| Od 19 lipca 2017 r. przebywa z wizytą w Australii delegacja z Krakowskiego Kopca Kosciuszki: prezes Komitetu, prof. Mieczysław Rokosz z małżonką Anną oraz Dyrektor Biura Kopca Kościuszki, Leszek Cierpiałowski, których na lotnisku sydnejskim witali w środę panowie Felix Molski i Mieczysław Swat. Ich głównym celem jest zdobycie Góry Kościuszko, ale to dopiero za kilka dni; natychmiast po rzuceniu walizek chętnie dali się zabrać w Góry Błękitne, zachwycając się widokami i „przeczystym australijskim powietrzem”. Następnego dnia wybrali się do Radia SBS, gdzie Profesor Rokosz udzielił wywiadu red. Annie Sadurskiej. Po południu delegacja pojawiła się u prezeski Kosciuszko Heritage, czyli Ernestyny, która zwaliwszy obowiązki gospodarza i kucharza na swego męża, sama radośnie kołowała (na skuterku) wokół kochanych gości. Opowieściom, serdecznym pogaduszkom, toastom, wspólnym planom, marzeniom i przeróżnym pomysłom nie było końca. Taki dzień zapamięta się na całe życie. Między zebranymi krążyły dobre wibracje, serca były pełne radości.
Gospodarze otrzymali od Prof. Rokosza pamiątkowe medale. Ernestyna została uhonorowana medalem z okazji 200-lecia śmierci Kosciuszki wg projektu słynnego rzeźbiarza, członka Komitetu Kopca Kosciuszki - prof. Czesława Dźwigaja. Andrzej otrzymał zaś medal Komitetu Kopca Kościuszki, również zaprojektowany przez prof. Dźwigaja.
Gościom oraz sobie przypomniałam, że profesora Dźwigaja – twórcę wielu pomników JP II - poznałam przed laty, kiedy odwiedził Australię szukając finansów i poparcia dla budowy gigantycznej statuy Chrystusa Króla w Tarnowie, który to pomysł zainicjowała Polonia Chicagowska. Pamiętam, że był to nieprawdopodobnie śmiały, nowatorski i wspaniały projekt (wewnątrz 80-cio metrowej wyskości pomnika miała kursować winda!). Szkoda, że nie doczekał się realizacji. Jak wszystko, co robi znakomity artysta-patriota-katolik, tak i ten projekt kontrowany był przez lewackie media i okrzyknięty „kontrowersyjnym”. Opowiadałam więc moim gościom o frustracjach Dźwigaja, z których nam się wowczas zwierzał. I tak oto medalowa teraźniejszość popchnęła mnie w pomnikową przeszłość.
About Prof. Dzwigaj in English
Wikipedia po polsku
Audycja Radia SBS z 21 lipca 2017 a w niej wywiad (cz.1) z prof. Rokoszem, dalszy ciąg w poniedziałek
Tetraptyk Dzwigaja w Barbakanie
Prof. Rokosz na antenie Radia SBS, cz.1
W Krakowie w Roku Kosciuszki wiele sie dzieje i jak rozumiem, oficjalna promocja medalu Dźwigaja jeszcze nie nastapiła, tak więc jego publikację w Pulsie Polonii możemy nazwać premierową prezentacją!!!
Tematów było więc wczoraj co niemiara. O jeszcze jednym artyście, a raczej artystce-rzeźbiarce była mowa. Felix z niezwykłym zapałem i zachwytem opowiadał o Amerykance, Tracy H. Sugg, która jest twórcą nie tylko pomnika T. Kościuszki, ale i szeregu popiersi takich polskich znakomitości, jak Jan Paweł II, Maria Curie Skłodowska, Emilia Plater i wielu innych. Mnie zaś z całej jej twórczości najbardziej się podoba rzeźba z brązu przedstawiająca Tadeusza Kościuszkę z jego czarnoskórym ordynansem i przyjacielem Agrypą Hull w ogródku na West Point.
Dziennik Polski - Miliony na budowę Muzeum Kościuszki
Oczywiście gratulowaliśmy Prezesowi i Dyrektorowi milionów, jakie otrzymali na budowę – na Kopcu właśnie -Muzeum Tadeusza Kościuszki. Rzeźba Kościuszki z Agryppą pasowałaby tam idealnie. Tylko gdzie znaleźć sponsora? Metrowy postument z brązu kosztuje 6 tysięcy amerykańskich dolarów.
Kawałek wieczoru przeznaczylismy na słuchanie piosenek konkursowych i już wiemy, która Prezesowi podoba się najbardziej. Pytał, czy można kilka piosenek zagrać w Konsulacie. Oczywiście, że można, acz tożsamość twórców i wykonawców jest do czasu ogłoszenia wyników objęta embargiem.
Tak więc wczorajszy dzień zapisze się w naszej pamięci jako nadzwyczajnie miły i owocny. A dzisiaj? Dzisiaj wieczorem (7pm) Prof. Rokosz wygłosi prelekcję O Kopcu i Kościuszce w Sali Konsulatu RP, dokąd zabiera ze sobą płytkę z piosenkami. Zapraszamy.
Ernestyna Skurjat-Kozek Prezes, Kosciuszko Heritage Inc.
|