.in. podziękował za współpracę autorowi projektu odbudowy zamku arch. Witoldowi Milewskiemu oraz za konsultacje naukowe prof. Jackowi Wiesiołowskiemu.


Drugi od prawej: autor projektu odbudowy zamku arch. Witold Milewski w otoczeniu gości




Panowie Dyrektor Suchocki oraz Prezes Łęcki szczególne słowa podziękowania za wsparcie oraz pomoc finansową skierowali pod adresem Władz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Władz Samorządu Miasta Poznania, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wszystkich Osób, a także Instytucji, które swym wsparciem, działalnością i ofiarnością przyczyniły się do odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu.

Wszystkim zainteresowanym polecam książkę p.t. „Zamek Królewski w Poznaniu – Historia i Restytucja”, praca zbiorowa pod red. A. Kaszubkiewicz, J. Łożyński, P. Mielewczyk, Bogucki – Wydawnictwo Naukowe, Poznań 2015.




Zachowując pamięć o królewskiej przeszłości miejsca urządzono reprezentacyjną salę, poświęconą Przemysłowi II oraz dziejom zamku na Górze Przemysła, koncentrując się na czterech zasadniczych tematach: postać Przemysła II, orzeł biały jako znak heraldyczny rozpoczynający historię herbu Polski, historia zamku poznańskiego od XIII w. do 1945 r. oraz powojenne koncepcje restytucji dawnego zamku królewskiego. Data koronacji Przemysła II na króla Polski, to jest 26 czerwca 1295 r. można uznać za moment dziejowy w którym narodził się herb państwa, czyli orzeł biały w koronie. Jego materialnym świadectwem jest pieczęć majestatowa króla, będąca znakiem który nadawał wiarygodność królewskim dokumentom. Od tej chwili orzeł biały w koronie stał się trwałym znakiem majestatu Królestwa Polskiego i symbolem tożsamości narodowej Polaków.

Zamek Królewski w Poznaniu w przeszłości był wielokrotnie niszczony: w czasach „potopu” szwedzkiego, zaboru pruskiego oraz II wojny światowej, odbudowany stanowi jeden z dowodów stołeczności Poznania z czasów Polski Piastowskiej oraz dowód na to, jak trudno przychodzi nam usuwanie zniszczeń wojennych. Na nasz Zamek w Poznaniu musieliśmy czekać 71 lat. Wielu mieszkańców Poznania jest wdzięcznych Osobom oraz Instytucjom za odwagę, trudy i skuteczność w przywróceniu do istnienia utraconej pamiątki narodowej.

Tekst i zdjęcia Wojciech Owsianowski