Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 października 2016
Szlakiem Kościuszki - wyprawa do Solury
Krzysztof Lachowicz (tekst i zdjęcia)

Pragnę podzielić się bardzo sympatycznymi wspomnieniami ze zbiorowej wycieczki przedstawicieli polskich środowisk kościuszkowskich do Szwajcarii w 199. rocznicę zgonu Nieśmiertelnego Tadeusza Kościuszki oraz Jego 270. rocznicy urodzin, a także 80. rocznicy utworzenia Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze.Inicjatorem i głównym organizatorem tej „patriotycznej pielgrzymki” był inż. Eugeniusz Skoczeń – Prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego, a polonijnym przewodnikiem w Szwajcarii był dr Jan Konopka.

Wśród uczestników tej wycieczki byli m.in.: prof. Mieczysław Rokosz – Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, dr Leszek Krześniak – Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej z Warszawy, Tomasz Otrębski – Prezes Fundacji im. Tadeusza Kościuszki z Krakowa, Krzysztof Lachowicz z Agencji Ikonografii Ojczystej „Kościuszko” we Wrocławiu, oraz delegacje różnych środowisk oświatowych, którym patronuje T. Kościuszko jak n. p. : z Racławic, Miechowa, Stalowej Woli, Szczekocin, Długosiodła i Krakowa.

Uczestnicy wycieczki autokarowej zorganizowanej w dniach 14 – 18. 10. 2016r. zrealizowali zaproponowany program z wielce patriotycznym zaangażowaniem. W dniu 15.10 w godzinach 21-22 – dokładnie w 199. rocznicę zgonu Nieśmiertelnego Naczelnika oddaliśmy mu hołd czuwając przed Jego ostatnim ziemskim locum.

W dniu 16.10 udaliśmy się do Zuchwil na cmentarną pozostałość, aby przed zachowanym nagrobnym pomnikiem Tadeusza Kościuszki, oficjalnie, przy hymnach Szwajcarii, USA i Polski, uroczyście uczcić pamięć o Nim przez złożenie przywiezionych z Polski wieńców, dokonać wpisów w księdze pamiątkowej, oraz uczestniczyć w celebrowanej mszy świętej za Jego duszę. Następnie przy występach zespołów młodzieżowych uczestniczyliśmy w sympatycznym spotkaniu z lokalną Polonią, zorganizowanym w domu parafialnym przy bogato zastawionych stołach z polskimi potrawami.


Wieczorne czuwanie przed domem, w którym zmarł T. Kościuszko




W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze, zachwycając się zachowanymi i prezentowanymi cennymi eksponatami. Jednocześnie nastąpiło przekazanie przywiezionych przez delegacje okolicznościowych pamiątek do muzealnych zbiorów.

W dniu 17.10 wyjechaliśmy do Rapperswil, zwiedzając po drodze zabytki w Lucernie oraz Sanktuarium Matki Boskiej w Einsiedeln. W Muzeum Polskim w Rapperswilu wysłuchaliśmy prelekcji i obejrzeliśmy wiele różnych eksponatów ze szczególnym zainteresowaniem nielicznych wspominających Insurekcję Kościuszkowską. Również w tym muzeum przekazaliśmy prezenty z Polski do zbiorów muzealnych. W muzealnych księgach odwiedzin w Solurze i w Rapperswilu zostawiliśmy swoje podpisy, dziękując jednocześnie za udostępnienie ekspozycji muzealnych.

Korzystając z okazji załączam kilkanaście amatorskich zdjęć z tej „pielgrzymki kościuszkowskiej”. Pozdrawiam serdecznie.

Krzysztof Lachowicz
Agencja Ikonografii Ojczystej „Kościuszko” we Wrocławiu
członek Kosciuszko Heritage Inc.




Replika łoża, na którym zmarł Kościuszko




Obraz przedstawiający dom w Mereczowszczyznie, gdzie urodził się Kościuszko


Urna wg projektu W. Trojanowskiego, w której przechowywano niegdyś serce Kosciuszki


"Kościuszko - szlachcic" -Fabryka Porcelany Korzec na Wołyniu