Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
9 lutego 2017
Rok Kościuszki na osiedlu Kościuszki w Wałczu
Janina Bezler
Szanowna Pani Ernestyno Skurjat-Kozek pragnę Pani opisać naszą "opowieść" o uczczeniu pamięci Tadeusza Kościuszki. Choć mieszkamy daleko od Krakowa, to jako wałczanie pragniemy włączyć się w Rok Kościuszki. Jako kierownik Dziennego Domu Pomocy przywiązuję ogromną wagę do obchodów uroczystości patriotyczntch. W 200 Rocznicę Śmierci Tadeusza Kościuszki seniorzy i pracownicy Dziennego Domu Pomocy w Wałczu przystąpili do projektu edukacyjnego upamiętniającego bohatera narodowego, który przywiązywał duże znaczenie dla idei wolności i tolerancji nie tylko w Polsce ale i w USA. Seniorzy uznali że czują się jakby rodziną Kościuszki, ponieważ placówka mieści się na Osiedlu, którego jest patronem.

Pensjonariusze DDP chcąc uczcić pamięć bohatera podjęli inicjatywę w ramach której odbyli pieszą wycieczkę ulicą Kościuszki, by zwiedzić różne instytucje, odnaleźć dawne miejsca, przypomnieć i zaobserwować zmiany jakie nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat. Przy pięknej pogodzie podczas wycieczki przy fontannie na Osiedlu Kościuszki wspominano czasy, gdy przebudowywano miasto oraz przypomniano historię piety Matki Boskiej z Chrystusem.

Zdjęcie Piety i inne zdjęcia z Wałcza - fotogaleria - tutaj

Potem w rodzinnej atmosferze przy filiżance kawy wysłuchano recytacji wierszy o Kościuszce w wykonaniu Pani Władzi Grzywacz. Ciekawostką była kolekcja reprodukcji Panoramy Racławickiej ze zbiorów Pani Wandy Jurenii. Pani Józia Norek zaprezentowała banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem Kościuszki. Następnie przedstawiony został obraz z postacią Tadeusza Kościuszki, którego autorem jest poznańska Malarka Katarzyna Ranicka.

Projekt ten nie tylko dał możliwość zapoznania się z historią o Tadeuszu Kościuszce ale stanowił zachętę do poszukiwań, analizy wspomnień o słynnym Polaku jak i również o naszym mieście. Każdy mógł pochwalić się swoją wiedzą na tematy związane z przeszłością powiązaną z historią. Pani Waleria opowiedziała o Górze Kościuszki w Australii, Pani Danusia wspomniała pobyt na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Zaś Pan Jacek ciekawie przedstawił genezę napisania i zatytułowania epopeji narodowej "Pan Tadeusz" przez Adama Mickiewicza. Przy okazji zgromadzono wiele różnych egzemplarzy tych książek, po czym utworzono wystawę zbiorów.

Całe przedsięwzięcie upamiętnienia bohatera narodowego jakim jest Tadeusz Kościuszko było próbą wyrażenia postawy patriotyzmu seniorów, a jednocześnie żywą historią wałeckiego osiedla, seniorzy mają potrzebę wspomnień o ważnych wydarzeniach historycznych, ponieważ tym żyją, ale potrafią też cieszyć się z teraźniejszości i korzystać z niej. Dowodem tego jest chęć realizowania kolejnych zamierzeń o sztuce i żartują, że pojadą do Krakowa by wejść na Kopiec Kościuszki, a na Krakowskim Rynku odczytać Przysięgę bohatera narodowego i zatańczyć Krakowiaka.

Janina Bezler
kierownik Dziennego Domu Pomocy w Wałczu

Od Redakcji: Dziękujemy za relację z inauguracji obchodów Roku Kościuszki na Osiedlu Kościuszki w Wałczu. Pragniemy dodać, że my też mielismy pamiątkowy banknot z wizerunkiem Kościuszki, ale wraz z cepeliowskim gobelinem i butelką miodku Kurpiowskiego podarowaliśmy z okazji 80 urodzin naszej zaprzyjaźnionej Aborygence, Aunty Rae, która należy do szczepu Ngarigo - tradycyjnego właściciela Góry Kościuszki. Załączam zdjęcia z imprezy. Serdeczne pozdrowienia dla seniorów i wszystkich mieszkanców miasta Wałcz.