Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
25 stycznia 2009
Ja to widzę inaczej: wyprawa niewidomego Pawła na Górę Kościuszki
warto robić rzeczy niemożliwe

Za trzy dni Paweł Urbański wyrusza na zdobycie najwyższejego szczytu w Australii. Niewidomy od 13 lat, Paweł pokonuje swą słabość, robiąc rzeczy niemożliwe.

Wyprawa odbędzie się w ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej, która ma na celu zdobycie wszystkich siedmiu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. Będzie to czwarta tego rodzaju wyprawa.

Wcześniej Paweł próbał zdobyć szczyt Aconcagua (2007 r.) – wyprawa zakończona została na wysokości 5600 m n. p. m. (w przeddzień ataku na szczyt) z powodu kontuzji kolana. Rok później, Paweł zdobył Kilimandżaro, jako pierwszy niewidomy Polak. Trzecia wyprawa na Elbrus (również w 2008 r.) została przerwana z powodu fatalnych warunków atmosferycznych.

W wyprawie towarzyszyć będą Pawłowi dwaj przyjaciele – Wojciech Ostrowski i Czesław Kuba Jakubczyk. Wojciech Ostrowski jest filmowcem i podróżnikiem, uczestnikiem m. in. słynnej wyprawy Razem na biegun, podczas której, wraz z Markiem Kamińskim, zdobył dwa bieguny ziemi w ciągu jednego roku. Czesław Kuba Jakubczyk jest znany z telewizyjnego programu Zdobywcy. Z racji doświadczenia będzie pęłnił rolę przewodnika na wyprawie (ma za sobą zdobycie już sześciu z siedmiu szczytów Korony Ziemi).

Oto biografia Pawła, która została podana w informacji prasowej:

Paweł Urbański urodził się 15 kwietnia 1982 roku. W lipcu 1995 roku stracił wzrok, co zdeterminowało jego dalsze życie.

Jest pierwszą osoba niewidoma z Polski i trzecią na świecie, która otrzymała pełne stypendium w jednej z 9 wówczas na świecie United World College (Szkół Zjednoczonego Świata) w Norwegii. Tam narodziła się jego wielka pasja – sporty ekstremalne.

Podczas nauki w college’u zrealizował program matury międzynarodowej, jako pierwsza i jak dotąd jedyna osoba niewidoma w Polsce. W czasie I roku w college’u wspólnie z 3 kolegami zorganizował i brał udział w Interrail po Skandynawii – Norwegia, Szwecja i Finlandia.

Po ukończeniu college’u rozpoczął studia na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie był pierwszym niewidomym studentem. Przez kilka lat uczestniczył w pracach Rektorskiej Komisji Uniwersytet bez Barier. Podczas IV roku studiów wrócił do wspinaczki sportowej, a potem do judo, które aktywnie uprawia do dziś.

Paweł Urbański od III roku studiów realizował program w trybie indywidualnym, który jest przyznawany tylko nielicznym osobom, na podstawie bardzo dobrych wyników w nauce. Brał wówczas udział w wysokiej rangi konferencjach technologicznych, gdzie prezentował własne opracowania naukowe.

Informatyk, ekonomista zajmujący się modelowaniem i optymalizacją procesów biznesowych, projektowaniem systemów zarządzania treścią, obiegu i archiwizacji dokumentów oraz integracją i analizą danych. Od lipca do września 2008 r. pracował dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Departamencie Informatyzacji przy projektach informatycznych systemów rządowych klasy e-government. Brał również aktywny udział przy tworzeniu pierwszej zintegrowanej platformy takich usług w Polsce.

Do tej pory uczestniczył i współorganizował trzy wyprawy w ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej:

- Aconcagua (2007)
- Kilimanjaro (2008)
- Elbrus (2008)

26 stycznia Paweł Urbański wyrusza na podbój Góry Kosciuszki.

Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie e-urbanski.pl

Zdjęcie na górze strony: emetro (link)