Utwory muzyczne Tadeusza Kościuszki pod takim hasłem znajdujemy interesujący wpis do zbiorów Biblioteki Narodowej www.bn.org.pl/doc.nzd.pdf
Przy wpisie opublikowano stronę tytułową nut „Two Polonaises & a waltz, Composed for the Patriotic Army of Poland by General Kosciusco”. A obok tekst następujący:
Druk muzyczny zawierający trzy amatorskie kompozycje Najwyższego Naczelnika Powstania 1794 roku, generała wojsk polskich Tadeusza Kościuszki (1746-1817). Egzemplarz unikatowy w kraju; drugi znajduje sie w British Library w Londynie.
Dwa polonezy i walc na fortepian powstały prawdopodobnie jeszcze w Polsce (np. melodia Poloneza B-dur znana była już w roku 1792), jednak wydrukowano je dopiero w Londynie, najprawdopodobniej w 1797 roku. Wówczas w maju Kościuszko dotarł tu przez Finlandię i Szwecję, po uwolnieniu przez cara Pawla I z twierdzy Pietropawłowskiej.
Umieszczona na wydaniu dedykacja „to the Gentlemen of the Whig Club” jest odwzajemnieniem aktów sympatii i szacunku, jakich Naczelnik doznawał od Wigów, którzy ofiarowali mu szablę honorową.
Egzemplarz zakupiony został do zbiorów Biblioteki Narodowej w roku 1955. Jego faksymilowe wydanie, z komentarzem w języku angielskim, opublikowało w 1978 roku Wydawnictwo Muzyczne Agencji Autorskiej.
Wszystkie kompozycje zyskały znaczny rozgłos, a zwłaszcza druga z nich, powszechnie znana pod nazwą Polonez Kościuszki. Ten bodajże najpopularniejszy – obok Pożegnania Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego – polski polonez doczekał się szeregu wydań i opracowań.
Stefan Burchard w katalogu tematycznym polonezów odnotowuje aż 16 edycji oryginalnych i 6 transkrypcji instrumentalnych. Powstawały także różne wersje wokalne utworu, z tekstami polskimi, niemieckimi, angielskimi i francuskimi. Sama melodia wykorzystywana była przez innych kompozytorów oraz wplatana jako ilustracja muzyczna do sztuk scenicznych.
(PP) A my przypominamy, że Puls Polonii uzyskał nuty 3 utworów muzycznych T.Kościuszki dzięki uprzejmości Muzeum Kościuszki w Solurze (Szwajcaria). Muzeum to, jak już swego czasu pisaliśmy, otrzymało kopię nut od dwóch panów imieniem Kościuszko, mieszkających w Niemczech.
Obszernie na temat kompozycji T. Kościuszki pisaliśmy po angielsku w artykule "Tadeusz Kosciuszko and his polonaises" 23 marca 2006 r. oraz po polsku w artykule "Kościuszko i jego polonezy" z 28 stycznia 2006 r.
esk
|