Z dumą wypada odnotować, że Polska Macierz Szkolna w NPW zorganizowała 55-tą już akademię 3-majową. Jak wynika z rachunków, pierwsza akademia odbyła się w 1956 roku. Ileż to młodzieży, ileż to pokoleń nauczycieli przewinęło się przez te wszystkie lata! Równie bogate tradycje ma ściśle z tymi akademiami związana Fundacja Kulturalna im. Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego. Stworzona dla utrzymania języka polskiego i kultury polskiej, w ciągu 22 lat wypłaciła 119 młodym osobom stypendia/nagrody o łącznej wartości $33,650.
W tym roku stypendia otrzymała czwórka młodzieży ze szkół średnich: Angelica Machowicz, Alicja Polak, Daniel Dulski i Andrzej Mitas – tak się mile składa, że cała ta grupa zasłużyła się również występami na festiwalach kościuszkowskich. Nagrody młodzież otrzymała z rąk powierników Fundacji: Basi Potaczały, Wiesi Szupryczyńskiej i Jerzego Moskały. Dźwięcznym głosikiem w imieniu swoim i kolegów podziękowała Alicja Polak.
Posłuchaj podziękowań Alicji Polak
Nagrody książkowe dostała dziatwa ze szkół polskich w Ashfield, Bankstown,, North Ryde, Liverpool, Marayong & Randwick: Daniel Brajbisz, Dominika Zabrocki, Roger Rogowski, Paulina Paździor, Jeremy Skrzypka i Zak Pluta. Dzieci z pewnością były zadowolone, że tego dnia świat kręcił się wokół nich. Ale były i inne buzie – równie rozpromienione. To mali i duzi aktorzy, którzy uświetnili te akademię swoimi występami i których radośnie oklaskiwaliśmy. Ale zacznijmy od początku. Najpierw wkroczyły sztandary, następnie odspiewaliśmy hymny polski i australijski, a potem była seria przemów.
Bodaj największe brawa zebrała Marysia Nowak, która opowiadała o różnych epizodach ze swego życia, od dawnych czasów londyńskich po te niedawne dni żałoby narodowej po prezydentach Lechu Kaczyńskim i Ryszardzie Kaczorowskim. Wszystkie elementy opowieści spojone były patriotyzmem i miłoscią do języka polskiego. Wspomnienia zakończyła Marysia apelem, wręcz nakazem: nie marnujcie czasu, uczcie się polskiego!
A jaki ten polski jest piękny, dało się słyszeć z ust naszych artystów: znakomitej Abaigal Lateckiej i grupy uczniów ze szkół polskich w Ashfield i North Ryde ( znakomicie się prezentujących w pysznych strojach krakowskich), Ali Polak, Angeliki Machowicz i Paulinki Paździor..
Fragment piosenki "Polska ziemia, ojczyzna"
Nasi laureaci |
Nasi laureaci |
Abigail Latecka recytowała "Fortepian Chopina" |
Prezentowano nam też piękno kultury polskiej – tańca i muzyki. Oklaskiwalismy tańce narodowe i ludowe w wykonaniu Lajkonika, Kujaw, Podhala i Syrenki w kolorowych strojach z różnych regionów Polski. Och, i była muzyka! Muzyka Chopina, wszak nadal celebrujemy jego 200. rocznicę urodzin. Tego dnia po raz pierwszy publicznie przed Polonią wystąpił chłopczyk z Marayong, który dopiero od niedawna uczy się grać na pianinie. Jeremy Skrzypka wykonał na klubowym fortepianie Poloneza G-Moll Chopina. Swietnie mu poszło, zebrał rzęsiste brawa i miejmy nadzieję, że ten dzień debiutu na długo pozostanie w jego pamięci.
Polonez Chopina w wykonaniu debiutanta
"Niech się święci Trzeci Maj!" |
Alicja i Angelika |
Nasz debiutant Jeremy Skrzypka |
Powiernik Fundacji Jerzy Moskała |
Mielismy też miłego gościa z Polski (na stypednium w Sydnejskim Konserwatorium Muzyki) – Kasię Tomasińską, która zagrała kilka mazurków Chopina.
Fragment mazurka Chopina w wykonaniu Kasi Tomasińskiej
Kasia Tomasińska |
Seugnmin Oh |
Lajkonik |
Miłą niespodzianką, ba, zaskoczeniem był występ Seungmina Oh rodem z Korei Południowej, ucznia Marysi Nowak (to chyba z australijskiej szkoły?). Młodzieniec wykonał – z bardzo słowiańskim wyczuciem! – Fantazję Impromptu in C Minor Chopina. Bardzo się spodobał naszej publiczności.
Słowiańska dusza Koreańczyka
Kujawy |
Podhale |
Syrenka |
Całość (przy pomocy wiernych społeczników) przygotowała i poprowadziła Elżbieta Cesarska. Dekoracje jak zwykle wykonał Krzysztof Gaweł, nad jakością dźwięku czuwał Marian Polak. Warto dodać, że na pamiątkę akademii został nam ładnie wydany program z interesującą wkładką, a w niej informacjami i o Fundacji Szupryczyńskiego, i o Chopinie (po polsku i po angielsku), a także o Katyniu (po angielsku). W informacji tej nie zabrakło jakże istotnego stwierdzenia, że Rosja odmówiła zakwalifikowania zbrodni katyńskiej jako zbrodni wojennej czy ludobójstwa...odmawia też (jak do tej pory) uznania pomordowanych przez NKWD jako ofiar stalinowskich represji, co blokuje sprawę ich pośmiertnej rehabilitacji.
I tak oto w patriotycznym nastroju zakończylismy 55. Akademię 3-majową i w niemałym pośpiechu opuścilismy Ashfield, aby zdążyć na 5pm do City na wielki koncert muzyki Chopina w wykonaniu Young Masters.
Ernestyna Skurjat-Kozek, fot. Puls Polonii
Relacja H. Iglińskiego z akademii (po angielsku) plus fajne fotki
|