Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 lipca 2010
śp. Zbigniew Sudułł - ostatni rycerz Polonii Australijskiej
Krystyna Tkaczyk

Ś.P. Zbigniew Sudułł urodził się 16 lipca 1928 roku na Wołyniu, w Osadzie Jazłowieckiej, gm. Tuczyn, pow. Równe. W 1943 roku ocalał przed mordami UPA, a w roku 1944 został wywieziony do Niemiec na przymusowe roboty. Po wyzwoleniu nadganiał nauki w szkołach organizowanych w różnych obozach polskich. W roku 1950 przyjechał do Australii . Przez rok pracował jako robotnik na kolei, później jako kreślarz. W 1954 roku podjął studia architektoniczne na Uniwersytecie w Południowej Walii, które ukończył w roku 1960.

W roku 1962 przyjechał do Brisbane i natychmiast włączył się aktywnie do pracy społecznej, jednoczesnie zarabiając na życie jako architekt w państwowych biurach. Zaprojektował Dom Polski na Milton, oddając dla Polonii bez zastrzeżeń swój czas i fachowe umiejętności. Pracując bez wynagrodzenia, zaoszczędził Polonii wielu tysięcy dolarów przy sfinalizowaniu planu Domu Polskiego i uzyskaniu go do zatwierdzenia przez władze miejskie. Nowo wyposażony, z załatwioną przez niego licencją alkoholową Dom Polski, zaczął prosperowac do tego stopnia, że mógł wspomagać nie tylko polskie organizacje, ale okazyjnie poprzec także australijskie organizacje dobroczynne. Przez 5 lat był Wice-Prezesem, a przez następne 5 lat Prezesem Stowarzyszenia Polaków w Qld.

Mając duże zdolności administracyjne, uporządkował gospodarkę organizacji i zapewnił jej silną pozycję materialną. Za zasługi na polu społecznym, Walne Zebranie Polonii przyznało mu w 1978 roku, dożywotne członkostwo honorowe i Złotą Odznakę Polonii. Dodać należy, że przez wiele lat Zbigniew Sudułł był również członkiem Rady Naczelnej na Australię i Nową Zelandię i Rzecznikiem Prasowym tej organizacji. Przez wiele lat był przedstawcielem Narodowców na Australię.

Był silną indywidualnością, wkładał w życie organizacyjne bardzo wiele. Od początku roku 1980 do roku 1995 był koordynatorem polskiej sekcji radia 4EB, które w roku 1980 nadało swoją pierwszą audycję. Pełnił w polskim radiu różnorodne funkcje od rady nadzorczej począwszy, następnie był sekretarzem, kierownikiem programowym, a w późniejszych latach, aż do roku 2000, Prezydentem tej organizacji. Pozostał z radiem do końca nagrywając później już tylko homilie, które co niedzielę szły na antenę. Był także Rzecznikiem Prasowym Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i Fundacji SPK w Australii, aktywnym do samego końca.

Miał w swoim dorobku kilka odznaczeń: m.in. Order of Australia Medal, krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Centenary of Federation Medal. Był polonijnym autorytetem, filarem polskiej społeczności. Tracimy bardzo wartościowego członka społeczeństwa polskiego,wielkiego patriotę i wzorowego ojca rodziny.

Msza żałobna odbędzie się 27 lipca 2010 r o godz 10.00 w kościele polskim w Brisbane na Bowen Hills, a ciało zostanie odprowadzone na cmentarz parafialny w Nudgee.

Zarząd Krajowy SPK z Prezesem kol. Witoldem Kuczyńskim oraz Zarząd SPK Koła Nr 8 z Prezesem kol. Zdzisławem Koch składają serdeczne kondolencje pogrążonej w smutku rodzinie.

Jan Suchowiecki, PO Prezes ZK SPK
Krystyna Tkaczyk, Sekretarz ZK SPK


Cześć Jego pamięci!