Odzywamy się po długim milczeniu spowodowanym m.in. różnymi problemami i sprawami. Były też niespodzianki, ale o tym przy okazji. Mamy za sobą wiele obowiązków rodzinnych i społecznych związanych z Dniem Zmarłych. I właśnie dzisiaj kiedy zasiedliśmy do komputera (wtorek, 7 listopada, godzina 19.14) przyszła wiadomość od Ciebie, która postawiła nas na nogi i przypomniała, że w dalekiej Australii żyje osoba nam życzliwa czyli Ernestyna.
ROK KOŚCIUSZKOWSKI. Z wielką uwagą interesowaliśmy się poprzez Puls Polonii przebiegiem różnych uroczystości w Twoim wydaniu, które odbywały się w Australii oraz w Polsce. Mowę nam odbierało, co Ty wyprawiałaś z tym ważnym Rokiem. Dla nas także ludzi związanych z organizowaniem różnych uroczystości w ramach PTTK największym podziwem cieszył się Międzynarodowy Konkurs Kościuszkowski – jego organizacja, przebieg, a także ładne zakończenie oraz wizyta Aborygenów w Polsce, co było wydarzeniem dużej klasy.
Informujemy Ciebie także o tym, że w Polsce w wielu miastach i miejscowościach odbywały się różne uroczystości poświęcone Tadeuszowi Kościuszce, ale oczywiście miały skromniejszy wymiar, i tak n.p. w Poznaniu w dniu 22 października b.r. w kościele p.w. św. Michała została odprawiona uroczysta msza święta, następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Organizatorem tych uroczystości był Poznański Chór Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego.
Następnego dnia w Teatrze Muzycznym odbył się koncert p.t. „Imię jego Polska”, który patronatem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Prezydent Miasta Jacek Jaśkowiak. Niezależnie od tego podczas uroczystości Pro Memoria, które odbyły się w dniu 1 listopada b.r. oraz uroczystości Dnia Zadusznych, które odbyły się dnia następnego w kościele p.w. św. Wojciecha m.in. w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan Wojtek złożył wyczerpującą informację o Roku Kościuszki w Australii przy sarkofagu P.E. Strzeleckiego uczestnikom tych uroczystości. Była to dla wszystkich niesamowita opowieść i widać było, że przyjęto ją z dużym zainteresowaniem, a ponadto wszyscy obecni zostali „odesłani” po szczegółowe informacje do Pulsu Polonii. Także w Dzień Zaduszny w kościele św. Wojciecha Poznański Chór Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego wykonał koncert poświęcony Tadeuszowi Kościuszce.
PRO MEMORIA. W dniu 1 listopada b.r. byliśmy współorganizatorami uroczystości Pro Memoria, podczas których odbyła się w kościele p.w. św. Wojciecha msza święta, a później odczytano około tysiąca nazwisk zmarłych, zasłużonych krajoznawców i turystów poznańskich i wielkopolskich. W dniu 5 listopada b.r. uczestniczyliśmy – jak co roku – w Spotkaniu Modlitewnym w Lesie Wypalanki – Wielkopolski Park Narodowy, które poświęcone było pamięci przeszło dwóch tysięcy bezimiennych ofiar niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej, a wśród nich Prof. Stanisława Pawłowskiego pierwszego Prezesa Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w latach 1920-1923 (prekursor PTTK), zarazem Rektora Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1932-1934, zamordowanego przez Niemców w Forcie VII w Poznaniu w 1940 r.
|
TELEGRAM. Pragnąc Tobie sprawić niespodziankę, wyszukaliśmy w naszym domowym archiwum wyjątkowy patriotyczny telegram kościuszkowski, w którym przesyłamy nasze gratulacje za Twój wkład pracy we wszystkie wydarzenia Roku Kościuszkowskiego, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Telegram ten jest własnością Wojtka i otrzymała go przed I wojną światową jego babcia Stanisława, dlatego możemy nim dowolnie dysponować. Został on wydany nakładem Wacława Goździejewskiego (w google znajdziesz ciekawe informacje o telegramach patriotycznych po wpisaniu nazwiska Wacław Goździejewski Poznań). Oryginał telegramu będzie czekał w Poznaniu.
Łączymy pozdrowienia Wojtek z Różą
|