Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
15 grudnia 2009
Krzyż Zesłańców Sybiru dla Stanisława Tremtiaczego
Ernestyna Skurjat-Kozek. Foto: T.Koprowski, K. Bajkowski & archiwum

W czasie świąteczno-noworocznego spotkania przy opłatku w Konsulacie RP, szef tej placówki, konsul generalny Daniel Gromann udekorował znanego w Australii zapaśnika, trenera i pisarza Stanisława Tremtiaczego Krzyżem Zesłańców Sybiru nadanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Swoje dramatyczne dzieciństwo na Syberii i późniejsze losy (polskie, potem australijskie) Pan Stanisław opisał w popularnej autobiografii pt. „Ciernista droga przez Syberię i Polskę do Australii i milionów”.

Książka ta - przykład losów człowieka silnej woli, skutecznie walczącego z przeciwnościami losu - została w Polsce wprowadzona na listę lektur szkolnych. Miło dodać, że jest nadal dostępna w internetowych księgarniach wysyłkowych. Znajduje się też w zbiorach National Library of Australia. W książce tej Tremtiaczy składa hołd swojej ukochanej matce. Opisuje też swoje życie miłosne, w tym małżeństwo z piękną Hinduską z arystokratycznej rodziny. Z autobiografii dowiadujemy się, że Pan Stanisław był trenerem australijskiej zapaśniczej drużyny olimpijskiej, a przedtem znanym zawodnikiem widowiskowego wrestlingu. A w jaki sposób doszedł do milionów? Okazyjnie nabywał nieruchomości, remontował je i sprzedawał z zyskiem. I dzięki temu dorobił się luksusowej rezydencji w sydnejskiej Killara.

Kliknij na link do recenzji Marka Baterowicza z książki Tremtiaczego "Ciernista droga przez Syberię"


Konsul Daniel Gromann dekoruje Pana Stanisława


Matka z synem Stanisławem

Może nie wszyscy wiedzą, że Stanisław Tremtiaczy ma w dorobku (prócz swej autobiografii) dwa podręczniki o tematyce sportowej. Pierwszy to: „Najnowsze metody polepszenia sprawności i wydolności fizycznej”, a drugi to podręcznik do nauki pływania dla niemowląt, dzieci, młodzieży i wszystkich dorosłych - którzy chcą prawidłowo pływać: „Mamo, chcę pływać!” Podręcznik ten jest jedyną tego typu, tak doskonałą, bogato ilustrowaną pozycją na świecie, a został zatwierdzony przez legendarnego Dona Talbot, głównego trenera narodowej reprezentacji australijskiej.




Świadkami ceremonii byli licznie zebrani reprezentanci Polonii sydnejskiej

Więcej na temat S. Tremtiaczego na blogu Eli Celejewskiej.

A na stronie internetowej Radia 2000FM - galeria zdjęć Tremtiaczego.