Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 listopada 2022
Koncert Niepodległości w Katowicach
edycja specjalna "Silesia"


Przesyłamy materiały prasowe nt. specjalnej, śląskiej premiery Koncertu Niepodległości pt. "Silesia" (rok XIV, edycja 46), która odbędzie się w dniu 18 listopada 2022 o godz.17:00 w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w Katowicach (ul.Floriana 7). Inspiracją koncertu jest 100 rocznica powrotu śląska do Macierzy (utworzenie województwa Śląskiego w strukturze II Rzeczypospolitej) oraz 41 rocznica masakry górników KWK "Wujek" i KWK "Manifest Lipcowy". Narracja koncertu ukazuje szeroki, śląski aspekt historii Polski, począwszy od czasów Piastów Śląskich, a na okresie Stanu Wojennego kończąc.

Jacek "Wiejski" Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

46 Koncert Niepodległości, edycja specjalna w Katowicach pt."Silesia" 18 listopada 2022, godz. 17.00, Katowice, ul.Floriana 7, Siedziba Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Premiera internetowa 4 grudnia 2022 o godz.20.00 na stronie www.koncertniepodleglosci.pl

Koncert Niepodległości to projekt, który powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 46 edycji w Polsce i za granicą, blisko 200 kompozycji, aranżacji i ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii. Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku Bazie NATO w Ādaži na Łotwie zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności także w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Inspiracja i tematyka koncertu
Specjalna, śląską edycja Koncertu Niepodległości dedykowana jest szeroko rozumianej Ziemi Śląskiej. Bezpośrednią inspiracją koncertu jest 100 rocznica utworzenia Województwa Śląskiego w strukturze II Rzeczypospolitej oraz 41 rocznica masakry górników dokonana przez komunistów w KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy” w pierwszym miesiącu stanu wojennego. Narracja ukaże dzieje Śląska w szerszym kontekście, począwszy od czasów piastowskich, a na okresie Stanu Wojennego kończąc. Słowno-muzyczna opowieść poprowadzi słuchaczy po ziemi śląskiej: od Śląska Górnego i Dolnego zaczynając, na Śląsku Opolskim i Cieszyńskim kończąc.

Punktem wyjścia narracji są walki o przynależność Dolnego Śląska, Łużyc i Milska do Polski, prowadzone przez Bolesława Chrobrego w latach 1002 – 1018 oraz Bolesława Krzywoustego w roku 1109. Podkreślone zostaną tragiczne dla Polski skutki rozbicia dzielnicowego, które doprowadziło do utraty większej części Śląska na setki lat. Feudalne rozdrobnienie Polski przyczyniło się także do klęski polskiego rycerstwa w bitwie z Mongołami pod Legnicą 1241 roku. W drugiej części narracji ukazany zostanie sukces II i III Powstania Śląskiego w latach 1919-1920, zaliczanych do pięciu zwycięskich polskich zrywów. Powstania te zadecydowały o powrocie części Górnego Śląska do Polski po jego kilkusetletniej odrębności.

Przybliżone zostaną sylwetki przywódców śląskich powstań m.in. Wojciecha Korfantego i Alfonsa Zgrzebnioka. Osobny wątek ukaże proces kształtowania Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (działającej pod kryptonimem Centrum Wychowania Fizycznego) i jej rolę w Powstaniach Śląskich a także sukces spektakularnej akcji sabotażowej „Mosty”. Unaoczniona zostanie skala terroru stosowanego przez Niemcy, zarówno w okresie Powstań Śląskich, jak i po 1939 roku - podczas okupacji hitlerowskiej, kiedy Niemcy z zaciekłością tropili i eksterminowali weteranów walk o polski Śląsk.

Upamiętniona zostanie bohaterską postawa obrońców Śląska w 1939, w tym poległych na wieży spadochronowej harcerzy. Upamiętnione też będą walki śląskiego ruchu oporu, jednego z najsilniejszych po 1939 roku, który zasłużył się zarówno walką z Niemcami, jak i Sowietami i komunistycznym aparatem terroru po roku 1944. Twórcy koncertu oddadzą także hołd Żołnierzom Niezłomnym z oddziału Henryka Flamego „Bartka”, wymordowanym w 1946 roku w Starym Grodkowie, w miejscu zwanym Śląskim Katyniem.

Opisując okres PRL twórcy skupią się na wydarzeniach kluczowych dla historii najnowszej, tj. powstania w 1978 WZZ Górnego Śląska i kluczowych dla Sierpnia '80 strajków tarnogórskiego „Fazosu” i wreszcie porozumień Jastrzębskich i Katowickich. Uhonorowana zostanie pamięć rannych i poległych w Stanie Wojennym górników KWK „Wujek”, „Manifest Lipcowy”, a także uczestników późniejszych protestów i strajków, w tym serii wielkich manifestacji we Wrocławiu w 1982 roku oraz masakry dokonanej przez komunistów 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie. Narracja przywoła też pamięć powstałej na Górnym i Dolnym Śląsku Solidarności Walczącej i jej założyciela Kornela Morawieckiego.

Muzyka hybrydowa
Repertuar Koncertu Niepodległości „Silesia”, stanowią hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowana zostanie współczesna kompozycja do Boleslaue, Dux Gloriosissime śpiewanej w 1109 roku przez czeskich i niemieckich wojów na cześć zwycięskiego Bolesława Krzywoustego oraz średniowieczną pieśń Krol wlodzyszlaf polszky (XV w.). Z repertuaru pieśni Powstań Śląskich zaprezentowane ostaną utwory z lat 1919-1921: Idą powstańcy znów na bój, Od Bytomia bita droga, Rebeliancka pieśń odwetowa, Ten 21 roczek, Znam ja jeden śliczny zamek, Już zachodzi czerwone słoneczko. Ilustracją do opowieści o służbie Ślązaków w 1 Korpusie Polskim we Włoszech oraz w 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, będzie pieśń Pierwsza pancerna (1945). Śląskie dramaty lat powojennych i okresu PRL podkreślą pieśni Modlitwa narodowych sił zbrojnych (1940), Idą pancry na wujek (1981) oraz Zielona wrona (1982). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797).


W ciągu 15 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

Śpiewnik Niepodległości – siostrzany projekt Koncertu Niepodległości
W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi ponad 1,5 mln indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 3 miliony odsłon. Portal udostępnia funkcjonalność tworzenia play-list oraz indywidualny generator, dzięki któremu każdy może stworzyć własny, spersonalizowany Śpiewnik Niepodległości, możliwy do wykreowania w formie wydruku lub do pobrania w formacie na dowolne urządzenie mobilne.

Ekipa Koncertu Niepodległości
Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta).


W kolejnej, 46 edycji Koncertu Niepodległości wystąpią: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Michał Gasz (śpiew), Wojciech Hartman (skrzypce), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Krystian Sidor (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Patronat Narodowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Organizatorzy: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej | Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność” | Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16.12.81

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Niepodległa” Wsparcie Koncertu: Bumar Łabędy | Polska Grupa Zbrojeniowa Wsparcie Koncertu: Fundacja PKP Patronat Medialny: Polskie Radio | Niezależna.pl | Tysol.pl

Organizator i kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, 601-130016, koncertniepodleglosci@gmail.com Więcej informacji: www.koncertniepodleglosci.pl | Koncert Niepodległości / Facebook.