Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
25 czerwca 2018
Odsłonięcie tablicy Strzeleckiego w Clifden
amb. Ryszard Sarkowicz

Droga Pani Ernestyno. Pragnę poinformować Panią, iż w dniu 18.06 w miejscowości Clifden, w hrabstwie Galway na zachodnim wybrzeżu Irlandii, miała miejsce ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu oraz jego humanitarnej działalności w Irlandii w okresie Wielkiego Głodu (1845-49).Odsłonięcia tablicy dokonała, wspólnie ze mną, Cathaoirleach (wojewoda) hrabstwa Galway, pani Eileen Mannion. W załączeniu przesyłamy kilka zdjęć z tego wydarzenia.

W uroczystości wzięli udział lokalni dygnitarze z regionu Clifden, historycy, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji irlandzkich prowadzących działalność edukacyjną dot. Wielkiego Głodu oraz społeczność lokalna – polska i irlandzka.

Tablica, którą na zlecenie placówki zaprojektował i wykonał uznany polski artysta Tomasz Urbanowicz, została wyeksponowana w atrakcyjnej lokalizacji miasta Clifden, nad zatoką oceanu. Miasto Clifden, leżące na słynnej drodze „Wild Atlantic Way”, należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Irlandii. Tablica wykonana jest z grubego zielonego szkła, a odcień zieleni zmienia się w zależności od światła i pogody.

Pragnę podkreślić, iż to również Państwo, a Pani w szczególności, przyczynili się do faktu, iż ta ceremonia doszła do skutku, za co bardzo dziękuję.




Warto też dodać, że odsłonięcie tablicy w Clifden wpisuje się w szereg wydarzeń upamiętniających postać P.E. Strzeleckiego w Irlandii planowanych przez placówkę [ambasadę] w 2018 i 2019 r. Mamy nadzieję, iż inne tablice pamiątkowe zostaną odsłonięta w innych miejscowościach, w których działał Strzelecki.

Ponadto, rozpoczęliśmy intensywne prace nad wystawą o działalności humanitarnej Strzeleckiego w Irlandii: udało nam się pozyskać fundusze od prywatnego sponsora, dzięki którym projekt z pewnością dojdzie do skutku.

Zaangażowaliśmy również do współpracy historyków - ekspertów od Wielkiego Głodu w Irlandii, którzy pomogą nam w stworzeniu tekstu wystawy, jak i odpowiedniego doboru materiałów wizualnych. Mamy nadzieję, ze z końcem roku nastąpi otwarcie wystawy, której ma towarzyszyć katalog oraz strona internetowa dot. działalności humanitarnej Strzeleckiego w Irlandii.

Planujemy, aby 2-3 panele wystawowe (z łącznej liczby 10 paneli) były poświęcone polskim korzeniom Strzeleckiego oraz jego pobytowi w Australii. W związku z tym czy moglibyśmy, kiedy już będziemy na to gotowi, zwrócić się do Państwa z prośbą o pomoc w uzyskaniu odpowiednich materiałów wizualnych do ilustracji ww. paneli? Przypuszczam, że takowe materiały znajdują się już w Państwa posiadaniu, bo były wykorzystywane w publikacjach, które otrzymaliśmy od Państwa. Nie ukrywam, że taka pomoc bardzo ułatwiłaby nam prace nad wystawą.




Patrząc na to, jakim ogromnym echem informacja o odsłonięciu tablicy Strzeleckiego odbiła się w mediach społecznościowych (placówka odnotowała rekordową liczbę „like’ów” i „udostępnień”), głównie wśród odbiorców irlandzkich, jesteśmy przekonani, iż wystawa spotka się z dużym zainteresowaniem i będzie miała niezwykle pozytywny odzew wśród odbiorców lokalnych - co tym bardziej motywuje nas do działania.

Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam,

Ryszard Sarkowicz
Ambasador RP w Irlandii

Fajna relacja i sporo zdjęć na FB

pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Urbanowicz

Film 850 oC.The glass of Tomasz Urbanowicz

Opis filmu: „850 °C. The glass of Tomasz Urbanowicz” – after „Urzulei” already a second short documentary by Łukasz Śródka and Valeria Cocco – is a story about the artistic vision of one of the most intriguing European creators of large format architectural glass. From architectural studies in communist Wroclaw and rejecting a position at a national designing office, through system transformation period and first experiments with the glass, until international success and eliminating construction and throwing his glass in the air – this film is trying to grasp Tomasz Urbanowicz’s vision of the essence of not only his own creativity, but creativity and art in general.

elitaczyta.pl/elita/tomasz-urbanowicz/

Kosciuszko Heritage prezentuje filmy o Strzeleckim w Irlandii

Strzelecki's humanitarian deeds - wersja angielska

Akcja humanitarna Strzeleckiego w Irlandii - wersja polska