Categories:
Wszystkie / All
Artykuly / Articles
Wywiady / Interviews
Zdjecia / Photos
Wiersze / Poems
Recenzje / Reviews
Search 

Szukanie Rozszerzone
Strzelecki Competition:

Archives:

Advertisment:

 
13 października 2010
Aby dać uznanie młodym Polakom
Marianna Łacek. Fot. J. Łuszczyk, M. Jurkiewicz, E. Wierzbicka, J.Pawlicka

Prof. Wiłkomirska z S. Wierzbicką
„Uważam, że trzeba dać uznanie naszej młodzieży i poprzeć wysiłek osób, które pracują dla polskiej społeczności”, powiedziała mieszkanka jednej z sydnejskich dzielnic pani Anna Chrząstowska, asygnując kwotę $ 1 000 na cel IV Konkursu Muzycznego im. Ewy Malewicz. Pani Anna zadeklarowała swoje poparcie prawie natychmiast po ukazaniu się informacji o tym konkursie w Pulsie Polonii. Tutaj należy wyjaśnić, że inicjatorem Konkursów Muzycznych im. Ewy Malewicz oraz ich głównym finansowym sponsorem jest Rada Naczelna Polskich Organizacji w Australii. Z funduszu, którym dysponuje Rada Naczelna do tej pory nagrodzono parudziesięciu utalentowanych młodych australijskich muzyków polskiego pochodzenia.

Do udziału w Konkursach zachęcani są także młodzi, dopiero początkujący muzycy. Organizatorzy wychodzą bowiem z założenia, że aby wspiąć się na szczyty, trzeba najpierw wykonać pierwszy, nie zawsze jeszcze najbardziej wprawny krok. To właśnie dla tej grupy przyznawane są nagrody ufundowane przez indywidualnych sponsorów.

Na apel Polskiego Związku Kulturalnego, aby żadne dziecko uczestniczące w Konkursie Muzycznym nie odjechało z Sydney bez nagrody, odpowiedziało kilka indywidualnych osób oraz polskich stowarzyszeń i organizacji. Lista sponsorów została umieszczona w programie Koncertu Finałowego, który odbył się w niedzielę 3 października w Klubie Polskim w Ashfield (w Sydney).

A oto Fundatorzy Nagród Pozaregulaminowych oraz Sponsorzy IV Konkursu Muzycznego im Ewy Malewicz:
• Anna i Andrzej Chrząstowscy
• Anna i Jarosław Janiszewscy
• Marianna i Bronisław Łackowie
• Dr Kaja Łukaszewicz
• Dr Beata Rumianek
• Koło Polek w NPW
• Fundacja Polska w NPW
• Polski Związek Kulturalny w NPW
• Związek Nauczycieli Języka Polskiego w NPW
• Polski Program Radia SBS
• Polska Misja Katolicka Księży Chrystusowców
• Klub Polski w Ashfield








Patronat nad Konkursami Muzycznymi zgodziła się objąć prof. Wanda Wiłkomirska. Sławna polska skrzypaczka jest również przewodniczącą jury, w skład którego wchodzą także maestro Włodzimierz Kamirski (dyrygent), prof. Maciej Pawela (pianista) oraz pisząca te słowa Marianna Łacek (z ramienia organizatorów).

Łącznie w Konkursach Muzycznych im. Ewy Malewicz uczestniczyło ponad 80 osób w wieku od 9 do 22 lat. Dla każdego z nich jest to wielkie przeżycie osobiste i artystyczne. Dla najmłodszych Koncert Finalistów, to częstokroć pierwszy wielki publiczny występ. Dla tych już nieco bardziej zaawansowanych – to potwierdzenie ich umiejętności, przygotowania artystycznego oraz indywidualnej ekspresji, udokumentowanej opinią jurorów. Publiczne uznanie jakie wynoszą z udziału w Konkursie stanowi zachętę do dalszej pracy nad doskonaleniem techniki a także interpretacji wykonywanych utworów.

Uczestnicy Konkursów muzycznych im Ewy Malewicz znani są społeczności polskiej, ponieważ wielu z nich uświetnia uroczystości organizowane z okazji naszych świąt narodowych i kościelnych oraz ważnych rocznic.

Wielu także wpisało się już na stałe w poczet profesjonalnych muzyków Australii. Są to m.in. utalentowany Zespół Rodziny Syrek, Marcin Wieczorek (klarnet i saksofon), Maria Wełna (fortepian, organy), Adam Wąsiel (skrzypce i altówka), Monika Zygadło (skrzypce), Sylvia Kowalik (skrzypce), Daniel Kowalik (skrzypce), Karol Kowalik (wiolonczela), Konrad Olsen (fortepian), Sarah Wierzbicka (fortepian), Daniela Jędrzejczak (sopran), Kinga Janiszewska (kontrabas), Julia Janiszewska (wiolonczela).






Do tej pory jedynym wymaganiem jakie stawiano przed uczestnikami Konkursu było wykonanie przynajmniej dwu kontrastujących utworów muzycznych (w sumie 15 – 20 min.), z których jeden musiał być autorstwa polskiego kompozytora. W tym roku, Roku Chopinowskim, miał to być utwór skomponowany przez Fryderyka Chopina. Oczywiście w przypadku innych niż fortepian instrumentów dopuszczalne były adaptacje.Chodziło o to, aby zachęcić muzycznie utalentowane dzieci i młodzież do lepszego zaznajomienia się z muzyką Chopina, a także nagrodzić tych, którzy już mieli utwory naszego wielkiego kompozytora w swoim repertuarze.

