Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 sierpnia 2017
Wszyscy jesteśmy Kościuszkami
wielkie śpiewanie na Rynku Krakowskim


Otrzymalismy wczoraj z Krakowa emaila z zaproszeniem do udziału w wydaniu płyty pamiątkowej "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami". Oto co pisze Pan Przemysław Szczerbiński. "Komitet Kopca Kościuszki wspólnie z Biblioteką Polskiej Piosenki w Krakowie zwraca się z prośbą o udostępnienie licencji do utworów konkursowych KOSCIUSZKO BICENTENARY MIĘDZYNARODOWY KONKURS na potrzeby bezpłatnego wydawnictwa muzycznego. Wydanie ww. publikacji w liczbie 5000 egzemplarzy zaplanowane jest na wrzesień br. Płyty uatrakcyjnić mają imprezy zorganizowane przez Urząd Miasta Kraków oraz Komitet kopca Kościuszki zw. 200-leciem śmierci Tadeusza Kościuszki.

Wydawnictwo składać się będzie z dwóch płyt. Pierwsza CD zawierać będzie charakterystyczne dla czasów Kościuszki nagrania muzyczne, jak również zarejestrowane utwory, których autorstwo przypisuje się Tadeuszowi Kościuszce. Byłoby fantastycznie gdyby na drugiej płycie CD lub DVD poza multimedialną prezentacją dotyczącą historii Naczelnika, znaleźć by się mogły także piosenki konkursowe, które przekazał nam Pan Leszek Cierpiałowski z Komitetu Kopca Kościuszki."

Oczywiście Kosciuszko Heritage Inc. dołącza się do wielkiej akcji. A tymczasem zapraszamy na stronę internetową Biblioteki Polskiej Piosenki, gdzie jest sporo do czytania i również do posłuchania, jak idą nagrania!

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.

Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał zostanie wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie muzycznym. W naszych planach jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców pieśni i piosenek związanych z Insurekcją Kościuszkowską.

Planujemy zarejestrować i wydać około 15 piosenek dotyczących postaci Kościuszki. Na płycie pojawią się również utwory autorstwa Naczelnika, na tle których recytowane będą fragmenty poezji. We współpracy z historykami z Komitetu Kopca Kościuszki powstanie multimedialna płyta DVD, na której znajdą się ciekawostki, filmy i prezentacje o Kościuszce, jak również nuty oraz teksty utworów zawartych na płycie CD.

Przeprowadzona przez nas kwerenda wyłoniła grupę utworów muzycznych: m.in. marsze, pieśni, pobudki wojenne i śpiewki kosynierów, które powstały w okresie insurekcji i są związane z postacią Naczelnika. Aranżacje utworów mają być stylistycznie różne i docierać do szerokiego grona odbiorców. Wydawnictwo będzie rozdawane publiczności zgromadzonej na Rynku Głównym w Krakowie podczas koncertu Lekcja Śpiewania w październiku br., jak również będzie nagrodą w konkursach organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz Kopiec Kościuszki.

W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski. Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

www.bibliotekapiosenki.pl/strona/aktualnosci/wszyscy-jeste-my-ko-ciuszkami