Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
3 lutego 2011
Ekspedycja "Australia 2011" (Projekt Korona Ziemi)
hm. Albert Waśkiewicz
Harcerze z Głowna wybierają się do Australii, najmniejszego kontynentu świata, by zdobyć Górę Kościuszki (2228 m n.p.m.). To już szósty najwyższy szczyt świata zdobywany przez nas na cześć stulecia światowego skautingu i polskiego harcerstwa. Kiedy w 2007 roku światowy skauting obchodził setną rocznicę powstania, Harcerski Klub Wyprawowy działający przy Komendzie Hufca ZHP im. Kornela Makuszyńskiego w Głownie, postanowił pojechać na grób generała Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu, do Neyri w Kenii. Tam właśnie zrodził się pomysł, by tę okrągłą rocznicę uczcić zdobywając tzw. Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Dotychczasowe osiągnięcia:
• Afryka- Kilimandżaro (5895 m n.p.m)- luty 2007r.
• Europa- Mount Blanc (4811 m n.p.m)- czerwiec 2007r.
• Ameryka Południowa- Aconcagua (6959 m n.p.m)- luty 2008r.
• Ameryka Północna- McKinley (6194 m n.p.m)- czerwiec 2008r.
• Najwyższa góra Europy i Kaukazu- Elbrus (5642 m n.p.m.)- czerwiec 2010r.

Harcerze z Polski proszą Polonię australijską o pomoc w załatwieniu tanich noclegów, a jeszcze chętniej - gościny. hufiec-glowno@wp.pl

Wszędzie tam zatknęli proporzec harcerski w biało-czerwonych barwach z lilijką ZHP. Najbliższym celem harcerskiej grupy z Głowna jest eksploracja Australii - dla jednych najmniejszego kontynentu, dla innych największej wyspy na świecie. Dla nas - krainy tajemniczej, niezwykłej i baśniowej. Australia to kraj czerwonych piasków, pustynnych szlaków, kraina kangurów, bezkresnych równin i niecodziennej roślinności.

Wyprawa na najwyższy szczyt Ameryki Południowej, Aconcagua. Oglądaj na You Tube

Hufiec Głowno - wyprawa na skałki - ogladaj na You Tube

Wyprawę zaplanowano w dniach od 17 lutego do 13 marca 2011r. W czasie pobytu w Austalii chcemy zdobyć Górę Kościuszki - najwyższy szczyt tego kontynentu - oraz pokonać trasę z południa na północ, by później wrócić wzdłuż wschodniego wybrzeża. Łącznie pokonamy ponad 12 tysięcy kilometrów w 21 dni. Wyprawa ma dla nas charakter wyczynu. Dużo czasu spedzimy podróżując dzień i noc, każdego dnia bedziemy pokonywać setki kilometrów poznając Australię.

Po dotarciu samolotem do Sydney 19 lutego 2011, z przesiadką w Szanghaju ruszamy wynajętym samochodem w stronę stolicy - Canberry. Dalej podróż trwa do podnóża Góry Kościuszki, by zdobyć szczyt odkryty i nazwany przez Pawła Edmunda Strzeleckiego. Po zejściu z wierzchołka ruszamy wybrzeżem do Melbourne i dalej do Adelaide. Tam spotkamy się ze znajomymi z Polski i razem wypłyniemy na Wyspę Kangura. Trzydniowa podróż zawiedzie nas do "serca Australii"- Góry Uluru. Gdy nacieszymy się jej widokiem o wschodzie i zachodzie słońca ruszamy w podróż do Darwin - miasta położonego nad Oceanem Spokojnym. Darwin położone jest niedaleko Parku Narodowego Kakadu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO, będącym domem 50 gatunków ssaków, 100 gatunków gadów i 280 gatunków ptaków.

I tu następuję najdłuższa trasa naszej wyprawy- ponad 2 800 km, z Darwin do Cairns. W Cairns rozpocznie się przygoda z Wielką Rafą Koralową widzianą nawet z kosmosu. Wracając do Sydney przez Brisbane wzdłuż całego wybrzeża będziemy zwiedzać najpiękniejsze piaszczyste plaże i lazurowy kolor morza. W Polsce wylądujemy 13 marca 2011r.

W wyprawie weźmie udział czterech członków Harcerskiego Klubu Wyprawowego, instruktorzy Hufca ZHP im. Kornela Makuszyńskiego w Głownie. Wśród uczestników wyprawy jest komendantka Hufca ZHP Głowno hm. Iwona Waśkiewicz oraz phm. Katarzyna Krawczyk i pwd. Krzysztof Safjanowski. Kierownikiem wyprawy jest hm. Albert Waśkiewicz.

Zwracamy się z prośbą o objęcie patronatu medialnego nad tą wyprawą. W zamian bardzo chętnie przybliżymy Państwu nasze dokonania związane z Koroną Ziemi, naszą współpracę z Polakami ze Wschodu (Litwa, Ukraina, Rosja). Szczególnym wydarzeniem w naszym życiu była harcerska pielgrzymka do Katynia i Smoleńska kilka tygodni po katastrofie TU- 154. Po powrocie byliśmy pierwszymi, którzy wznieśli protest poprzez polską telewizję, radio i prasę do rządów Polski i Rosji o zabezpieczenie miejsca katastrofy.

Pozostajemy z harcerskim pozdrowieniem
C Z U W A J

Kierownik Wyprawy hm. Albert Waśkiewicz hufiec-glowno@wp.pl

Komenda Hufca im Kornela Makuszynskiego 95-015 Glowno ul Targowa 8 tel 42 710 87 77.