Jestem w gościnie u Wiesi i Marka Wojniczów, ongiś solistów Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny „Śląsk”, dzisiaj dobrych duszków, czyli choreografów dwóch sydnejskich zespołów folklorystycznych: „Kujaw” i „Syrenki”. Wywiad nagrany w Padstow został w formie audio opublikowany w Pulsie Polonii w dniu 1 listopada pt „Gwiazdy „Śląska” zapuściły korzenie w Australii”.
Dla tych, którzy nie posiadają Real Audio, mamy dzisiaj trzecią i ostatnią część wywiadu pt. Nasza praca z "Kujawami".
Wieloletnia prezeska Zespołu „Kujawy” pani Ryszarda Bardaczewska marzyła o tym, aby wysoko kwalifikowani emigranci, byli soliści Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Wiesia i Marek Wojniczowie uczyli polonijną młodzież tańca. Im też się serce rwało do polskich tańców, cóż, kiedy uwiązani byli kontraktami kabaretowymi w różnych krajach Azji lub innych stanach Australii. Ciągle byli na trasie. Potem zaniechali wielkich podróży. Zaczęli pracować jako instruktorzy w Sydney. Pierwsza próba z młodzieżą z „Kujaw” doszła do skutku w 1986 roku.
Marek Wojnicz pamięta, że próba odbyła się w Cabramatta. Peszył go fakt, że większość członków zespołu stanowili dorośli ludzie, dobrze po 20-ce. Jak tu uczyć dorosłych?! Ale wszystko poszło dobrze. Marek uczył już na stałe, żona wtedy pomagała „gościnnie”, a od roku 1991 uczą już razem w każdą sobotę– regularnie jak w zegarku!
Od 2 lat uczą również młodzież z Zespołu „Syrenka”, ponieważ ich „własna” choreografka Iwona Kower była ostatnio nieco „sparaliżowana” kontraktami poza Sydney. Państwo Wojniczowie wyjaśnili sytuację „Kujawom”, oznajmili, że chętnie będą uczyć obydwa zespoły, bo tak jest lepiej dla całej Polonii.... a „Kujawy” oczywiście się na to zgodziły.
Pani Wiesia przypomina, że niedawno odbył się wielki bal jubileuszowy z okazji 30-lecia Zespołu „Kujawy”, na którym tańczyły obok siebie dwa pokolenia: dawni tancerze (rodzice) i młodszy narybek (ich dzieci).
I tak sympatycznie sobie w Padstow gaworzymy, czas jednak zapytać o małą kontrowersyjną kwestię. Podobno rodzice dostali zakaz bywania na próbach? Owszem, przyznaje pani Wiesia. To bardzo delikatna sprawa. Jak było mniej dzieci, to obecnośc rodziców nie przeszkadzała, ale teraz jest więcej dzieci – i oczywiście więcej rodziców...Rzecz jasna, rodzice rozmawiają, bo niby co mają robić. Skoro jednak głośno rozmawiają, to muzyka zaczyna grać głośniej. I wszyscy zaczynają się przekrzykiwać. Koncentracja małych dzieci idzie w dół. Atmosfera na sali robi się nie do przyjęcia.
Doświadczona choreografka wie, że koncentracja dzieci jest najwyższa wtedy, kiedy na próbie nie ma postronnych osób. Rodzice są niezadowoleni, bo chyba nie mają co ze sobą zrobić, ale efekt prób jest znakomity. Dzieci mają lepszą koncentrację, atmosfera jest przyjemniejsza, praca łatwiejsza i skuteczniejsza.
Zespół "Śląsk" w Watykanie 2000 |
Pytam o plany. Oczywiście „Kujawy” i „Syrenka” wybierają się zarówno na Polish Christmas w Darling Harbour jak i na Pol-Art w Hobart. Zaczynają się ostre próby – po dwa razy tygodniowo, co oczywiście nie jest łatwe w okresie matur!!! Próby pełną parą zaczną sie więc chyba dopiero po maturach. Skoro mówimy o planach, dodajmy, że „Kujawy” planują uczestnictwo w Światowym Festiwalu Folklorystycznych Zespołów Polonijnych w Rzeszowie w roku 2008.
Czas się żegnać. Jeszcze tylko pani Wiesia chce dodać, że jest pełna podziwu dla dzieci, które przychodzą na próby po to, by szerzyć kulturę polską. „Przychodzą, ciężko pracują, słuchają naszych uwag... a przeciez mało kto lubi słuchać uwag typu: - Hej, tak niedobrze, spróbuj jeszcze raz... no i jeszcze raz...jeszcze raz! –Czasem dzieciaczki mają takie smutne minki, takie nawet obrażone, ale ta kropelka potu na czole to znak wielkiej pracy i wielkiej radości. Wie pani, widok tej kropelki potu często wyciska mi łzy z oczu...Jak te dzieci ciężko pracują! Jestem im bardzo wdzięczna. Jako matka patrzę na te dzieci jak na własne. Niektóre uczę od maleńkiego. Cudowne jesteście, dzieciaczki! Kochamy was bardzo!”
Z Wiesią i Markiem Wojniczami rozmawiała Ernestyna Skurjat - Kozek
Prosimy obejrzeć galerię zdjęć „Gwiazdy „Śląska” w dziale Fotogaleria... lub posłuchać trzech części wywiadu.
Opowieść o pracy w zespole "ŚLĄSK".Posłuchaj Czas 9,08"
Australia: kabarety i kasyna.Posłuchaj Czas 7,10"
Szkolenie młodzieży australijskiej oraz polonijnej. Posłuchaj Czas 12,18"
Maluchy z Zespołu "Kujawy" |
|