 Prelegentki z Randwick | Polska Szkoła w Sydney miała zaszczyt być jednym z uczestników konferencji „Język polski w Australii – stan obecny i przyszłość”, która odbyła się w sobotę, 15 grudnia 2007 roku na terenie Polskiego Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego i Polskiej Szkoły Sobotniej im. Jana Pawła II w Albion. Z naszej szkoły udział wzięło 7 nauczycielek.
Inicjatywa podjęta przez organizatorów: prof. dr Roberta Dębskiego, dyrektora Centrum Językowego na University of Melbourne, Panią Bożenę Iwanowską z Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, ojca Dominika Jałochę i Panią Grażynę Walendzik z Polskiej Szkoły Sobotniej w Albion spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich szkół w całej Australii. Mieliśmy również okazję porozmawiać z przedstawicielami organizacji zajmujących się przygotowaniem systemu oceniania języka polskiego w kategoriach Victorian Certificate of Education (FACE) oraz zajmujących się przygotowaniem i ocenianiem prac maturalnych z języka polskiego (SSABSA).
Niewątpliwie największym atutem konferencji była możliwość spotkania się i wysłuchania wykładów prof. dr hab. Władysława Miodunki, prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był jednym z gości specjalnych konferencji. Profesor w swoich wystąpieniach przybliżył nam kwestię zwiększonej atrakcyjności języka polskiego w Unii Europejskiej, omawiając szczegółowo poszczególne czynniki wpływające na postrzeganie języka polskiego jako szansy oraz stawiając język polski na pierwszym miejscu w grupie języków słowiańskich. Tym samym zarówno z punktu widzenia uniwersalności języka jak i liczebności użytkowników daje mu to wysoką pozycję posród innych języków unijnych. W drugiej części wystąpienia profesor omówił podstawy prawne certyfikacji języka polskiego jako obcego oraz zasady funkcjonowania systemu certyfikatowego polszczyzny.
 Nauczycielki z Randwick z organizatorami prof. W. Miodunką i prof. R. Dębskim |
Część popołudniowa konferencji przebiegła pod znakiem warsztatów i seminariów. Również nauczycielki z Polskiej Szkoły w Sydney miały okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami. Tematem wystąpienia jakie zaprezentowały panie Monika Tejszerski i Anna Kalisiak było „Tworzenie materiałów własnych w szkole sobotniej”. Prezentacja dotyczyła przede wszystkim kryteriów doboru oraz etapów przygotowania materiałów dydaktycznych w Polish School of Sydney. Jako przykład wykorzystano tutaj zastosowanie komiksów w procesie nauczania, zarówno na etapie składania podręczników jak i w trakcie przygotowywania materiałów autorskich. Stawiając sobie za cel zintegrowanie wszystkich sprawności językowych (rozumienie ze słuchu, pisanie, czytanie, mówienie) oraz nawiązanie do kultur Australii i Polski, panie przedstawiły pomysły ćwiczeń stymulujących twórczą osobowość dzieci.
Sydney reprezentowały też poprzez własne wystąpienia panie Marianna Łacek – polskie szkoły średnie oraz Elżbieta Cesarski - Polska Szkoła Dzielnic Północnych.
 Wszyscy uczestnicy konferencji |
Dzień, pomimo że deszczowy, minął nam we wspaniałej atmosferze, łączącej zainteresowanie nauczaniem języka polskiego wraz z fantastyczną oprawą spotkania, o którą zatroszczyli się organizatorzy. Uczestnicy zostali podjęci pysznym polskim obiadem i kolacją. Mogliśmy posłuchać świetnej młodej pianistki Sarah Wierzbicki, która wykonując utwory m.in. Chopina, Bacha, czy Beethovena umilała nam posiłki. Spotkanie zorganizowane było na bardzo wysokim poziomie, za co organizatorom serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że konferencja ta zainicjuje podobne spotkania w przyszłości. Jak mieliśmy okazję się przekonać, są one niewątpliwie bardzo potrzebne z punktu widzenia wymiany pomysłów, doświadczeń, materiałów dydaktycznych, a także możliwość dostępu do narzędzi internetowych.
Anna Kalisiak Ela Sircelj Nauczycielki The Polish School of Sydney, Randwick
www.polishschool.org.au ph: 93113723/ 0414313478 Nie zwlekaj z zapisami na rok 2008. Mozesz to zrobic przez Internet.
|