Oj, fetują Kamilka w Cieciułowie, i słusznie! Przypomnijmy: dwunastoletni Kamil Sobańtka z Cieciułowa na Opolszczyznie otrzymał w pażdzierniku 2017 roku wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kosciuszko Bicentenary za śpiew Poloneza Kosciuszkowskiego. (Konkurs zorganizowała sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage z funduszy uzyskanych m.in. z Senatu RP i Stowarzyszenia Wspólnota Polska). Kamil jest uczniem klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cieciułowie. Jego nauczycielka Beata Droś zgłosiła na konkurs Poloneza Kościuszkowskiego, napisanego przez wielka poetkę Marię Konopnicką, z muzyką napisaną współcześnie przez Bogdana Szyszkę, w wykonaniu jej utalentowanego ucznia, Kamila. Wyróżnienie- ufundowane z puli nagrodowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska - powitano w Cieciułowie z wielką radością. Fetowano laureata, bo mu się to naprawde należało.
Posłuchajcie, jak Kamil Sobańtka śpiewa Poloneza Kościuszkowskiego
Z wieloma laureatami nadal utrzymujemy kontakt, ciekawią nas ich dalsze losy i artystyczne dokonania. Do wszystkich uczestników konkursu wysyłamy różne informacje i życzenia świąteczne. I właśnie dostaliśmy taki liścik.
Dzień dobry, bardzo dziękujemy za pamięć, a szczególnie za świąteczna życzenia. Regularnie czytamy Wasze internetowe czasopismo Puls Polonii. Pragnę poinformowac, że rodzice naszej szkoły, a dokładnie Rada Rodziców nagrodziła Kamilka Sobańtkę bonem podarunkowym za uzyskanie wyróżnienia w Waszym konkursie.
Pozdrawiam świąteczne Beata Droś nauczycielka historii i języka polskiego
Widzę, że nasze życzenia są już na szkolnej stronie internetowej
Przyznam, że nie wiedziałam, gdzie leży Cieciułów, więc zajrzałam na google i już wiem: kiedys leżał w województwie częstochowskim, a obecnie w opolskim.
Zadziwiła mnie wiadomość, że na terenie wsi nie ma lasów. Są natomiast stawy, gdzie spotyka się dzikie kaczki i bociany. To dopiero atrakcja!
Równie atrakcyjna i ciekawa jest historia szkoły.
W roku szkolnym 1934/35 została zaprowadzona przez kierownika tutejszej szkoły Czesława Rawickiego szczegółowa kronika szkolna obejmująca dzieje szkoły i wsi. Kronika ta wraz z wieloma dokumentami została zniszczona w pierwszych dniach wojny. W 1945 roku kierownik szkoły Kazimierz Dominas na podstawie danych zebranych od najstarszych mieszkańców Cieciułowa zrekonstruował kronikę szkolną.
Z opowiadań najstarszych mieszkańców wynika, iż w II połowie XIX wieku szkoła mieściła się w Cieciułowie w budynku prywatnym od strony wsi Bugaj. Przed rokiem 1890 został zakupiony i sprowadzony zza Przystajni za 500 rubli nowy, drewniany budynek szkolny obejmujący salę szkolną i 3-izbowe mieszkanie. Budynek ten został postawiony od południowej strony przydrożnego stawu, frontem do drogi.
W lipcu 1911 roku we wsi wybuchł pożar, który pochłonął 16 stodół i domów mieszkalnych, między innymi i szkołę. W latach 1911-1931 uczniowie uczyli się w domach prywatnych u pana Jakowicza, Marcina Drosia, Ignacego Ośródki, Ludwika Sykulskiego, Alfreda Abramowicza i Feliksa Frejusa. W 1930 roku rozpoczęto budowę istniejącej szkoły. W pierwszym roku budowy wykopano i zalano fundamenty. W 1931 roku postawiono mury i założono dach, a w następnych latach stopniowo wykończono wnętrze.
Szkołę budowano z funduszów gminnych, a wsie Cieciułów i Bugaj dokonały bezpłatnie zwózki materiałów budowlanych i dostarczyły robotników. Budynek szkoły stoi w ośrodku folwarcznym byłego majątku państwowego Cieciułów-Bugaj. Po dokonanej parcelacji majątku przez Dyrekcję Lasów Państwowych przydzielono dla szkoły od drogi wiejskiej w kierunku wschodnim obszar 4 hektarów. Przed wybuchem wojny w szkole uczyło pięciu nauczycieli, a w roku szkolnym 1938/39 było 332 dzieci.
