Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
9 sierpnia 2010
Folklor regionu Żywca - zespół pieśni i tańca "Pilsko"
posłuchajmy fragmentów pieśni

Ech, jakie stroje! Jaka muzyka! Tańczone przez mieszczan żywieckich tańce nie mają swoich odpowiedników na wsi żywieckiej. Są to polki, ogrodnik, polonez z chusteczką, huzar, szewc, kadryl, mazur walc. Do tańca przygrywa im kapela w składzie: skrzypce prym i sekund, dwa klarnety, trąbka i kontrabas. Piękny strój przypominający ubiory z czasów Augusta III nadaje mieszczkom żywieckim nieodparty urok. Na cztery ukrochmalone i sztywno uprasowane halki wkładają one adamaszkową lub atłasową spódnicę w kolorach białym, żółtym, czerwonym, niebieskim, seledynowym, zielonym, brązowym lub fioletowym. Na nią gorset w kolorze spódnicy ozdobiony haftem. Fartuch, biegnąca dookoła szyi kryza i łoktusza - chusta okrywająca plecy i ramiona zrobione były z ręcznie haftowanego tiulu w motywy roślinne.

link do artykułu "Jadą goście, jadą z Żywca"

Strój uzupełniały białe pończochy i czółenka oraz 3 sznury czerwonych korali i wstążki w kolorach kontrastujących ze spódnicą. W ręku mieszczka żywiecka trzymała tiulową, haftowaną chusteczkę. Bogactwo tego stroju powodowało, że nosząca go mieszczka była pełna dumy i godności, strój bowiem zobowiązywał. Określał też zajmowane stanowisko społeczne.

Mężczyźni nosili się skromniej. Na białą płócienną koszulę wkładali żupan o barwie cechu, który reprezentowali. Żupan przewiązywali pasem słuckim. Spodnie i czamara były z czarnej krepy. Wypuszczali je na czarne buty z cholewami marszczonymi w harmonijkę. Czamara służyła jako ubranie wierzchnie. Głowę chroniła czapka - konfederatka w kolorze żupana z otokiem obszytym barankiem.

Folklor "górali od Żywca" to w przeciwieństwie do godnego i statecznego miejskiego, popis sprawności, siły i zręczności obrazujący żywiołowość tańców i zabaw pasterskich. W zespole "Pilsko" popisom tym towarzyszy autentyczna kapela góralska, w której grają: na skrzypcach - Antoni Suchoń, a dudach - Wojciech Majerz - są to autentyczni górale z Jeleśni, którzy od najmłodszych lat muzykują na tych instrumentach. Pieśni i muzykę ludową przejęli z własnego środowiska - grywali pierwotnie na weselach i innych uroczystościach ludowych w swej wiosce pod szczytem Pilska. Obecnie i ten przekaz ludowej muzyki z powodzeniem prezentują w zespole. Cechą muzyki Żywiecczyzny jest sposób jej wykonania.

(źródło malepilsko.prv.pl)


POSŁUCHAJMY ZATEM FRAGMENTÓW PIOSENEK W WYKONANIU PILSKA

Fragment popularnej pieśni "Polskie Kwiaty"

Fragment pieśni "We wrzosach"


Okładka jednej z płyt CD "Pilska"

Tu informacje o koncertach "Pilska" w Australii