Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
4 lipca 2017
Tadeusz Kościuszko - sprawa nie tylko chłopska
Rok Kościuszki - w Polsce liczne konferencje i wystawy

Z inicjatywy Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej odbywają się w Warszawie różne konferencje i wystawy poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. 18 maja w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się konferencja „Tadeusz Kościuszko a sprawa chłopska” przygotowana we współpracy z Polską Fundacją Kościuszkowską i Muzeum Niepodległości. Konferencję otworzył dyrektor CBR, Zbigniew Filipkowski, który przywitał przybyłych gości. Szczególne wyrazy podziękowania złożył dr Markowi Krześniakowi, prezesowi Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, za pomoc w przygotowaniu konferencji i dwóch wystaw poświęconych Tadeuszowi Kościuszce. Następnie przybliżył zebranym historię rodziny Kościuszki na podstawie książki profesora Tadeusza Korzona Kościuszko Biografia z dokumentów wysnuta wydanej w Krakowie w 1894 roku, a będącej częścią Albumu Narodowego w Rappersvilu.

Wygłaszanie referatów na konferencji rozpoczęła dr Longina Ordon, która omówiła kwestię chłopską w Insurekcji Kościuszkowskiej oraz Powstaniach Listopadowym i Styczniowym. Polemiki wokół tego zagadnienia toczyły się i toczą wśród polskich historyków. Dr Longina Ordon przedstawiła to w książce Spory o Tadeusza Kościuszkę w polskiej historiografii i literaturze.

W 1800 r. w Paryżu została wydana anonimowo (autorem jest Józef Pawlikowski, sekretarz osobisty Tadeusza Kościuszki cieszący się jego zaufaniem) broszura Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość, w której autor wyraża poglądy Naczelnika w tej kwestii. Pisze tam, że droga do odzyskania niepodległości wiedzie przez ogólnonarodowe powstanie z powszechnym udziałem chłopów. Zagadnienie to przedstawiła w swoim referacie profesor Izabella Rusinowa.

W 1783 roku w Stanach Zjednoczonych utworzone zostało Towarzystwo Cyncynatów zrzeszające najbardziej zasłużonych oficerów, którzy niczym Rzymianin Cyncynat „wszystko opuścili dla obrony ojczyzny”. Tadeusz Kościuszko, jako jeden z trzech cudzoziemców, został uhonorowany Orderem Cyncynata, który wręczył mu Jerzy Waszyngton. W literaturze i malarstwie znajdujemy liczne porównania Naczelnika do Cyncynata. Mówił o tym Adam Tyszkiewicz, adiunkt Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Leszek Marek Krześniak przedstawił pierwszą na ziemiach polskich szkołę parobczą w Maciejowicach, gdzie praktycznie realizowano wskazania Tadeusza Kościuszki. Szkoła istniała w latach 1812-1838 i kształciła chłopskich synów na nowoczesnych rolników w oparciu o maszyny rolnicze produkowane we własnej manufakturze. Fundatorem szkoły był Stanisław Kostka Zamoyski.

Konferencję zakończyła etiuda filmowa zatytułowana „Wizyta”, nawiązująca do odwiedzin Solury - miejsca śmierci Tadeusza Kościuszki - przez księżną Ludwikę Lubomirską z domu Sosnowską. Ludwika Sosnowska była wielką miłością Naczelnika. Na filmie pokazano postać Ludwiki Sosnowskiej-Lubomirskiej odwiedzającej miejsca w Solurze związane z Tadeuszem Kościuszką. Księżna Lubomirska, już jako wdowa, odwiedziła Solurę w styczniu 1818 roku, w niecałe pół roku po smierci Naczelnika. Film "Wizyta" bedzie tez pokazany w Australii.

Konferencji towarzyszyły dwie wystawy: „Nowe portrety i wizerunki Tadeusza Kościuszki" oraz „Tadeusz Kościuszko Mereczowszczyzna - Solura”.


Kolejna atrakcja. 29 czerwca br odbyło się w Muzeum Niepodległości kolejne spotkanie z cyklu „Wszechnica Kościuszkowska” prowadzone przez dr. Leszka M. Krześniaka. W programie znalazł się spektakl pt. Kościuszko, czyli sekret nieszczęśliwej miłości w reżyserii Bożenny Hampel-Siemaszko. Wystąpili: Bożenna Hampel-Siemaszko, Magda Przybysz, Andrzej Krzysztof Malesa, Leszek Niedźwiecki & Andrzej Wistin.

