Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 marca 2006
ORIENT ODLEGŁY A TAK BLISKI
Robert Panasiewicz

Lucjan Wesołowski
Zetkniecie się z motywami orientalnymi niejednego przyprawia o zaskoczenie. Elementy te bowiem okazują się nie aż tak obce, jak mogłoby się wydawać. Są one dziwnie znajome i bliskie, o czym przekonujemy się już wcześnie w dzieciństwie, kiedy to fascynacja bajkami o księżniczkach, rycerzach i smokach jest równa naszemu oczarowaniu baśniami z tysiąca i jednej nocy.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są wbrew pozorom dość proste. Kropla orientalnej krwi płynie w krwioobiegu Europy. Wyprawy Krzyżowe zaraziły ją upodobaniem do egzotyki, wyrafinowanych smaków, wykwintnych tkanin i wyszukanych woni. Jej mieszkańcy są potomkami praindoeuropejskich plemion, przybyłych ze stępów centralnej Azji. Wpływy, które ukształtowały jej główną religię, poprzez buddyzm, judaizm i zoroastryzm, sięgają samego hinduizmu. Jedne z bardziej barwnych pojęć europejskiej kultury, takie jak „cyganeria” i „cygańskie życie” związane są z grupą etniczną pochodzącą z rejonu Półwyspu Indyjskiego.

Nic więc dziwnego, że zetkniecie z muzyką Lucjana Wesołowskiego stanowi przygodę w niejednym tego słowa znaczeniu. Jego kompozycje, zawierające miłą dla ucha mieszanką motywów indyjskich i bliskowschodnich, muzyki etnicznej (World Music), medytacyjnej i relaksacyjnej, są urzekające i odświeżające. Urodzony w Polsce 24 marca 1954 roku, a obecnie zamieszkały we Włoszech utalentowany kompozytor i wszechstronny muzyk, śpiewa i swobodnie operuje w sferze różnorodnych instrumentów muzycznych, takich jak wszelkie rodzaje gitar, fletów i instrumentów perkusyjnych. Z naturalną łatwością posługuje się również szeregiem egzotycznych instrumentów takich jak: mandola, bouzouki, saz, panduri, czonguri, oud, tanbur czy sitara.




Lucjan zajmuje się muzyką od piętnastego roku życia. Od 1983 roku prowadzi w Polsce zespół Orientacja na Orient. W 1994 roku założył we Włoszech The Lucyan Group, która wykonuje tradycyjne kompozycje orientalne lub zainspirowane motywami wschodnimi. We Włoszech gra również w zespołach Ethno-Oriental Trio i Fede, Stefano & Lucyan Band. Płodny i pracowity twórca jest też członkiem grupy Shakti Vilas, która wykonuje indyjskie pieśni duchowe bhajan. Lucjan jest także autorem kompozycji do sztuk teatralnych, jak również zajmuje się muzykoterapią, co zyskało mu honorowe członkostwo włoskiego stowarzyszenia muzykoterapeutów. Pisze też teksty do swoich kompozycji i ma na swoim koncie artykuły do prasy polskiej i włoskiej na tematy muzyczne i duchowe.

Lucjan Wesołowski zaliczył setki koncertów i jest popularny wśród miłośników muzyki orientalnej i relaksacyjnej we Włoszech, na Węgrzech, w Polsce, USA, Niemczech i Finlandii. Dyskografia Lucjana obejmuje trzynaście płyt i kaset. Najbardziej popularną obecnie jest płyta „Relaxing”. Nagrania, w których artysta najbardziej oczarowuje dźwiękami Wschodu to: „Orientacja Orient 1”, „Orientacja Orient 2”, „Flute Meditations”, „Mantras”, „Prophet” i „Bhajans”. Refleksyjność i medytacja to również charakterystyczne motywy piosenek w wykonaniu kompozytora na płycie „Nieś muzyko słowa mądre”, nawiązującej również do najlepszych tradycji poezji śpiewanej.




To, że nazwisko muzyka nie krzyczy z pierwszych stron gazet, a o koncertach nie mówią główne stacje telewizyjne czy radiowe nie ma nic wspólnego z jakością jego produkcji. Jest to jedynie odbiciem bezlitosnych praw i procesów, które nami rządzą. O tendencjach na masowym rynku muzycznym decydują ci, którzy mogą sobie na obcowanie z muzyką pozwolić, czyli generalnie grupa ludzi między dziesiątym i dwudziestym rokiem życia. Reszta, zajęta trudnym i wymagającym interesem egzystencji nie ma czasu lub ekstra pieniędzy na rozwijanie nie przynoszących dochodu zainteresowań. A szkoda, są to bowiem ci, którzy potrzebowaliby czegoś więcej niż pop music, która zalewa eter i zalepia uszy jak guma do żucia. To są właśnie ci, którzy poza różnorodnymi odmianami muzyki, jak jazz, swing, blues, muzyka klasyczna czy etniczna, kultywowaliby także – gdyby mogli zatrzymać się na chwilę i „powąchać kwiaty” – zakorzeniony w nas Orient, potrzebę kontemplacji i harmonii z otaczającym Wszechświatem.

Robert Panasiewicz


Więcej informacji na temat kompozytora i jego muzyki można znaleźć na stronie internetowej - www.lucyan.vola.li