Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
19 czerwca 2007
Byłego rzecznika relacja ze Zjazdu Rady Naczelnej
Zbigniew Sudułł

PP: Czekając na wyczerpujące, oficjalne sprawozdanie nowego rzecznika prasowego ze Zjazdu Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej publikujemy relację byłego rzecznika, która tymczasem może pomóc w toczącej się dyskusji.

W dniach 9 – 10 czerwca 2007, w Klubie Polskim w Ashfield odbył się 39. Zjazd Delegatów Organizacji Polskich wchodzących w skład Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej. Gospodarzem Zjazdu była Federacja Organizacji Polskich w NPW.

Tradycyjnym zwyczajem w piątek 8 czerwca, w godzinach wieczornych w „Lustrzanej Sali” klubu gospodarze urządzili raut, w którym udział wzięli zaproszeni goście australijscy, m.in. John Aquilina – lider parlamentarnego klubu rządzącej (Labor) partii oraz John Ajaka, członek opozycji w Izbie Wyższej i lider Partii Liberalnej w NPW.

Prezes Federacji NPW, Jerzy Krajewski przywitał gości po czym głos zabierali kolejno: John Aquilina, John Ajaka i na zakończenie ustępujący prezes RN dr Janusz Rygielski. .John Aquilina zabłysnął znajomością osadnictwa polskiego w Australii i problemów Polonii Australijskiej. Podobnie jego polityczny przeciwnik w parlamencie NPW, John Ajaka.

Obaj mówcy podkreślili wkład Pawła Strzeleckiego w odkrywaniu Australii oraz znaczenie nazwy najwyższego szczytu – Kościuszko. Dr Janusz Rygielski podziękował im za ich przyjazny stosunek do tych spraw stwierdzając, że niestety ich stanowiska nie podzielają wszyscy Australijczycy, jak np. prof. Tim Flannery, znany z działalności na rzecz ochrony środowiska, w którego książce o odkrywcach (pionierach) Australii zbrakło nazwiska Pawła Strzeleckiego.

Następnego dnia (9.06.07) od godz. 8.30 Komisja Weryfikacyjna sprawdzała mandaty i upoważnienia delegatów. Ponieważ na ten temat w „kuluarach” krążyły często nieprawdziwe pogłoski, podam liczbę wydanych mandatów:

Federacja Płd. Australii – 1; Federacja Wiktorii – 20; Federacja NPW – 15; Fundacja Polska NPW – 1; KOPA – 2; SPK – 8; MAPA – 1; Polska Macierz Szkolna – 2; Rada ACT – 3; Rada Pol. Zach. Aust. - 2; AK NPW – 1; Stow. Pol. w Qld. „Polonia” – 6; Lotnicy NPW – 1; Zjednoczenie Polek – 1; Harcerstwo – 1; Zw. Pol. Hobart – 2; Zw. Pol. w Wollongong – 1; Zw. Sybiraków NZ – 2. W sumie 70 mandatów na 18 reprezentowanych organizacji.

O godz. 9.30 ustępujący prezes otworzył Zjazd witając konsulów Henryka Dobrowolskiego i Grzegorza Jopkiewicza, Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Australii i NZ ks. Wiesława Słowika SJ, oraz wszystkich obecnych delegatów, gości i przedstawicieli polonijnych mediów.

Na przewodniczącego Zjazdu prezes postawił kandydaturę inż. Krzysztofa Łańcuckiego AM. Ponieważ nie padły inne kandydatury inż. Łańcucki zajął miejsce przy prezydialnym stole, do którego zaprosił konsulów Dobrowolskiego i Jopkiewicza oraz ks. Rektora. Na asesorów wybrano Krystynę Misiak i Marię Nowak, protokołowały Bożena i Ita Szymańskie (nie spokrewnione).

Po załatwieniu wstępnych formalności, jak przyjęcie sprawozdania Komisji Weryfikacyjnej oraz ustalenie Porządku Obrad przystąpiono do rozpatrzenia wniosku o przyjęcie do RN nowej organizacji, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w NPW (ZOP). Ponieważ ustępujące Prezydium wniosek ten odrzuciło, zgodnie ze statutem RN, organizacji tej przysługiwało prawo do zwrócenia się bezpośrednio do Zjazdu. Po zreferowaniu swoich racji przez przedstawicielkę ZOP nastąpiło głosowanie. Za przyjęciem padły 23 głosy, przeciw 47.

Po wprowadzeniu jednej poprawki do protokołu z poprzedniego (38) zjazdu, protokół został przyjęty.

Przewodniczący zawiesił obrady Zwyczajnego Zjazdu i otworzył Specjalny Zjazd w celu wprowadzenia paru poprawek do Statutu RN. (Jest to procedura wymagana przez prawo państwowe i zapisana w Statucie RN). Po dyskusji i przyjęciu poprawek przewodniczący wznowił obrady zwyczajnego zjazdu.

Następnie przystąpiono do sprawozdań: prezesa, skarbnika, Komisji Arbitrażowej, Funduszu Wieczystego, Komisji Oświatowej, Komisji Rewizyjnej oraz Audytora. Komisja Rewizyjna udzieliła ustępującemu Prezydium absolutorium, prosząc zebranych o wyrażenie podziękowania, co zostało uczynione.