Plan udał się znakomicie. Młodzi muzycy mobilizowali swoich nauczycieli, aby ci pomogli im wybrać odpowiedni do wieku oraz poziomu muzycznego utwór Chopina a także służyli radą w trakcie przygotowania. Rodzice z kolei zachęceni zostali, aby pomóc swojemu dziecku w zaznajomieniu się nie tylko z muzyką, ale i z życiorysem wielkiego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

Być może ze względu na utwory Chopina w tym roku do Konkursu Muzycznego przystąpili w przeważającej większości pianiści. W sobotę, 2 października od rana aż do późnych godzin popołudniowych odbywały się przesłuchania półfinałów. Najlepiej wykonane utwory i najlepsi wykonawcy zakwalifikowali się do finałów.

A oto program Koncertu Finałowego IV Konkursu Muzycznego im Ewy Malewicz:
Aleksander BĄCAL - 9 lat - fortepian
E. Granados Vals Poetico no 6 from 7 valses poeticas
Paulina PAŹDZIOR – 12 lat – fortepian
L. von Beethoven – Fur Elize
Natalie KOSZYŃSKA – 12 lat - fortepian
J. Haydn – Minuet in C major
Mikołaj DROZDOWSKI – 9 lat – skrzypce
G. Handel – Allegro second movement from Sonata in F major HWV 370/op 1 no I 2
Aleksandra ODROWĄŻ - 12 lat - fortepian
F. Chopin – Prelude Op. 28 no. 4
Olivia KWIECINSKA - 13 lat - fortepian
Yiruma – River Flows in You
Josephine PAWLICKA – 12 lat - fortepian
D. Evans – Gently Flowing
Marek SKORUT – 14 lat - fortepian
J.S. Bach – Toccata and Fugue Dm
Alexander AGACIAK - 15 lat – trąbka
C. Mangione – Feels so Good

przerwa

Sarah WIERZBICKA – 18 lat – fortepian
F. Chopin – Impromptu no.3 Op. 51 in Gb Major
F. Chopin – Polonaise in C# Minor Op. 26 No.1
TRIO: Annabelle SWAINSTON – 15 lat – skrzypce, J. JANISZEWSKA - wiolonczela; K. JANISZEWSKA - kontrabas
S. B. Poradowski – Agadio Espressivo – II Trio op. 30
R. Davidson (Topology) – II Allegro Vivace – Trio for strings
Tomek ODROWĄŻ – 15 lat - fortepian
R. Giazotto – Adagio in G minor
P. Desmond – Take Five
Kinga JANISZEWSKA – 17 lat – kontrabas
Wojtek Wiśniewski - fortepian
F. Chopin – Życzenie op 74 No.1(wariacja na kontrabas arr. P. O’Brien)
D. Dragonetti – Allegro Moderato – Concerto for Double Bass in G
Julia JANISZEWSKA – 17 lat – wiolonczela
Wojtek Wiśniewski - fortepian
F. Chopin – Largo – Sonata for cello and Piano in G. Minor
A. Dvorak – Silent Woods
Jeremy SKRZYPKA – 11 lat – fortepian
A. Khachaturian – Two Funny Aunties Argued
Dominic JURKIEWICZ – 19 lat - fortepian
F. Chopin – Nocturne in C minor Op. posthumus
S. Rachmaninov – Elegie Op.3 no 1




Od lewej: Anna Chrząstowska, Mikołaj Drozdowski i Marianna Łacek




Jury przyznało następujące nagrody:
1 miejsce, nagrodę $1 000 otrzymało Trio Sióstr Janiszewskich
2 miejsce: nagrody po $750: Julia Janiszewska, Sara Wierzbicka, Dominic Jurkiewicz, Alexander Agaciak
3 miejsce: nagrody po $ 600: Kinga Janiszewska i Tomek Odrowąż
Pierwszą nagrodę $500 w grupie najmłodszej otrzymał Jeremy Skrzypka
Pozostali finaliści otrzymali wyróżnienia w wysokości po minimum $ 100.

Przygoda z muzyką, szczególnie z muzyką Chopina, na pewno dla zwycięzców tegorocznego Konkursu Muzycznego się nie kończy. Obecny na Koncercie Finalistów Konsul Generalny RP, pan Daniel Gromann już zaprosił ich do wystąpienia w odrestaurowanej sali konsulatu.

Najmłodsi muzycy będą mieli także możliwość powtórnego zaprezentowania wykonywanych przez siebie utworów Chopina podczas uroczystości wręczania nagród i wyróżnień w konkursie: Mój Chopin, bo ja także jestem Polakiem. Zakończony niedawno Konkurs literacko – wizualny zorganizowany został przez Związek Nauczycieli Języka Polskiego dla uczczenia Roku Chopinowskiego. Konkurs adresowany był do uczniów polskich szkół sobotnich. Napłynęło wiele prac z NSW i z Victorii. Autorami niektórych z nich są także finaliści Konkursu Muzycznego. O terminie i miejscu wręczenia nagród uczestnicy zostaną poinformowani indywidualnie.

Po zakończeniu niedzielnego Koncertu Finalistów kilka osób spośród wypełnionej publicznością sali zadeklarowało chęć sponsorowania kolejnych Konkursów Muzycznych a także pomocy organizacyjnej. Na potwierdzenie ustnej deklaracji zostawiali organizatorom swoje wizytówki biznesowe. Serdecznie dziękujemy. Na pewno ta niezwykle cenna inicjatywa będzie wykorzystana w niedalekiej przyszłości. Wszystko po to, aby dać uznanie młodym Polakom, umacniając w nich dumę z przynależności do naszego Narodu.

Marianna Łacek