Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
20 marca 2017
Inauguracja Roku Kościuszkowskiego w Krakowie
balon, bieg, wystawy, konferencje


24 marca o godzinie 10:30, na krakowskim Rynku Głównym po stronie Wieży Ratuszowej, odbędzie się inauguracja obchodów Roku Tadeusza Kościuszki. W programie wydarzenia znalazły się: odczytanie przysięgi, złożenie kwiatów na płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki i postawienie wyjątkowego, okolicznościowego balonu na rozgrzane powietrze. Balon ten, to jeden z najstarszych w Polsce i na świecie balonów na ogrzane powietrze, ozdobiony ręcznie malowaną podobizną Tadeusza Kościuszki. Balona zakupił w 1984 roku dla Aeroklubu Polskiego Harway Hubbel IV, amerykański milioner, z pasji pilot balonowy. Amerykanin został zaproszony do Polski na zawody balonowe w Łodzi; zadziwił go wtedy fakt, że na ówczesnych polskich banknotach o nominale 500 zł znajduje się amerykański bohater narodowy Tadeusz Kościuszko. Gdy okazało się, że to bohater narodowy dwóch kontynentów, Amerykanin postanowił sprezentować Polakom nowy balon. Po 18 latach eksploatacji balon trafił do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Czytaj, oglądaj: ilustrowana opowieść o balonie Kościuszki

Tego samego dnia, czyli 24 marca zaplanowano szereg wydarzeń upamiętniających Tadeusza Kościuszkę.

O godzinie 12:30, bezpośrednio po uroczystościach na Rynku Głównym odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej dramatyczną przygodę morską Tadeusza Kościuszki w czasie jego żeglugi do Ameryki, ufundowanej przez Prezesa Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie, Tomasza Otrębskiego. Tablica zostanie odsłonięta na małym dziedzińcu (między Bastionem V a Kaponierą Fortu nr 2 „Kościuszko”) na Kopcu Kościuszki. Po uroczystości odbędzie się spotkanie polskich środowisk kościuszkowskich.


Tradycyjnie, jak co roku w rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej organizowany jest przez Politechnikę Krakowską Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. Więcej informacji na stronie www.azs-pk.pl.

Politechnika Krakowska zaprasza na konferencję o swoim Patronie pt. „Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”, która odbędzie się w dniach 24-25 marca.

Jak piszą organizatorzy: „Jest to z pewnością postać honorowana, szeroko znana i powszechnie rozpoznawalna. Uznany został za ważnego bohatera narodowego, którego zasługi są bezdyskusyjne, niekwestionowane. W każdym polskim mieście honorowany jest nazwą ulicy, placu, bulwaru. Tysiące szkół i uczelni nosi jego imię, dla których jest patronem o istotnych konotacjach narodowościowych.

Jako zasłużony również dla Stanów Zjednoczonych służy wielu stowarzyszeniom, fundacjom jako symbol genialnego stratega, doskonałego żołnierza i polityka. Jego pomniki, przedstawienia malarskie, medaliony zajmują znaczące miejsce w historii sztuki, jako że wykonywali je najbardziej cenieni artyści. Powszechnie poznane są jego portrety, wizerunki na banknotach, znaczkach czy monetach.


Stał się też bohaterem obrazów filmowych, w tym dokumentalnych, a także znalazł się w literaturze jako wzór człowieka odważnego, pełnego zaangażowania w podejmowane przedsięwzięcia i misje. W tym miejscu pozostaje zastanowić się można, czy postać Tadeusza Kościuszki nadal wzbudzać może zainteresowanie, nadal stanowić przedmiot badań, czy wszystko zostało już powiedziane, napisane, wyrzeźbione i namalowane. Wydaje się, że mimo powszechności i uniwersalności wiedzy o tym wyróżniającym się Polaku wciąż pozostają obszary, w których coś można uzupełnić lub dopowiedzieć, skorygować, czy też rozszerzyć stan badań”.

Te, i wiele innych kwestii poruszą podczas konferencji na Politechnice Krakowskiej specjaliści, znawcy życiorysu i dokonań Tadeusza Kościuszki. Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie internetowej: www.konferencjakosciuszko.pk.edu.pl.

żródło: krakow.pl