Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
29 lipca 2010
List kondolencyjny do Patrycji Sudułł
wspomnienie o śp. Zbigniewie Sudułł

List kondolencyjny Konsula Generalnego Daniela Gromanna do wdowy po śp. Zbigniewie Sudułł odczytał w czasie uroczystości pogrzebowych prezes Polonii w Queensland, Leszek Wikarjusz.

"Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o odejściu Pani Męża, Zbigniewa Sudułła, wielkiego społecznika, człowieka głęboko zaangażowanego na rzecz Polonii australijskiej oraz związków między Polską a Australią.

Pan Zbigniew Sudułł przez wiele lat działał społecznie na rzecz umocnienia i rozkwitu społeczności polskiej w Australii. Już w latach 60. XX wieku był wiceprezesem Stowarzyszenia Polaków w Queensland „Polonia”. Organizował obchody w tym stanie Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wykorzystując wiedzę związaną ze swoim zawodem, zaprojektował w czynie społecznym Dom Polski w Brisbane, stanowiący siedzibę i zaplecze dla kilku pokoleń działaczy polonijnych w tym mieście.

W latach 70. był prezesem Stowarzyszenia „Polonia”, a na początku bieżącego stulecia, przez osiem lat – członkiem Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i jego rzecznikiem prasowym. Pan Sudułł był aktywny społecznie do ostatnich chwil życia, jako rzecznik prasowy Zarządu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

Pisaliśmy: "Ostatni rycerz Polonii Australijskiej"

"Ostatnie pożegnanie" oraz zdjęcia z pogrzebu

Poza działalnością w organizacjach polonijnych, pan Zbigniew Sudułł uczestniczył aktywnie w życiu medialnym społeczności polskiej. Przez 15 lat był przewodniczącym Polskiej Sekcji Radia 4 EB; przez kolejnych pięć lat był sekretarzem stacji, a kolejnych pięć – jej prezesem.

Był także znakomitym publicystą. Publikował w Tygodniku Polskim niemal od jego powstania oraz w wydawnictwach emigracyjnych poza Australią, a po 1989 r. – również w polskiej Więzi. W pamięci czytelników zapisały się jego polemiki, świadczące o wielkim talencie literackim, wyjątkowej zdolności do ocen i analiz oraz – nieodmiennie – wielkiej miłości do Polski.


Nie można zapomnieć o tym, że Pani małżonek działał społecznie nie tylko w organizacjach polskich, ale także australijskich. Przed laty pomagał imigrantom jako wiceprezes Good Neighbour Council of Queensland. Później działał jako członek komisji Migrant Task Force i komitetu Migrant Resource Centre. Był współzałożycielem The National Ethnic and Multicultural Broadcasters’ Council of Australia (NEMBC), a następnie prezesem tej organizacji, co było jedną z najwyższych funkcji społecznych w Australii pełnionych przez Polaka. Jeszcze w 2009 r. pan Zbigniew wybrany został do zarządu organizacji SWARA (Sunshine Welfare and Remedial Association), wspierającej osoby niepełnosprawne.

Nawet powyższe – niepełne – przypomnienie działalności pana Zbigniewa Sudułła mogłoby stanowić podsumowanie aktywności społecznej kilku osób. Nic dziwnego, że pan Zbigniew zapisał się w pamięci wielu członków Polonii, nie tylko w Queensland, ale również w innych częściach Australii, jako wzór oddania Polsce oraz służby innym.

Łączę się z Panią w bólu w tych smutnych dniach po odejściu wspaniałego człowieka i wielkiego Polaka. Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje."

Daniel Gromann
Konsul Generalny
Sydney 25 lipca 2010