Maria Koc z działaczkami plemienia Ngarigo | Szanowna Pani Prezes, pragnę jeszcze raz z całego serca podziekować Pani Prezes za zaproszenie na obchody Roku Kościuszki W Sydney. Jestem pod ogromnym wrażeniem konkursu kościuszkowskiego, który swoim zasięgiem objął różne kraje oraz zaangażował młodzież i dorosłych o wielu talentach i zainteresowaniach. Gratuluję organizacji Gali, w której wzięło udział tylu znakomitych gości, na czele z australijskim ministrem ds. mniejszości oraz Polaków z Sydney i innych miast australijskich. Szczególnym przeżyciem dla mnie była obecność na Gali przedstawicielek Aborygenów, którzy zamieszkują Narodowy Park Kościuszki.
Ich słowa oraz symboliczna pamiątka, jaką od nich otrzymałam niezwykle mnie poruszyły. Poruszyły, a jednocześnie utwierdziły w przekonaniu, że dla Aborygenów postać Tadeusza Kośsciuszki jest znana i ważna i że mają oni wiedzę, jak wielkim bohaterem był Naczelnik.
Zdaję sobie sprawę, że w Australii popularność Tadeusza Kościuszki jako rycerza wolności narodów i jednostek to wielkie dzieło Kosciuszko Heritage, Stowarzyszenia którym Pani kieruje. Na pewno nie było i nie jest łatwo Stowarzyszeniu upowszechniać wiedzę o ponad narodowym charakterze tej postaci. A przecież jest to konieczne z uwagi na dokonania Tadeusza Kosciuszki oraz jako uzasadnienie nazwania Jego imieniem najwyższej góry Australii.
Popularyzacja naszego narodowego bohatera jest jednocześnie najpiękniejszą promocją Polski, Jej historii i kultury. W tym zakresie Kosciuszko Heritage nie ma sobie równych. Trudno też przecenićé rolę, jaką Stowarzyszenie odgrywa w życiu Polonii australijskiej. Państwa działalność utrwala polskość wśród naszych Rodaków i umacnia ich dumę z bycia Polakami. Za te wszystkie piękne dzieła z serca Państwu dziekuję!
Senator Maria Koc z ministrem Rayem Williamsem,
Ernestyną Skurjat-Kozek, konsul Reginą Jurkowską i ambasadorem Richardem Broinowskim |
Senator Maria Koc z laureatem (w kategorii muzycznej) Michałem Skarżyńskim |
W sposób szczególny pragnę podziękować Pani, Pani Ernestyno. Przewodniczy Pani Kosciuszko Heritage od lat. Poświęca Pani pracy społecznej swój czas, swoją wiedzę i umiejętności. Pani doświadczenie i zaangażowanie stały się przez lata gwarantem działalności prowadzonej na najwyższym poziomie i z największą solidnością. Mogłam tego doświadczyé osobiście, będąc w Sydney. Pozostaję pod ogromnym wrażeniem tego, czego doświadczyłam wśród Państwa.
Dla Senatu RP współpraca z Panią i Kosciuszko Heritage jest wielką wartością. Uroczyste obchody Roku Koéciuszki w Australii potwierdziły, że Państwa działalność prowadzona jest na najwyższym poziomie i pełni wazną rolę w dziele integracji Polonii australijskiej z Macierzą. Należą się Państwu za to wyrazy najgłębszego szacunku. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za gościnność i przesyłam pozdrowienia z Polski.
Z wyrazami szacunku Maria Koc
Przemówienie Marii Koc na Gali Kościuszkowskiej w Sydney
Pierwsza z trzech fotogalerii z sydnejskiej Gali Kościuszkowskiej
Senator Koc z wizytą w Sydney
Senator Maria Koc na uroczystościach w Nowej Zelandii
Ernestyna Skurjat-Kozek:
Szanowna Pani Marszałek, cała nasza kościuszkowska drużyna dziękuje z całego serca za wspaniały list, który jest dla nas najpiękniejszym prezentem pod choinkę. Kończymy Rok Kościuszki z poczuciem, że istotnie na kilku kontynentach rozbudziły się twórcze moce, które dadzą niezwykłe owoce w przyszłych latach i dziesięcioleciach. Nasza intuicja mówi nam, że ta Kościuszkowska fala dopiero wzbiera i objawi się niespodziewanymi dla nas wszystkich efektami. A najpiękniejszym z nich może być - i daj Boże będzie - film fabularny, a może serial telewizyjny o tym niezwykle charyzmatycznym człowieku, który podbije serca całej ludzkości. Już w ramach cudu znalazły sie pierwsze finanse, które mogą stanowic kamień węgielny tej wielkiej światowej produkcji.
Udało nam się zrealizować cele związane z obchodami Roku Kosciuszki w Australii, a poprzez Konkurs Międzynarodowy dotrzeć również na inne kontynenty - a to wszystko dzięki poparciu władz RP, a konkretnie Senatu RP, Honorowemu Patronatowi Marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, potężnemu zastrzykowi finansowemu (grant z Senatu), który nasze marzenia przekuł na konkretną rzeczywistość. Również Pani obecność na wielkiej Gali Kosciuszkowskiej w Sydney była niezwykle ważna jako dowód sympatii i poparcia dla naszych działań i pozwoliła nam poczuć się, że "nasza Mama" nie zawiodła nas w tak uroczystym dniu.
Cieszymy się, że doszło do spotkania z tradycyjnymi właścicielami Mt Kosciuszko i że symboliczny prezent (Message stick) od naszej delegacji aborygeńskiej wzruszył Panią.
Po tym pierwszym kontakcie Aborygenów z władzami RP na początku października br. na Gali w Sydney zrealizowały sie kolejne, a mianowicie kilkuosobowa delegacja Ngarigo w kilkanaście dni później wzięła udział w Międzynarodowej Konferencji Kosciuszkowskiej w Krakowie, a także wzięła udział w rocznicowych uroczystościach na Wawelu, gdzie też miała okazję spotkać się z Prezydentem RP oraz Pierwszą Damą.
Jeśli takie marzenia zrealizowały się w ciągu jednego roku, to znaczy, że możemy śmiało marzyć dalej.
Szanownej Pani Marszałek życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz bardzo pomyślnego Nowego Roku "Niepodległościowego", w którym - ufam - obok Piłsudskiego z pewnością znajdzie się miejsce dla Naczelnika Kościuszki.
Z szacunkiem
Ernestyna Skurjat-Kozek
w imieniu Kosciuszko Heritage Inc. oraz magazynu Polonii australijskiej "Puls Polonii"
|