Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 stycznia 2020
Dym z pożaru buszu a Twoje zdrowie
Department of Health

Smog zyskał sobie miano podstępnego zabójcy, który szkodzi nam powoli i konsekwentnie - tak, że nawet o tym nie wiemy. Na szczęście coraz częściej zwraca się uwagę na zanieczyszczenia powietrza. Co zrobić, gdy smog atakuje ze zdwojoną (a niekiedy potrójną czy poczwórną) mocą? Uściślijmy - pojedyncze dni spędzone w silnie zanieczyszczonym powietrzu raczej nie zrobią nam wielkiej krzywdy (chyba że cierpimy na poważne choroby układu oddechowego, wtedy powinniśmy na siebie bardzo uważać). Jednak codzienna ekspozycja na smog powoli i podstępnie skraca nam życie i prowadzi do rozwoju różnorakich dolegliwości, dlatego warto wiedzieć, co robić, by nieco zniwelować negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm.

Grupy ryzyka, czyli komu smog grozi najbardziej Kto powinien w szczególności uważać na zanieczyszczenia powietrza i zwracać uwagę na alarmy smogowe?

Czujne muszą być przede wszystkim osoby z chorobami układu oddechowego i układu krążenia. Smog sprawia, że ich dolegliwości się nasilają.

W dni, w które powietrze jest bardziej zanieczyszczone, powinni uważać na siebie również ludzie starsi.

Znacznie narażone są także dzieci, których układ oddechowy i odpornościowy wciąż jest w fazie rozwoju.[/b]

- Powodów, dla których jest on szkodliwy właśnie dla najmłodszych, jest tak naprawdę mnóstwo. Bardzo często oddychają przez usta, nie przez nos, który w naturalny sposób filtruje chociaż większe brudy . Oddychają więc znacznie szybciej, przyjmując tym samym więcej zanieczyszczeń niż dorośli - zauważa. Uważać na siebie powinny też kobiety w ciąży. Smog szkodzi już na etapie życia płodowego i może skutkować nawracaniem u dziecka infekcji oddechowych, a także zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy oskrzelowej.

Bushfire smoke instrukcja po polsku. Kliknij, czytaj.

Co robić, by nie dać się zadusić?

Niestety, wietrzenie mieszkania odpada. Do szybkiego zorientowania się, że powietrze jest silnie zanieczyszczone, właściwie nie potrzebujemy oficjalnych pomiarów - tuż po otworzeniu okna w twarz uderzy nas chmura o zapachu spalenizny, bez trudu zauważymy zza szyby także "mgłę", która niestety mgłą nie jest. Warto się więc wstrzymać z wietrzeniem aż do korzystniejszej pory dnia lub tygodnia.

Dobrze jest także ograniczyć czas spędzony na dworze do minimum.

Tej zasady powinny przestrzegać przede wszystkim wspomniane już wyżej osoby z grup ryzyka. Dzieci w przedszkolach nie powinny być wyprowadzane na spacery czy wycieczki. Gdy normy zanieczyszczeń są wysokie, odradza się ćwiczenie na "świeżym" (!) powietrzu. W czasie wysiłku fizycznego jesteśmy narażeni na szkodliwe pyły jeszcze bardziej - szybciej oddychamy i więcej smogowych brudów dostaje się do naszych organizmów.

Wymagający mogą skusić się na oczyszczacz powietrza.

Robi to, na co jego nazwa wskazuje, czyli - niespodzianka! - oczyszcza powietrze. Filtruje je i usuwa z niego różne zanieczyszczenia - związki chemiczne i substancje smogowe, alergeny, roztocze oraz nieprzyjemne zapachy.

Bushfire smoke instrukcja po polsku. Kliknij, czytaj.