Długi skok - z "Memorial Hall" w Jindabyne na Zamek Królewski w Warszawie. Od fortepianu do fortepianu! 16-letni Julian Gilewski, laureat w Międzynarodowym Konkursie "Kosciuszko Bicentenary" wystąpił niedawno (28-29 października br) na Festiwalu Kościuszkowskim w Jindabyne, a krótko po powrocie do Warszawy (10 listopada) , miał zaszczyt wystąpić na Zamku Królewskim. Zaproszony do udziału w koncercie galowym pod patronatem Ministra Piotra Glińskiego "Szlak do niepodległości: Od Kościuszki do Piłsudskiego". Julian wykonał - znanego nam już - "Poloneza" Romualda Twardowskiego, dedykowanego T. Kościuszce. Doszły nas słuchy, że po występie faworyta profesor Twardowski bardzo pozytywnie ocenił jego występ "tak to sobie wyobrażałem!".
Młodzieniec znalazł się w wyborowym gronie znanych artystów. Jak czytamy w Programie, wystapili: Agnieszka Rehlis mezzosopran, Danuta Antoszewska fortepian, Mariusz Mończak skrzypce, Dorota Hajzer wiolonczela, Paweł Rydel fortepian, Julian Gilewski fortepian. Ciekawostką jest, że w programie znalazły się m.in dwa polonezy skomponowane przez Kościuszkę w aranżacji na trio fortepianowe; w koncercie galowym niepodległościowym oczywiście nie zabrakło I.J. Paderewskiego (Krakowiak Fantastyczny, Sonata skrzypcowa i Menuet).
Dodam tu na marginesie, że wielkiego skrzypka Mariusza Mończaka mieliśmy zaszczyt (my - delegacja australijska na obchody Kościuszkowskie w Krakowie) podziwiać niedawno w czasie specjalnego koncertu w Collegium Maius.
O koncercie na Zamku Królewskim taką notatkę znaleźlismy na internecie:
Dr MARIUSZ MONCZAK: W 2017 roku, którym przypominamy dwóch bohaterów Tadeusza Kościuszkę i Józefa Piłsudskiego. Tadeusza Kościuszkę z okazji 200 rocznicy śmierci, a Józefa Piłsudskiego z okazji 150 rocznicy urodzin. „Szlak do Niepodległości" to Muzyczny Hołd dla tych dwóch znakomitych polskich wodzów.
Insurekcja kościuszkowska była pierwszym, nie licząc konfederacji barskiej, zrywem narodowym i walką o niezbywalne prawa narodu do posiadania własnego suwerennego państwa. Była ona walką w słusznej sprawie, wytyczyła jeden ze szlaków polskich dziejów ku niepodległości. U jego kresu znalazł się twórca Legionów i wskrzesiciel państwa polskiego - Józef Piłsudski.
Fundacja Finitor i Ars Activa organizują z tej okazji uroczysty koncert muzyki polskiej od Chopina do Paderewskiego na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 10 listopada 2017 roku o godz 19:30. W programie ponadto będzie można usłyszeć dwa polonezy i walc napisany przez samego Tadeusza Kościuszkę oraz nowy utwór napisany w tym roku pamięci Tadeusza Kościuszki „Polonez” Romualda Twardowskiego.
prostoomuzyce.pl/szlak-do-niepodleglosci
|