Teofil Lenartowicz. Czas 22 min.
Tomasz Wąsik: "Jestem świeżo po obejrzeniu filmu „Poeta i emigrant – Teofil Lenartowicz” i w tym miejscu pragnę wyrazić swoje ukontentowanie rzeczonym obrazem. Bez wątpienia materiał ten zasługuje na włączenie go do naszej muzealnej oferty edukacyjnej. W chwili obecnej, wśród realizowanych przez pracowników Muzeum Historii Włocławka multimedialnych lekcji historii, jest także temat związany z przebiegiem powstania styczniowego 1863-1864, na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej. Spośród wielu wątków omawianych w trakcie zajęć jest także historia włoskiego ochotnika do powstania, pułkownika Elbano Stanislao de Bechi (rozstrzelanego przez Rosjan we Włocławku 17 grudnia 1863 r.) oraz Izabeli Zbiegniewskiej (1830-1914), wielkiej patriotki i uczestniczki konspiracyjnej (nie bojowej) działalności niepodległościowej. Wydaje się zatem, że Pański film w którym pojawiają się wyżej wspomniane postacie, wpisuje się w nasze przedsięwzięcia i będzie stanowił ich cenny element. Dodatkowo uzupełnimy naszą prelekcję o postać samego bohatera filmu, czyli Teofila Lenartowicza.
Zatem zwracam się do Pana z prośbą o nadesłanie na mój adres mailowy linku do skopiowania filmu, tak byśmy mogli z niego korzystać przy lekcjach i spotkaniach historycznych, organizowanych przez nasze muzeum".
Tomasz Wąsik, kierownik Muzeum Historii Włocławka (Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku).
🙂 Opinia od pracownika TV Kraków: Film o Lenartowiczu obejrzałem.22 minuty wzruszeń. Doskonały pod każdym względem:technicznie (znakomita jakość dźwięku i obrazu), świetny dobór materiałów i narracja. Oboje autorzy znakomicie się uzupełniają. Niestety, to jest cacko dla koneserów.
|