Droga Redakcjo, Autorzy książki o Ostoi-Kotkowskim |
Krzysztof i Agnieszka Gadomscy urządzają 6 grudnia br. w Przasnyszu, rodzinnym mieście Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, prekursora sztuki laserowej w świecie, żyjącego ongiś i tworzącego w Adelaide, sympozjum, wystawę i promocję książki pt "Stanisław Ostoja -Kotkowski mistrz światła", którą wspólnie napisali.
Myślę, że warto o tym poinformować szerokie rzesze czytelników.
Krzysztof Deja
Z Wikipedi:
Józef Stanisław Ostoja-Kotkowski; Stan Ostoja-Kotkowski - (ur. 28 grudnia 1922 w Golubiu, zm. 2 kwietnia 1994 w Stirling koło Adelaide w Australii), wybitny malarz, rzeźbiarz, scenograf, fotografik, wykorzystujący w swej twórczości najnowsze zdobycze techniki.
Syn Stefana i Jadwigi Kotkowskich. Stanisław Kotkowski był spokrewniony z Witoldem Gombrowiczem poprzez jego matkę Antoninę z Kotkowskich. Dziadek Witolda Gombrowicza, Ignacy (ur. 1837) i pradziadek Stanisława Kotkowskiego, Stefan (ur. 1835) byli rodzonymi braćmi.
W 1937 roku rodzina Kotkowskich przeprowadziła się do Przasnysza, gdzie ojciec, Stefan Kotkowski objął stanowisko dyrektora banku. W 1939 r. Stanisław Kotkowski ukończył IV klasę Gimnazjum w Przasnyszu, zdobywając tzw. „małą maturę”. Podczas okupacji hitlerowskiej pobierał nauki malarstwa u artysty plastyka Olgierda Vetesco, który mieszkał w Przasnyszu.
Po zakończeniu II wojny światowej los sprawił, że Stanisław Kotkowski znalazł się w Niemczech. W latach 1945 – 49 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Pod koniec 1949 r. wyemigrował do Australii. Studiował w Victorian School of Arts w Melbourne. W 1955 r. osiedlił się w Stirling koło Adelaide. Własnej rodziny nie założył.
Od 1960 r. pracował nad transformacją dźwięku w barwy i kształty. Jako pierwszy w świecie użył efektów laserowych podczas przedstawienia teatralnego (1968) i operowego (1974). Autor płaskorzeźb, rzeźb, fresków i konstrukcji świetlnych w gmachach użyteczności publicznej w Melbourne, Adelaide, Perth i Canberze, pomników Tadeusza Kościuszki w Cooma (1988) i Ofiar Katynia w Adelaide, abstrakcyjnych kompozycji malarskich wykonanych w emalii szklistej, kolaży optycznych, grafik komputerowych opartych na formule fraktali (1989), fotografii artystycznych, pokazów fotografiki kinetycznej, spektakli i koncertów laserowych.
Twórca urządzeń wytwarzających muzykę w zetknięciu z ludzkim ciałem, zwanych "thereminami" (1975), wież chromasonicznych (w tym "śpiewającej wieży" w Adelaide z 1978 r., reagującej na ruch uliczny gamą kolorowych, pulsujących świateł), kinetycznego fresku słonecznego "Solaris" (1986).
Stypendysta Churchilla, członek Royal Society of Art w Londynie, działacz polonijny. Od swojego wyjazdu poza granice kraju odwiedził Polskę dwukrotnie – po raz pierwszy w 1967 r. We wrześniu 1991 r. brał udział w prezentacjach (w ramach wielkiej wystawy twórców emigracyjnych "Jesteśmy") swoich koncertów laserowych w Filharmonii Narodowej.
Jego prace znajdują się w australijskich i zagranicznych zbiorach państwowych i prywatnych. Za swoje dokonania artystyczne Stanisław Ostoja-Kotkowski został nagrodzony odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, a królowa Elżbieta II w 1992 r. przyznała mu Order Australii. Od 2006 r. w Przasnyszu przyznawany jest Medal Stanisława Ostoja-Kotkowskiego.
Bibliografia
Agnieszka i Krzysztof Gadomscy Stanisław Ostoja-Kotkowski. Mistrz Światła Przasnysz 2006.
The Man with Light in his Eyes" photo by David Beal |
W dniu 6 grudnia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej wespół z Miejskim Domem Kultury organizują sympozjum "Laser jako medium w sztuce współczesnej". Wygłoszony zostanie wykład pt "Znaczenie twórczości Stanisława Ostoi- Kotkowskiego we współczesnej kulturze światowej". Będzie można obejrzeć widowisko laserowe Andrzeja Połczyńskiego pt "Dogonić mistrza". Otwarta będzie wystawa prac wielkiego artysty, a Miejski Dom Kultury tego dnia otrzyma imię Stanisława Ostoi - Kotkowskiego.
Wywiad z Ostoją-Kotkowskim z roku 1994.
|