W 1939 roku we wrześniu wszyscy nauczyciele – mężczyźni zostali powołani do wojska polskiego, w tym Tadeusz Jędrasik i Józef Ratajek. Obaj zginęli w Katyniu. Tutejsza ludność z małymi wyjątkami nie zdążyła opuścić wsi. Wkraczające pierwsze oddziały niemieckie wzniecały we wsi pożary i znęcały się nad ludnością. Niemcy zniszczyli pomoce naukowe, akta szkolne spalono, a radioodbiornik zabrano. Po przejściu wojsk niemieckich otwarty budynek szkolny był "nawiedzany" najczęściej w celach rabunkowych przez różnych ludzi. Udało się zachować jedynie księgi ocen z uwagi na to, że oddano je na przechowanie Antoniemu Ośródce.
W czasie wojny w budynku szkolnym czynna była jednoklasowa szkoła dla dzieci osadników niemieckich. W latach 1943-44 w górnych salach szkoły mieszkali Niemcy sprowadzeni znad Morza Czarnego. W maju 1940 roku z Cieciułowa wyjechał kierownik szkoły Kazimierz Dominas z obawy przed aresztowaniem władz niemieckich.
Po wojnie z przedwojennego grona nauczycielskiego wrócił do tutejszej szkoły tylko Kazimierz Dominas, który zajął się organizowaniem szkoły. W budynku szkolnym zdołano umeblować tylko dwie sale lekcyjne. Naukę rozpoczęto 26 lutego 1945 roku, zakończono 15 lipca tegoż roku. Grono tworzyli: nauczycielskie tworzyli Kazimierz Dominas, Józefa Dominas i Antoni Praszczyk. Dzieci szkolnych było 295. W roku szkolnym 1946/47 do dnia 1 października 1946 roku szkoła była zamknięta z uwagi na to, iż dotychczasowy zespół nauczycielski opuścił Cieciułów.
W październiku zatrudniono Wincentego Niedzielskiego i jego żonę Walerię. W roku szkolnym 1948-49 zatrudniona została Czesława Kucharska, w 1949 r. Stanisław Marciniak a w 1950 r. Stefania Majtyka. W dniu 1 listopada 1961 roku otwarto Szkołę Przysposobienia Rolniczego przy Szkole Podstawowej w Cieciułowie. Do SPR uczęszczała młodzież z Bobrowy, Żytniowa i Cieciułowa. W sierpniu 1969 r. w ogrodzie pomiędzy budynkiem szkoły a stawem zaczęto kopać fundamenty pod Dom Nauczyciela. We wrześniu 1998 roku rozpoczęto rozbudowę i modernizację szkoły.
Oficjalne zakończenie tej inwestycji i oddanie nastąpiło 11.października 2001 roku. Na uroczystości obecny był ówczesny Wojewoda Opolski Adam Pęzioł. W dniach 22 i 23 czerwca 2003 roku odbył się zjazd absolwentów szkoły z okazji jej 70 rocznicy istnienia oraz nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki.
Jesienią 2005 roku szkoła otrzymała z Europejskiego Funduszu Społecznego nowocześnie wyposażoną pracownię komputerową z 10 stanowiskami dla uczniów.
O Cieciułowie na wikipedii
Piosenka „Polonez Kościuszkowski” słowa Maria Konopnicka,
muzyka Bogdan Szyszka
1.Poszedł nasz Kościuszko przez ten polski kraj,a ty mu szablico, poloneza graj! 2. Poszedł nasz Kościuszko skroś tych łężnych ros,a za nim wybłysła tęcza jasnych kos! 3. Poszedł nasz Kościuszko na boje, na trud, za nim wierne serca, za nim wierny lud. 4. Poszedł nasz Kościuszko, jak na Boży sąd, za nim kos i szabel świeci długi rząd. 5. Poszedł nasz Kościuszko, jak wicher, jak grom, kos i szabel błyskiem osłonił nasz dom. 6. Poszedł nasz Kościuszko w sześć tysięcy par,zadrży na swym tronie ten moskiewski car.
Posłuchajcie, jak Kamil Sobańtka śpiewa Poloneza Kościuszkowskiego
A może australijska dziatwa weźmie Poloneza do swego repertuaru?
|