Z okazji III Zjazdu Polonii Swiata ukazuje się w Warszawie wydanie specjalne "Tygodnika Warszawskiego", w całości poświęcone sprawom polonijnym. Na okładce tego pisma znajduje się, znalezione w internecie zdjęcie autorstwa Pulsu Polonii. Na zdjęciu widzimy śliczną parkę w strojach folklorystycznych: Zarę Borysewicz i Daniela Pomesa z sydnejskiego Zespołu Syrenka. Zdjęcie zostało zrobione w Klubie Polskim w Ashfield w czasie koncertu "Kościuszko Encore" 1 lipca 2007.
Nie znaliśmy nazwisk maluchów, ale informacji o nich udzielił nam teraz prezes Zespołu "Syrenka" Alex Brak. Pisze on, że "Chlopczyk na zdjeciu to Daniel Pomes, a dziewczynka to Zara Borysewicz. Co moze was zaciekawi, ze ojciec Daniela tanczyl w Syrence jak byl mlodszy, a rodzice Zary tancza w Syrence nawet teraz. To znaczy, ze te dzieci sa juz drugim pokoleniem tancerzy Syrenki."
Miło nam, że nasze sydnejskie zdjęcie zdobi okładkę ważnego ongiś w Polsce pisma, które się reaktywuje po 60 latach.Czym był Tygodnik Warszawski tuż po II wojnie, wyjaśnia artykuł, który znaleźliśmy w Wikipedii. Drukujemy go poniżej. A za kilka dni opublikujemy artykuł redaktora naczelnego reaktywowanego Tygodnika Warszawskiego, który wyjaśni, jaką rolę to pismo ma odegrać współczesnie.
Tygodnik Warszawski - pismo katolickie wydawane w Warszawie w latach 1945-1948 przez powołany przez bpa Zygmunta Choromańskiego Katolicki Komitet Wydawniczy (poźniejsze katolickie Towarzystwo Wydawnicze "Rodzina Polska" spółka z o.o). Było jednym z trzech ukazujących się wówczas pism wydawanych przez, bardziej lub mniej uległych wobec powojennej władzy komunistycznej, działaczy katolickich (pozostałe dwa konkurencyjne pisma to "Tygodnik Powszechny" Jerzego Turowicza oraz "Dziś i Jutro" Bolesława Piaseckiego). "Tygodnik Warszawski" był najbardziej niepokornym spośród wymienionych czasopism katolickich.
Pierwszy numer tygodnika ukazał się 11 listopada 1945 r., pod roboczym tytułem "Pismo katolickie poświęcone zagadnieniom życia narodowego". Wśród działaczy katolickich, którzy pracowali przy tworzeniu pisma dominującą rolę odgrywały osoby związane z przedwojennym obozem narodowym(do połowy 1946 r.) a następnie z chrześcijańską demokracją (SP,Unia).
Ks. Zygmunt Kaczyński. Foto Nasz Dziennik |
Redaktorem naczelnym od 1946 r jest ks. Zygmunt Kaczyński. Tworzy on linię ideową pisma. Na jego łamach opowiadano się za państwem odwołującym się do wartości chrześcijańskich, prywatną własnością, dobrymi stosunkami z ZSRR. Uznawano granice powojennej Polski i potrzebę reformy rolnej. Jednakże zdecydowanie sprzeciwiano się kolektywizacji rolnictwa, nacjonalizacji całej gospodarki oraz władzy i działalności aparatu bezpieczeństwa.
Zmiana sytuacji politycznej po sfałszowanych wyborach do sejmu w 1947 r. spowodowała zwiększenie napięć między redakcją pod przewodnictwem ks. Kaczyńskiego a władzami. Urząd Kontroli Prasy wzmógł kontrolę artykułów mających się ukazać w "Tygodniku". Poglądy prezentowane w "Tygodniku Warszawskim" były ostro atakowane w prasie rządowej.
Sprzyjały temu powojenne postawy opozycyjne oraz działalność niepodległościowa w czasie wojny osób związanych z "Tygodnikiem" (m.in. Wiesław Chrzanowski, Adam Grabowski, Jerzy Braun). Środowisko "Tygodnika" było rozpracowywane przez UB w ramach operacji "Miecz". Jako pierwszych aresztowano: ks. Edwarda Grzechnika, Hannę Iłowiecką, i Kazimierza Studentowicza.
31 sierpnia 1948 r. płk Julia Brystgier z MBP wydała polecenie zrewidowania pomieszczeń redakcji "Tygodnika" oraz mieszkań jego redaktorów i współpracowników, których następnie aresztowano. Ostatnim zatrzymanym w ramach tej akcji był Jerzy Braun z żoną, za którymi wysłano ogólnopolski list gończy (aresztowano ich 11 grudnia 1948 r. w Zakopanem). Sądy wojskowe wydały następujące wyroki na wszystkie osoby wówczas aresztowane:
Józef Kwasiborski - dożywocie Jerzy Braun - dożywocie Jan Hoppe - dożywocie Antoni Antczak - 15 lat więzienia (zmarł w więzieniu we Wronkach 31 sierpnia 1952 r.) Stanisław Bukowski - 15 lat więzienia Kazimierz Studentowicz - 15 lat więzienia Konstanty Turowski - 15 lat więzienia Anna Braun - 15 lat więzienia Cecylia Becker - 15 lat więzienia Adam Grabowski - 14 lat więzienia ks. Zygmunt Kaczyński - 10 lat więzienia (zmarł w więzieniu na Rakowieckiej 13 maja 1953 r.) Wiesław Chrzanowski - 8 lat więzienia Tadeusz Kudliński - 7 lat więzienia Antoni Madej - 7 lat więzienia Andrzej Kozanecki - 7 lat więzienia ks. Edward Grzechnik - 6 lat więzienia
"Tygodnik Warszawski" i jego środowisko (1945-1948) - Mirosław Biełaszka, Biuletyn IPN nr 4(75) - kwiecień 2007
Wikipedia
Opowieść o ks. Kaczyńskim w cyklu "Księża niezłomni" w Naszym Dzienniku
Podajemy kontakt z redakcją Tygodnika Warszawskiego, którego redaktorem naczelnym jest Zbigniew Zbikowski:
tygwar@gmail.com
|