Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
25 stycznia 2023
O Pawle Edmundzie Strzeleckim
według rodzinnych i towarzyskich wspomnień


Narcyza Żmichowska. Jej babka, Tekla Raczyńska była rodzoną siostrą matki Pawła, Anny Raczyńskiej
Pierwsze na świecie obszerne opowieści o Pawle Edmundzie Strzeleckim pisane po polsku wyszły spod pióra jego dużo młodszej kuzynki, Narcyzy Żmichowskiej. Można mieć wątpliwości, na ile rzetelne okazały się informacje zasłyszane od krewnych i znajomych? Wiele z nich zostało w przyszłości sprostowanych. Niektóre, jak o szafirowym kolorze oczu Pawła, były prawdziwe od początku. Sto stron wspomnień Narcyza spisała zapewne krótko po śmierci Pawła Edmunda (6 pażdziernika 1873); opublikowała je w kolejnych zeszytach "ATHENEUM. Pismo naukowe i literackie" w 1876 roku; stało się to na rok przed rozprawą apelacyjną w Londynie (kwiecień 1877), kiedy to polscy krewni przegrali proces o testament Strzeleckiego. Żmichowska nie doczekała się wyników przegranego procesu, bowiem zmarła w grudniu 1876 roku.

W Roku Strzeleckiego postanowiliśmy udostępnić Polonii świata te zapomniane zeszyty. Zadaliśmy sobie nieco trudu, aby zebrać je w formie łatwej do czytania, w jednym pliku PDF.

Zapraszamy do czytania wspomnień Żmichowskiej o Pawle Edmundzie Strzeleckim.PDF

Wspomnienia Żmichowskiej są również dostępne na portalu Polona.pl, ale w tamtej technologii czytanie jest utrudnione i wymaga cierpliwości.

Wspomnienia Żmichowskiej na portalu Polona

Sporo ciekawych wiadomości o Narcyzie Żmichowskiej jako pisarce i emancypantce znajdziesz na portalu Culture.pl

culture.pl/pl/tworca/narcyza-zmichowska