Warto tu wspomnieć nowość wydawniczą - bogato ilustrowaną książkę dr Janusza Gmitruka (dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego) i dr Tadeusza Skoczka (dyrektora Muzeum Niepodległości). Książka nosi tytuł Insurekcja Kościuszkowska i jej naczelnik w legendzie, historiografii i sztuce, wydana została oczywiście z okazji Roku Kościuszki; prezentuje mało znane, a ciekawe zbiory tych muzeów. Warto do niej zajrzeć, bo jest dostepna w internecie w postaci pdf, poniżej podajemy linka.

Książka J. Gmitruka i T. Skoczka dostępna w postaci pdf - tutaj

W ramach obchodu Roku Kościuszki 2017 Polska Fundacja Kościuszkowska wydała książkę "Spory o Tadeusza Kościuszkę w polskiej historiografii i literaturze w latach 1792 – 2016" autorstwa Longiny Ordon. Najnowsze w polskiej historiografii opracowanie o Naczelniku Insurekcji 1794 r. jest podsumowaniem badań historycznych i literackich, jakie przez wiele lat prowadziła dr Longina Ordon na temat różnorodnych ocen postaw i idei Tadeusza Kościuszki.

Monografia uzyskała wysoką ocenę jej recenzentów: prof. hab. Mariana Marka Drozdowskiego (Polska Akademia Nauk), prof. dra hab. Wiesława Jana Wysockiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) oraz prof. dr hab. Izabelli Rusinowej (Uniwersytet Warszawski). Walory merytoryczne książki dostrzegł także Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, który jest autorem Słowa Wstępnego.

Monografia pokazuje wielowymiarowość niezwykłego człowieka, jakim był Tadeusz Kościuszko. Nierzadko też oceny Jego myśli i czynów były powodem sporów: od uwielbienia i podkreślania wielkości bohatera poprzez sądy nieprzychylne aż do tworzenia czarnej legendy. Jesteśmy przekonani, że należy utrwalać w świadomości narodowej młodego pokolenia dziedzictwo i inspiratorską rolę ideowo – polityczną czynów Tadeusza Kościuszki wobec tendencji ukazywania wybiórczej, komercyjnej, a nade wszystko powierzchownej wiedzy o Kościuszce, zwłaszcza we współczesnych mainstreamowych mediach.

Książka zapewne bardzo wzbogaci wiedzę czytelników o Tadeuszu Kościuszce, który wyrastał swoimi poglądami i działaniami ponad przeciętność oraz przyczyni się do przywróceniu Mu należnego miejsca nie tylko w dziejach Polski, ale również Europy i całego świata. Publikacja zawiera streszczenia w języku angielskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim. Polska Fundacja Kościuszkowska zadbała także o walory estetyczne wydania monografii.

W okolicznościach obchodów Roku Kościuszkowskiego oraz realizacji priorytetu czytelnictwa zachęcamy szkolne biblioteki do zakupu tej wartościowej publikacji.

Książka ma objętość 424 stron, w tym 50 stron barwnych ilustracji, zawiera bogaty spis literatury i indeks osób. Ze względu na okolicznościowe wydanie publikacji ilość jej egzemplarzy jest ograniczona.

Ponadto Polska Fundacja Kościuszkowska wydała książkę Maria Konopnicka o Tadeuszu Kościuszce i Insurekcji – wierszem z tekstami w języku polskim, rosyjskim i białoruskim z esejem autorstwa Longiny Ordon i grafikami Piotra Szałkowskiego i Grażyny Kostawskiej o obj. 205 str. Zamówienia można składać na adres:
Polska Fundacja Kościuszkowska
00-508 Warszawa, Al. Jerozolimskie 31 m 14
tel.: 22 625 49 77, fax 22 629 88 01.
adres okolicznościowy
rok.kosciuszkowski.2017@poczta.fm lub adres Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej poczta@pfk.waw.pl Konto bankowe: 08 2490 0005 0000 4500 7541 8025

Z poważaniem
Dr Leszek Marek Krześniak
Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej 602 175 238.