Kiedy piszę te słowa, w Chicago trwa bal Fundacji Kościuszkowskiej z okazji imienin Tadeusza Kościuszki. W dużym napięciu czekam na wyniki międzykontynentalnego eksperymentu polonijnego, bo takim właśnie jest ten bal. Co to za eksperyment? Wyjaśnienie znajdziecie w artykule pt "Bawcie się szampańsko".
Nic więc dziwnego, że myślami tkwię dzisiaj w Chicago. Bawiłam tam w czerwcu i lipcu tego roku, miałam masę spotkań, przeprowadziłam wiele ciekawych wywiadów. Z powodu koszmarnego zapracowania i nawału obowiązków (przy coraz gorszym stanie zdrowia) dopiero dzisiaj biorę się za opracowywanie materiałów z podróży do USA. Wcześniej udało mi się - na szczęście - opublikować relacje z ostatnich wojaży po Polsce.
O spotkaniach w Krakowie, również na Kopcu Kościuszki
O spotkaniach w Warszawie i Wrocławiu, również w Panoramie Racławickiej
A teraz zapraszam do Polish Museum of America w Chicago. Spędziłam tam radośnie - niczym w rodzinnym domu - dwa dni. Tam właśnie spotkałam Halinę Misterkę, od 10 lat pełniącą rolę archiwistki. Pani Halina z niezwykłym entuzjazmem opowiadała o swojej pracy, a ja ze zrozumiałym zainteresowaniem nastawiałam ucha na jej opowieści o niespodziewanym odnalezieniu kompletu protokołów Komitetu Budowy Pomnika Kościuszki w Waszyngtonie. Pomnik odsłonięto w 1910 roku. Za rok będzie miał sto lat!
Na początek posłuchajcie opowieści o historii Polish Museum of America i roli, jaką odegrał tam Mieczysław Haimann. Czas: 5'51"
"Entuzjazmu mi nie brakuje" - Halina Misterka. Foto Puls Polonii |
Jak pracował Komitet Budowy Pomnika Kościuszki. Czy modele pomnika były wystawione na widok publiczny? Na czyjej ziemi stanął pomnik? Czas: 5'04"
Na pomnik T. Kościuszki w Waszyngtonie Polonia amerykańska zbierała fundusze przez 6 lat. |
Darowizny i podrzutki - czyli wg jakich reguł muzeum przyjmuje polonijne dokumenty i eksponaty. Czas: 3'14"
Tadeusz Kościuszko. Rycina w zbiorach Polish Museum of America |
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Chicago. Foto Puls Polonii |
|