Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 października 2005
Apel do Polonii Australijskiej: Muzeum Wychodźstwa w Łazienkach
Mark Krawczyński

Podchorążówka.
Jestem Kuratorem przygotowującym nową wystawę w Muzeum Wychodźstwa w Królewskich Łazienkach w Warszawie. Zbieram materiały o Polakach w Australii pomiedzy 1772 i 1918.

Poszukujemy rodaków, którzy opracowaliby opisy i artykuły wizualne o co najmniej 20 najbardziej znanych Polakach w Australii w tym okresie.

Czy są polskie szkoły albo grupy socjalne, które podjęłyby się patriotycznego zadania, aby poszerzyć wiedzę o Australii w Polsce i wzbudzić dumę Polaków w Australii z osiagnięć ich przodków w tym kraju.

Załączam kopie listu od Dyrektora Łazienek Królewskich, w któym opisuję dzialalność w bieżącym roku. Nasz termin juz teraz jest bardzo bliski, aby zharmonizować go z terminami podobnych wystaw z Ameryki i Kanady.

Materiały są nam bardzo potrzebne w następnych 3 miesiącach. Prosimy o potraktowanie sprawy jako pilnej, ponieważ jest to wspaniała możliwość, aby nareszcie zaprezentowac polskie osiągnięncia w Australii w pięknym, prestiżowym muzeum w centrum Warszawy.

PO LEWEJ: DYREKTOR ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH PROF. MAREK KWIATKOWSKI Z MARKIEM KRAWCZYŃSKIM (PO PRAWEJ).
Ambasador Australijski w Warszawie okazał już zainteresowanie tym projektem.

Przesylam tez kopię wczesniejszego listu o organizacji tej wystawy i dzialalnosci Muzeum Łazienkowskiego od Dyrektora Prof. Marka Kwiatkowskiego.

Proszę bardzo o odpowiedź w jak najkrótszym czasie.

Uprzejmie dziekuję i pozdrawiam

Mark Krawczynski

Chartered Architect z Australii, w tym roku pełniący misję handlowo/kulturalną w Warszawie.

*********************

Otwarcie wystawy o Ignacym Domeyko. Na zdjęciu Ambasador Chile z tłumaczką i Profesorem Markiem Kwiatkowskim. Foto Mark Krawczynski.
Szanowni Panstwo, W ubieglym roku wyslalem do Panstwa list informujacy o powstaniu Muzeum Wychodzstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lazienkach Królewskich w Warszawie.

Pragne tu zaznaczyc, ze dopiero od dnia 1 lipca br. dysponujemy bocznymi skrzydlami gmachu Podchorążówki. Przystapilismy do remontów, po zakonczeniu których bedziemy realizowac zalozenia wymienione w koncepcji. Obecnie chcialbym zorientowac Panstwa o dokonaniach placówki w latach 2004-2005 oraz przedstawic plany na przyszlosc.

Tworzona placówka pelni od momentu powstania wazna role kulturotwórcza i edukacyjna, organizujemy tematyczne lekcje muzealne oraz artystyczne wystawy czasowe.

W głównej sali historycznego budynku Podchorążówki- Sali Musztry- stworzylismy galerię portretów wybitnych Polaków, zasłużonych na obczyznie.

Odbywają sie tu koncerty gromadzace licznych milosników muzyki, którzy przybywaja z calego swiata, zeby w zabytkowych wnetrzach wysluchac utworów F. Chopina.

Prezentujemy równiez m.in. we wspólpracy z Fundacją "Paderewski im Memorial" dorobek patrona fundacji i patrona Muzeum. Odbyl sie V Letni Festiwal Piesni Kompozytorów Polskich. Organizujemy takze sesje naukowe i spotkania dyskusyjne dotyczace ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Na podkreslenie zasluguje konferencja, zorganizowana z okazji 85 rocznicy dzialalnosci I.J. Paderewskiego jako pierwszego delegata w Lidze Narodów -" Dokonania Paderewskiego przykladem ozywienia partnerstwa europejsko-amerykanskiego".

Przyjelismy finalistów V Olimpiady Historycznej dotyczacej losów Polaków na wschodzie po 17 wrzesnia 1939r.

W przyleglych salach organizujemy wystawy czasowe. Na podkreslenie zasluguje wystawa p.t. "Panna Maria; 150 lat śląskiego osadnictwa w Teksasie", zorganizowana przez Muzeum Sląska Opolskiego w Opolu.

