Początek grudnia, to już nieuchronnie zbliżający się koniec roku szkolnego. Dla klas języka polskiego Saturday School of Community Languages, sobota 2 grudnia miała być ostatnim normalnym dniem nauki szkolnej. To co się wydarzyło w Ashfield, zdecydowanie jednak wykroczyło poza cotygodniową ‘normalność’.Do szkoły zawitali niecodzienni goście, którzy w związku z kończącym się Rokiem Kościuszkowskim postanowili zdobyć australijski Szczyt Kościuszki w Górach Śnieżnych. Byli to dr Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej oraz dr Longina Ordon prezes Federacji Szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki.
Tuż po godzinie 9 rano w bibliotece Ashfield Boys’ High School (w tej szkole zlokalizowana jest sobotnia nauka języków) zebrali się uczniowie polskich klas. Nie wszyscy oczywiście, bo w październiku odeszli tegoroczni maturzyści a w związku z kończącym się rokiem, niektórzy uczniowie z młodszych klas już wyjechali na wakacje. Wśród uczestników spotkania było dwoje zwycięzców Konkursu Kościuszkowskiego – Olga Bednarska-Kryj (sekcja artystyczna) oraz Krystian Davis (sekcja muzyczna).
Po oficjalnym przywitaniu gości z Polski, kolejnym punktem programu było wzajemne przedstawienie się. Najpierw każdego z uczniów – wymieniając imię i nazwisko dodawali także 2 – 3 zdania o sobie. Gości poprosiliśmy o nieco dłuższe wypowiedzi.
I tak dr Leszek Krześniak z zawodu jest lekarzem, a ściślej mówiąc doktorem nauk medycznych. Społeczne uznanie oraz wielką popularność zyskał sobie cyklem pogadanek radiowych najpierw pod tytułem ’Minuta dla zdrowia’, a potem ich kontynuacją: ‘Bądź Zdrów’. Obydwa zbiory pogadanek - felietonów zostały także opublikowane w formie książkowej.
Dr Leszek Krześniak pochodzi z Maciejowic, miejscowości która wsławiła się słynną bitwą podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Powiedział, że całe jego dzieciństwo i lata szkolne przebiegały pod znakiem tego wielkiego Polaka. Kiedy w r. 2007 obchodzono 500-lecie uzyskania przez Maciejowice praw miejskich, do historycznej inscenizacji wykorzystany został poemat autorstwa dr. Krześniaka: ‘Dokad tak spieszysz Panie Generale’.
Jest on również autorem kolejnego utworu poetyckiego: ‘Za chwilę... Poemat spod Maciejowic’ oraz wielu innych książek i artkułów. Dorobek dr Krześniaka daleko wybiega poza medycynę i poezję. Jest on także autorem tekstu i muzyki ‘Poloneza dla Kościuszki’, który powstał w związku z odsłonięciem pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie w r. 2010. Oprócz egzemplarzy kilku swoich książek, dr Krześniak przedstawił młodzieży film nagrany w Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze w szwajcarskim domu, gdzie Kościuszko spędził ostatnie lata swego życia i gdzie zmarł 15. października 1817r.
Pani dr Longina Ordon z zawodu nauczycielka, dr Nauk Humanistycznych, jest dyrektorką szkoły w Stalowej Woli. Od kilku lat pełni funkcję Prezesa Federacji Polskich Szkół Imienia Tadeusza Kościuszki. Takich szkół istnieje w Polsce ponad 300. Pani Longina jest autorką książki: ‘Spory o Tadeusza Kościuszkę w Polskiej Historiografii i Literaturze’. Ta licząca ponad 400 stron praca stanowi wynik badań naukowych, których uwieńczeniem było uzyskanie przez Panią Longinę w 2016 r. doktoratu na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
|
|
|
|
Dr Longina Ordon od wielu lat popularyzuje tradycję kościuszkowską w pracy z młodzieżą oraz we współpracy ze środowiskami kościuszkowskimi w Polsce i poza jej granicami. Oprócz zaprezentowania książki swojego autorstwa Pani Longina przedstawiła australijskim uczniom języka polskiego filmy z celebrowania uroczystości kościuszkowskich z udziałem młodzieży ze szkół w Stalowej Woli. Zawody sportowe w różnych konkurencjach, stylowe tańce we własnoręcznie wykonanych kostiumach z tamtej epoki, wzbudziły niekłamany podziw polskich Australijczyków.
|
|
|
Wizyta cennych polskich gości trwała tylko dwie godziny. Dla naszych uczniów stanowiła ona nie tylko niezapomnianą lekcję historii, przybliżającą postać bohatera, którego imię nosi najwyższy szczyt kontynentu australijskiego. Była to również dodatkowa lekcja prawdziwej, autentycznej polszczyzny, jaką posługują się nasi rodacy w Kraju.
Wyrazy podziękowania należą się pani Ernestynie Skurjat- Kozek, prezesowi Australijskiej Fundacji Kościuszkowskiej. To Pani Ernestyna i jej mąż prof. Andrzej Kozek zadbali, by odbyło się spotkanie polskich gości z australijską młodzieżą polskiego pochodzenia. Obydwie nauczycielki, Panie Gosia Vella i Marianna Łacek, które to spotkanie zorganizowały otrzymały z rąk Gości medale upamiętniające Światowe Obchody 200 Rocznicy Śmierci Tadeusza Kościuszki.
Marianna Łacek OAM
|