Agaty uważane są za fenomen przyrodniczy i należą do jednych z najładniejszych a zarazem najciekawszych kamieni stworzonych przez naturę. Dąbrowa Tarnowska ma to szczęście, że właśnie w niej znajduje się pierwsze w Polsce muzeum tych darów przyrody znanych i podziwianych już w starożytności. Teraz okazało się, że są najpiękniejszymi w Polsce. Właściciel ich muzeum miejscowy biznesmen Krzysztof Poloński kolejny raz został laureatem Lwóweckiego Lata Agatowego, które odbyło się w dniach od 16 do 18 lipca br. Otrzymał główną nagrodę przyznawaną od 13 lat przez redakcję magazynu „Nowiny Jeleniogórskie”.
Wyróżnienie dostaje posiadacz najpiękniejszego agatu, jedynej tego typu imprezy minerałów w Polsce będącej jednocześnie największą ich giełdą plenerową w kraju. Wcześniej w maju ten sam człowiek znalazł się w gronie trzech medalistów XV Giełdy Skał i Minerałów w Kłodzku. Medal nadawany przez znawców mineraologii otrzymał za wystawę Agatów Polskich.
Agaty będące naturalnymi produktami przyrody należą do kwarców. Powstały w wyniku procesów wulkanicznych ok. 285 mln lat temu. Tworzą je dwutlenek krzemu i domieszki barwników. W ich środku po przecięciu i wyszlifowaniu ukazują się naprzemianległe warstewki od jasnoszaro-niebieskiej do białej lub, gdy występują domieszki minerałów wszystkie barwy tęczy. Dzięki temu można zobaczyć fascynujący labirynt krętych linii przemawiający do odbiorcy, jako niepowtarzalny i nieprzezroczysty rysunek namalowany ręką przyrody miliony lat temu. Przez wzgląd na kolorystykę istnieje wiele odmian i nazw agatów. Występują na całym świecie m.in. w Brazylii, Maroku, Niemczech, Argentynie, Indiach, USA, Rosji, Australii i w Czechach.
W Polsce należą do najelegantszych kamieni szlachetnych i uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Największe złoża znajdują się na Dolnym Śląsku oraz koło Tenczynka i Krakowa. Najbardziej znane to słynne na całym świecie Płóczkowskie Pola Agatowe. Każdego roku w ich poszukiwaniu setki zbieraczy odwiedzają okolice Lwówka Śląskiego.
Agaty znane są od starożytności a najstarsze znalezione pochodzą z epoki kamiennej. Wykorzystywano je jako ozdoby, amulety, jak też materiał na narzędzia. Przez wzgląd na tajemnicę wnętrza przypisywano im nadprzyrodzoną moc traktując jako wytwory boskie. Wiadomo też, że już 3500 lat p.n.e. pozyskiwali je Egipcjanie, Sumerowie szczycili się ich obróbką a w czasie rozkwitu kultury greckiej przywozili je w celach handlowych kupcy arabscy z Indii. W późniejszym czasie Rzymianie udoskonalili agatami techniki rzeźbiarskie a weneccy szklarze bezskutecznie próbowali stworzyć ich podróbki.
Kamień znało również Średniowiecze uważając za dobroczynny i wykorzystując do zdobnictwa. Ukochał go także Barok, z którego pochodzą wymyślne puzderka, tabakierki, amulety, sygnety, medaliony, przedmioty codziennego użytku oraz sekretarzyk króla Jana III Sobieskiego. Ten ostatni można podziwiać w wilanowskim muzeum. Ciekawostką jest, że część afrykańskich krajów traktowało minerał jako pieniądze. Dziś wykorzystuje się go głównie w jubilerstwie. Niektórzy uważają też, że wpływa na psychikę, jak też nazywa „kamieniami miłości”.
W Dąbrowie Tarnowskiej piękno agatu odkrył pochodzący z Krakowa Krzysztof Poloński. Zainspirowały go do tego stopnia, że kilka lat temu w stolicy Powiśla Dąbrowskiego stworzył Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew. Tych drugich również, ponieważ znajduje się w nim największy polski czarny dąb. Dodatkową atrakcją miejsca są okazy ryb, bowiem twórca muzeum jest także zapalonym wędkarzem.
Krzysztof Poloński pierwszy raz zauważył agaty kilkanaście lat temu podczas wizyty na mineralogicznej giełdzie i tak narodziła się jego wielka pasja. Wtedy został właścicielem pierwszego minerału, które dały mu poczucie odkrywania czegoś pięknego.
Sam mówi o nich, że można w ich wnętrzu dostrzec rysunki będące inspiracją twórczą. Wykorzystując swą wiedzę i wyobraźnię zauważył wiele z nich tworząc jedyną na świecie agatową kolekcję tematyczną, w której uważni widzowie mogą dostrzec np.: Świętą Rodzinę, Madonnę, Mumię Faraona, baśniowe smoki, Sztandar Socrealizmu, postaci historyczne i związane z nimi elementy.
Kolekcjoner mówi o nich: „Wyobraźnia i miejsce, w którym to wszystko się znajduje daje nam obraz pięknego, cudownego świata w nich zawartego (…) Kamień ten ożywa poprzez nasze serce, wiedzę i wyobraźnię, dlatego dedykuję wystawę wszystkim: dzieciom i dorosłym, ponieważ każdy z nas zobaczy tam swoje serce.”
|
Ciekawostką jest, że galerię odkryła nawet osoba z dalekiej Nowej Zelandii, która przybyła do Dąbrowy Tarnowskiej tylko po to, by zobaczyć kolekcję agatów. O randze zbiorów muzeum może świadczyć wiele dyplomów, które otrzymały wystawione w nim kolekcje. Właśnie one są dodatkowym bodźcem do odwiedzenia i zobaczenia ich na żywo. Krzysztof Poloński wielokrotnie prezentował swoje minerały podczas różnych wystaw w tym m.in. na jedynej europejskiej podziemnej giełdzie minerałów w Wieliczce i wspomnianych wcześniej Lwówku Śląskim i podczas Lwóweckiego Lata Agatowego. Wśród sukcesów biznesmena są także wystawa w Monachium będąca największą halową imprezą mineralogiczną w Europie, gdzie reprezentował Polskę i Europę. To tam przekonał się, że posiadane przez niego agaty stanowią niezwykłą atrakcję na skalę światową. Sam Krzysztof Poloński za największe osiągnięcie uważa jednak stworzenie pierwszej na świecie kolekcji tematycznej tychże minerałów.
Informacje o Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew – Galerii Poloński
można znaleźć na stronie internetowej czyli tutaj!
Anna Hudyka
|