Przemówienie Aunty Iris White na konferencji w zabytkowej sali Urzędu Miasta Krakowa. Foto B. Swierzowski | Fotorelacja z wielkiego spiewania na Rynku Krakowskim w miejscu, gdzie Tadeusz Kościuszko złożył przysiegę rozpoczynając Insurekcję.
Dwa reportaże Sławy Bieńczyckiej - obchody Kościuszkowskie w Krakowie - słuchajcie Polskiego Radia
Nasza konferencja "Integracja wokół Kościuszki"
Nasza konferencja: Debaty w Krakowie i galeria zdjęć
Uroczystości na Wawelu i spotkanie z Prezydentem Dudą
Głos Dzwonu Zygmunta rozpoczął w niedziele przed południem uroczystości na Wawelu w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Mszy świętej, w której uczestniczyła para prezydencka, przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na Wawelu zgromadziły się także szkoły kościuszkowskie z całej Polski, które przyjechały do Krakowa na Zlot Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki, harcerze oraz delegacje organizacji kościuszkowskich z czterech kontynentów.
Podczas mszy św. wierni modlili się w intencji ojczyzny. - 15 października 1817 r. zmarł w Szwajcarii Tadeusz Kościuszko, inżynier wojskowy, fortyfikator, polski i amerykański generał wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, najwyższy naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji w 1794 r. - powiedział rozpoczynając mszę św. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Dodał, że dla Polaków śmierć Tadeusza Kościuszki oznaczała odejście kogoś, kto stał się symbolem bohaterskich zmagań dla Polski o odzyskanie niepodległości, utraconej na skutek rozbioru naszego kraju przez Rosję, Prusy i Austrię. - Sława, jaką się cieszył sprawiła, że zaledwie kilka miesięcy później jego ciało sprowadzono do Krakowa i 22 czerwca 1818 roku złożono w krypcie św. Leonarda (…). Obecność Tadeusza Kościuszki na Wawelu stała się dla wszystkich przejmującym i dającym ciągle wielką nadzieję dowodem tego, że jeszcze Polska nie zginęła. Nie zginęła, ponieważ nieprzerwanie żyła w sercach i najświętszych pragnieniach Polaków – podkreślił abp Jędraszewski.
Po mszy prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, a także inne delegacje, złożyli wieniec na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w krypcie św. Leonarda.
Wieniec na sarkofagu Kościuszki złożyła także delegacja australijska - na zdjęciu Aunty Iris White reprezentujaca plemię Ngarigo oraz Prof. Andrzej Kozek z Kosciuszko Heritage Inc. Foto Jerzy Kozek |
W kolejce do krypty - rekonwalescentka Ernestyna nie wytrzymała kondycyjnie i wycofała się na wózek inwalidzki. Fot. Jerzy Kozek |
|