Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
7 października 2017
Sylwetki laureatów - Maria Bukowska - Tryptyk "Odwieczny obłok"
zdjęcia Tom Koprowski, Zbigniew Slifierz i Bogumiła Filip

Maria Bukowska, Dyrektor Artystyczny i aktorka Teatru Prób "Miniatura" imienia Jerzego Szaniawskiego w Melbourne. Poetka, prezenterka, której pasją jest rozpowszechnianie i utrzymywanie polskiej kultury w Australii, a także niesienie pomocy dzieciom specjalnej troski, poprzez organizowanie i udział w koncertach charytatywnych. Specjalnie ceni sobie współpracę z koleżankami i kolegami teatru "Miniatura", z którymi przygotowała i wystawiła na Polarcie 2015, w Melbourne, widowisko poetycko-muzyczne, poświęcone poezji Ks. Jana Twardowskiego. A w rok później kabaret "Uśmiechnij się" oparty na klasyce polskiego kabaretu XX wieku. Obydwa widowiska cieszyły się entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Wcześniej współpracowała z ówczesnym Dyrektorem Artystycznym teatru "Miniatura" Stefanem Mrowińskim. Za słuchowisko "Tylko miłość się liczy", w którym wystąpiła, stworzyła oprawę muzyczną i wraz ze Stefanem była współautorką scenariusza, Teatr zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu "Ojczyzny Polskie" 2013, w Częstochowie.

W tym samym roku zagrała jedną z głównych ról w sztuce Stefana Mrowińskiego "Koniec i Początek", wcielając się w postać młodej Szymborskiej. Maria bierze również czynny udział w działalności innych organizacji polonijnych. Między innymi swoim talentem wspiera doroczne zjazdy seniorów, na które przygotowuje prezentacje wierszy nagrodzonych w konkursach na poezję seniorów, recutując je wraz z aktorami "Miniatury". Trudno zliczyć jej występy w spotkaniach poetycko-muzycznych z publicznością, które zawsze były bardzo ciepło przyjmowane.

Na specjalną uwagę zasługuje jej współpraca z kompozytorem Josefem Millerem, jak również z poetą Markiem Baterowiczem. Z Josefem wystąpili w "Kwiatach Polskich" 2014 w Melbourne. Również w tym roku ich płyta CD "Szukałem Was, Teraz Wy Mnie Znaleźliście" otrzymała pierwszą nagrodę na Multimedialnym Festiwalu w Częstochowie, oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu w Niepokalanowie 2015.






Z Josefem była również współtwórcą i wykonawcą koncertu "Taniec z wiosną" na Polarcie 2015. Ich nagrania były często prezentowane na antenie radia SBS i 3ZZZ, a także na "Pulsie Polonii" i na YouTube. Bardzo bliska jej sercu jest postać Tadeusza Kościuszki. Jako rodowita Krakowianka, wychowana tak blisko słynnego "Kopca Kościuszki", z wielką radością wzięła udział w filmie Ernestyny Skurjat-Kozek "Kościuszko - Jeszcze Polska zatańczy" (2015), a także w premierze filmu w Sydney.

Na tegoroczny konkurs poświęcony 200-setnej rocznicy jego śmierci, przygotowała wraz z Josefem Millerem tryptyk "Odwieczny obłok". Miłość Ludwiki Sosowskiej-Lubomirskiej i Tadeusza Kościuszki, oparty na poezji Marka Baterowicza. Ostatnio przygotowuje z teatrem "Miniatura" część drugą kabaretu "Uśmiechnij się", którego premiera odbędzie się w listopadzie. Jej marzeniem jest wystawienie obu kabaretów na Polarcie 2018 w Brisbane. Również z radością oczekuje publikacji jej tomiku poezji "Perła" w Krakowie. Marii życiowe motto stanowią słowa z wiersza Księdza J. Twardowskiego "Śpieszmy się kochać ludzi".


Maria Bukowska being congratulated by senator Maria Koc. Photo B. Filip