PDF.Powiększ i oglądaj wielkie plansze wystawowe
Mamy znakomitą wystawę o akcji humanitarnej Strzeleckiego w Irlandii, gdzie od smierci głodowej ocalił ponad 200 tysięcy dzieci. Wystawę dla Polskiej Ambasady w Dublinie opracowała dwójka irlandzkich akademików, którzy akurat przebywają w Australii (styczeń-luty 2023).Do tej wystawy dołączyliśmy niedawno kilka plansz z rodzinnej miejscowości Strzeleckiego, Głuszyny - dziś jednej z dzielnic Poznania.
Poszlismy za ciosem, aby następnie zobrazować życie Strzeleckiego w Londynie, gdzie mieszkał od 1843 roku do śmierci w 1873. Chcecie zobaczyć w jakiej dzielnicy mieszkał i jak wyglądała jego rezydencja? Czym się zajmował po powrocie z Australii? Między innymi organizowaniem emigracji "biedoty" do Australii, organizował rejsy, odprowadzał na statek.Obrazuje to jedna z trzech plansz. Ale Wam się chyba najbardziej spodoba ta obrazująca "faceta z humorem". Ze swego dowcipu słynął Strzelecki na obu półkulach!
Te ostatnie trzy plansze wystawowe - według konceptu Ernestyny - zaprojektowała Ada Baran. Idą do drukarni. Niedługo pewnie bedzie je można obejrzeć w całości na jakiejś wystawie. W Pulsie Polonii prezentujemy jedynie miniaturki. Oryginalne plansze są bardzo duże: 150 cm na 100 cm. |