Po przerwie obiadowej nastąpiła ożywiona dyskusja nad sprawozdaniami.. Najwięcej emocji budziły, słowa użyte w sprawozdaniu Komisji Arbitrażowej, nad kompetencjami Prezydium RN, nad interpretacją Statutu RN i nad działalnością niektórych organizacji stanowych.

Zwrócono uwagę na brak przejrzystości w przydzielaniu grantów przez Fundusz Wieczysty. Twierdzono, że Administratorzy Funduszu powinni wypracować kryteria, na podstawie których granty są przyznawane organizacjom lub osobom indywidualnym.

Nad interpretacją statutu zdania podzieliły się na temat: czy organizacja członkowska stanowej Federacji jest jednocześnie organizacją członkowską Rady Naczelnej? Czy jest tak podporządkowana władzom Federacji, że pozbawiona jest prawa do samostanowienia na szerszym forum?

Według dwóch najliczniejszych Federacji (NPW i Vic) organizacje członkowskie reprezentują siebie tylko na zebraniach Federacji, natomiast na zjazdach Rady Naczelnej nie mają nic do powiedzenia. Nie ma tu też nic do powiedzenia Rada Naczelna, która nawet nie ma prawa mediacji w wewnętrznych sporach organizacji (federacji) członkowskich.

Dr Zdzisław Derwiński z Melbourne przedstawił dość długą listę dezyderatów, z której wyjmę tylko to co, uważam, w naszych warunkach, jest chyba obecnie najistotniejsze. Rada Naczelna nie powinna (nie ma prawa) zamykać drzwi przed organizacjami, które chcą działać dla dobra Polonii i polskości. Powinna się na nie otworzyć; współpracować powinna nawet z organizacjami stojącymi poza strukturami Rady Naczelnej. W Radzie Naczelnej można utworzyć różne stopnie członkostwa. Jest to z pewnością nieadekwatna interpretacja, piszącego te słowa, elokwentnie zaprezentowanych dezyderatów, które wywołały dość przychylną dyskusję.

Na zakończenie wypada jeszcze podać wyniki głosowania. Prezesem został wybrany (bez sprzeciwu) Andrzej Alwast z Kanbery. Na wiceprezesa padły dwie kandydatury, Ity Szymańskiej z Brisbane i Jerzego Krajewskiego z Sydney. W wyniku tajnego głosowania wiceprezesem została Ita Szymańska.

Zgodnie z wymogami statutowymi, żeby Prezydium miało kworum, wybiera się członków z miejscowości, w której mieści się siedziba RN. Na wniosek prezesa Alwasta wybrano następujące osoby z Kanbery: Halina Zobel - Zubrzycka, Andrzej Wojkowski, Wiesław Kaczmarek, Paweł Potapowicz i Adam Malarz (wszyscy z młodszego pokolenia).

W skład Prezydium weszły również osoby z innych stanów: Włodzimierz Wnuk (Melbourne), Leszek Wikarjusz (Brisbane), Jerzy Krajewski (Sydney) i Jan Roy – Wojciechowski (NZ). Z urzędu do Prezydium wchodzą, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i NZ (ks. Wiesław Słowik SJ) i Przewodniczący (a) KOPA (Bożena Szymańska)

Nowo wybrany prezes poinformował, że Ita Szymańska i dr Włodzimierz Wnuk będą dwojgiem delegatów Rady Naczelnej na Zjazd Polonii Świata, jaki odbędzie się we wrześniu br. w Pułtusku. O dalszych sześciu mandatach przydzielonych RN zadecyduje się w późniejszym terminie.

Komisja Rewizyjna: Wanda Horky – przewodnicząca; Stefan Brożek – wiceprzewodniczący; dwóch członków: M. Danis i M. Oktałowicz oraz zastępcy, Krystyna Misiak i Mieczysław Swat.

Komisja Arbitrażowa: Marian Pawlik – przewodniczący; dr Janusz Rygielski – wiceprzewodniczący; trzech członków: Anna Kurzak, inż. Krzysztof Łańcucki AM i Adam Drahan, oraz zastępcy: Elżbieta Cesarska i Stanisław Mikołajski.

Komitet Administracyjny Funduszu Wieczystego: Mieczysław Małecki – przewodniczący; Jadwiga Solka – Krajewska – wiceprzewodnicząca; Stanisław Mikołajski – sekretarz; Tadeusz Tarmas – skarbnik; Jan Dobrucki – Referat imprezowy; oraz członkowie: dr Józef Czyniewski, Tadeusz Mider, ks. Tadeusz Przybylak T. Chr. I Jan Suchowiecki.

Delegaci na Zjazd nadali dotychczasowemu prezesowi dr Januszowi Rygielskiemu tytuł Honorowego Przewodniczącego Rady Naczelnej.

Na zakończenie odśpiewano hymn narodowy.

Nowemu Prezydium życzę dużo cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości.

Podziękowanie w imieniu Prezydium nie do mnie już należy, zatem chociaż w imieniu własnym składam jak najgorętsze podziękowania tylu wspaniałym Sydneyczykom, że się tak serdecznie opiekowali najeźdźcami z innych stanów Australii.

Zbigniew Sudułł