Łazienki.Pałac na Wodzie. Foto Mark Krawczynski.
Nawiazalismy wspólprace ze Wspólnota Polska, która zaowocowala bardzo ciekawymi ekspozycjami.Pierwsza z nich to wystawa" Kto zyje w obcym kraju"- rysunki mlodziezy polonijnej,druga ukazywala XIX- wieczną Azję Srodkową w obiektywie Leona Barszczewskiego, trzecia - dorobek Wilhelma Kotarbinskiego na Ukrainie.

Obecnie prezentujemy kolejne wystawy czasowe zwiazane z emigracją - "Krzemieniec - miasto Juliusza Slowackiego" ...

...oraz" Emigracja z Europy do Ameryki 1840-1920 r. Opowiesci z listów emigrantów". Ta ostatnia powstala w ramach projektu Unii Europejskiej " Kultura 2000". Ukazuje ona eksodus do Ameryki ludnosci z Wloch, Irlandii, Czech, Polski i Szwecji,jako ciekawy obraz podobienstw i róznic kulturowo-spolecznych w kontekscie poszukiwania nowego zycia na innym kontynencie.

Muzeum Wychodzstwa otwarte jest takze dla wspólczesnych artystów polskiego pochodzenia, mieszkających za granicą. Prezentowalismy malarstwo Alfonsa Kulakowskiego i Hilarego Gilewskiego z Kazachstanu, dwóch malarzy z Francji - Michaela Lensky' ego i Wojciecha Siudmaka, Waclawa Ielinskiego z Moskwy i Wita Leszka Kaczanowskiego z USA.

Obecnie pracownicy Muzeum Wychodzstwa przygotowują cykl wystaw czasowych poswieconych historii emigracji Polaków do róznych krajów swiata. Cykl ekspozycji otworzy duza wystawa "Polonia Kanadyjska - historia i codziennosc" planowana wiosna 2006 r.

Kolejne plany wystawiennicze dotycza emigracji do USA i Australii a takze Polonii Rosyjskiej jako obrazu eksodusu Polaków na przestrzeni wieków.

W salach Podchorazówki w dniu 6 listopada br., w 145 rocznice urodzin I.J. Paderewskiego odbeda sie uroczystosci upamietniajace fakt nadania Paderewskiemu krzyza Virtuti Militari oraz jego wklad w odzyskanie niepodleglosci.

Australijska ystawa będzie w tym pięknym budynku - Podchorążówce.Foto: Mark Krawczynski.
Pragnelibysmy, aby efektem wystaw bylo powstanie stalych zbiorów dokumentujacych pelna historie polskiej emigracji do wszystkich krajów swiata.

Dlatego tez, zwracam sie do Panstwa z goraca prosba o nadeslanie wykazu cennych pamiatek dotyczacych historii Polonii, i gromadzonych w panstwa placówce. Moglibysmy wówczas, oczywiscie za Panstwa akceptacja, zwrócic sie z prosba o nadeslanie duplikatów tych dokumentów. Wzbogacilyby one nasze, jak dotychczas bardzo skromne zbiory dotyczace wychodzstwa polskiego.

Biorac powyzsze pod uwage, pozwalam sobie przeslac Panstwu plany historycznego budynku Podchorazówki z naniesionym projektem zagospodarowania wnetrz. Placówka nasza ma charakter nie tyle naukowy co edukacyjny i popularyzatorski, gdyz chodzi nam o zaznajomienie rodaków w kraju ( szczególnie mlodziezy) z bardzo waznym problemem, jakim byla i dalej jest polska emigracja.

W zwiazku charakterem placówki, wprowadzimy niebawem nowoczesne rozwiazania multimedialne, przy ich pomocy bedziemy mogli przyblizyc zwiedzajacym historie emigracji, zapoznac spoleczenstwo ze specyfika dzialalnosci placówek polonijnych ( muzea, archiwa, biblioteki, instytuty i fundacje) rozrzuconych po calym swiecie.

Mam nadzieje, ze marzenia niezyjacego Jerzego Waldorffa oraz moje, marzenia o utworzeniu profesjonalnej placówki muzealnej poswieconej wyodzstwu polskiemu urzeczywistnią sie, a wszyscy rozrzuceni po swiecie Polacy beda czuli i beda przekonani, ze w dalekiej Ojczyznie jest miejsce im zyczliwe - Łazienki Królewskie.

Prof.Marek Kwiatkowski

Zobacz również artykuł po angielsku w dziale "Pol Oz Net".