Okładka książki J. Dutkiewicz | "To matematyczny geniusz" - tak o młodziutkim Mieczysławie Warmusie powiedział jego nauczyciel prof. Radwański z warszawskiego Gimnazjum im. Stefana Batorego.
Mieczysław Warmus jeszcze jako student zostaje asystentem światowej sławy matematyka profesora Hugo Steinhausa. Założyciel i dyrektor Centrum Obliczeniowego PAN. Prekursor polskiej informatyki. Jawnie praktykujący katolik i działacz chrześcijański w komunistycznej Polsce. Musiał emigrować.
Profesor Warmus, matematyczny geniusz ma dziś 88 lat. Od 1985 roku mieszka w Australii. Pracował na Uniwersytecie w Wollongong. W roku 1990 dostał wylewu krwi do mózgu, wskutek czego prawa część ciała została sparaliżowana.
Od 16 lat z miłością i poświęceniem pielęgnuje go żona Helena. Pani Helena jest Ormianką. Wojenna zawierucha rzuciła ją z Kaukazu do Niemiec. Po wojnie zatrzymała się we Wrocławiu, gdzie zaopiekował się nią słynny ksiądz Marian Pierożyński. Dzięki kapłanowi młoda studentka poznała asystenta...
Wkrótce się pobrali. Wnuczka ormiańskiego multimilionera, córka głównego inzyniera od elektryfikacji Kaukazu, rozstrzelanego przez NKWD, Helena Saruchanowska-Warmus całe swoje życie podporządkowała karierze naukowej swego męża.
To z jej inicjatywy i na podstawie zebranych przez nią dokumentów powstała książka Jadwigi Dutkiewicz pt.
MIECZYSŁAW WARMUS. ŻYCIE I PRACA NAUKOWA
wydana w roku 2003 przez córkę Profesora, Teresę Simińską.
I oto po 3 latach mamy internetową wersję tej książki. Serdecznie zachęcamy do lektury.
Oto adres: www.warmus.pl
Proszę kliknąć na wyraz "Pobierz".
Państwo Warmusowie. Warszawa 1984. | Państwo Warmusowie.Australia 2002. |
W książce tej znajdziemy wyłącznie dzieje Mieczysława Warmusa. Ale dzieje jego żony - Ormianki - są nie mniej ciekawe i dramatyczne. Wybraliśmy się niedawno do Wollongong, aby odwiedzić Panią Helenę i zrobić z nią wywiad. Trzeba przyznać, że opowiada nader zajmująco, a pamięć ma fenomenalną. Wkrótce zaczniemy publikować jej wspomnienia.
A tymczasem zapraszamy do lektury książki o Profesorze.
Mieczysław i Helena Warmusowie z córeczką Teresą. Jurata 1951 |
Przedmowa do strony internetowej.
Zaprezentowana tutaj publikacja to biografia Profesora Warmusa, prekursora polskiej informatyki.
Biografia ta, sporządzona na podstawie oryginalnych dokumentów, przedstawia 44 lata pracy naukowej Profesora oraz jego życie rodzinne na tle wydarzeń historycznych w Polsce.
Milowe wydarzenia to II Wojna Światowa, Powstanie Warszawskie, czasy stalinowskie, okres Solidarności, a wreszcie w 1985 roku emigracja Profesora i kontynuowanie pracy naukowej w Australii.
Biografia, wzbogacona o szereg wspomnień współpracowników Profesora Warmusa, jest ciekawą lekturą oraz źródłem informacji z okresu początków rozwoju informatyki w Polsce.
FRAGMENT KSIĄŻKI - DZIADKOWIE
Następnym dokumentem jest świadectwo ślubu zawartego w Krakowie w dniu 26 maja 1881 roku między Janem Warmusem a Marią Bernasiewicz.
Młoda para osiedla się w Warszawie, gdzie w 1882 roku przychodzi na świat ich pierworodny syn, który zgodnie z tradycją otrzymuje po ojcu imię Jan. Jan Warmus (ojciec), młody artysta malarz, uczeń słynnego mistrza Jana Matejki(1838-93), jest już uznanym, zdolnym członkiem warszawskiej cyganerii.
Jego młoda, wykształcona małżonka jest osobą bardzo niezależną, poetką,emancypantką, utrzymującą kontakty z innymi postępowymi kobietami tego okresu. Jana i Marię Warmusów łączy bliska przyjaźń między innymi z Marią
Konopnicką (1842–1910), słynną polską poetką i nowelistką okresu realizmu, autorką „Roty”. Konopnicka, która od 1876 roku mieszka wraz z dziećmi w Warszawie, redaguje demokratyczne pismo dla kobiet „Świt”, zatrudniając Marię
Warmus jako swoją osobistą sekretarkę.
Maria Konopnicka była chrzestną Feliksa Wiktora Warmusa. |
FRAGMENT KSIĄŻKI - RODZICE
Jan Warmus, pierworodny syn Jana i Marii, wychowuje się wraz z rodzeństwem w środowisku ludzi wykształconych, intelektualistów.Jako młody człowiek wyjeżdża na wschód Polski, gdzie na przestrzeni szeregu lat pracuje jako zarządca w kilku posiadłościach ziemskich.
W Wysokiem nad Dnieprem na Białorusi poznaje pannę Annę Krasowską, nauczycielkę języka francuskiego. Związek małżeński zawierają w dniu 17 lipca 1915 roku w Szylwilach, majątku państwa Krasowskich w województwie mińskim na Białorusi.
W tym czasie Jan, mający już duże doświadczenie rolnicze i ekonomiczne,piastuje posadę plenipotenta w Dobrowlanach, w powiecie Święciany na Wileńszczyźnie. Posiadłość, której właściciel pan Chomiński przeważnie przebywa za granicą, obejmuje oprócz olbrzymich obszarów rolniczych również przemysł gorzelniany, w skład którego wchodzą cztery gorzelnie.
Jan Warmus jest odpowiedzialny za cały majątek. Stanowisko plenipotenta zapewnia jemu i jego młodej rodzinie zarówno świetne warunki materialne jak i przywileje społeczne.
Mieczysław Jan, urodzony 1 czerwca 1918 roku, jest drugim z kolei dzieckiem Anny i Jana Warmusów.
Cała książka dostępna jest pod adresem:
www.warmus.com.pl
|