Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 grudnia 2018
Historia w poezji (17) Jan II Sobieski, wiktoria wiedeńska
Andrzej Siedlecki

Panowanie Jana III Sobieskiego przypada na lata 1674-1696. Zwycięstwo w walce z Turkami pod Chocimiem w roku 1673-im, kiedy był jeszcze hetmanem, przyniosło mu wielką sławę i otworzyło drogę do tronu królewskiego. Turcy jednak nie dali za wygraną i zatakowali Europę, zbliżając się do Wiednia. Władcy Europy przerażeni agresywnym, wojującym islamem, proszą Jana III Sobieskiego o pomoc. Do prośby dołącza się także papież, nazywając Sobieskiego Obrońcą Wiary.

12 września 1683 roku, dziesięć lat po zwycięstwie pod Chocimiem, Jan III Sobieski, zwany przez Turków Lwem Lechistanu, dowodzi wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, by rozgromić Turków i obronić chrześcijaństwo przed zagrażającym Europie islamem. Odnosi zwycięstwo pod Wiedniem, zwane Odsieczą, lub Wiktorią Wiedeńską.

Posłuchaj poematu J. U. Niemcewicza pt.Jan III Sobieski w interpretacji Marty Kieć-Gubała

Król Jan III Sobieski, wielki rycerz i wojownik 20-stu ważnych bitew jest jednym z najwybitniejszych polskich wodzów. „Miłośnik ksiąg", jak go nazywano z racji szerokich zainteresowań, mecenas kultury, jak wielu innych sławnych Polaków był malowany przez wielu malarzy, zagranicznych i polskich. Znakomicie wykształcony biegle władał łaciną, francuskim, niemieckim i włoskim, a także częściowo tureckim i tatarskim.

Król Jan znany jest również z przepięknych listów, przepojonych miłością, pisanych do ukochanej żony, Marysieńki. Zmarł w Warszawie, w Pałacu w Wilanowie 17 czerwca 1696 roku. Razem z żoną pochowani są w Krakowie, w krypcie św. Leonarda na Wawelu.


Jan III Sobieski by Schultz

Fragment poematu J. U. Niemcewicza „Jan III Sobieski"

Tu poseł jego, widząc króla Jana,
Ratuj, zawołał i Wiedeń i Państwo,
To mówiąc z płaczem, upadł na kolana,
A Legat krzyknął, ratuj chrześcijaństwo!

Posłuchaj poematu J. U. Niemcewicza pt.Jan III Sobieski w interpretacji Marty Kieć-Gubała

Link do poprzedniego odcinka o Stefanie Czarnieckim