Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 wrzesnia 2011
Śladami bł. Jana Pawła II – z wizytą w Niegowici
Zdzisław Rychlik (tekst i zdjęcia)

Wikarówka ks. Wojtyły
Niegowić jest to prastara miejscowość w województwie Małopolskim, położona około 30 kilometrów na południowy wschód od Krakowa, niedaleko Gdowa. Parafia w Niegowici powstała w 1262 roku i jest jedną z najstarszych na Podkarpaciu. Młody, wtedy 28 letni, ksiądz Karol Wojtyła rozpoczął z dniem 28 lipca 1948 roku swoją pierwszą posługę kapłańską w Niegowici. W swojej autobiografii pt.: „Dar i tajemnica” pisze: „Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w kierunku wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali już było widać kościół w Niegowici.(...) Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granice parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię.”

Późniejszy papież pełnił posługę w parafii w Niegowici jedynie przez rok, ale był to bardzo ważny okres w jego życiu, ponieważ tutaj zetknął się po raz pierwszy z rzeczywistością życia w małej wiejskiej parafii i z codziennymi problemami jej mieszkańców. W przewodniku opracowanym przez wydawnictwo Ścieżki Wiary pt.: „Niegowić. Papieska Parafia”, z którego autor reportażu zaczerpnął szereg informacji, czytamy: „Niegowić wabi ciszą, spokojem, zielenią pól. Podążają tu ludzie, którym szczególnie bliska jest postać Ojca Świętego Jana Pawła II. Tu bowiem pełnił On swoją pierwszą posługę kapłańską, tu stoi kościół, wybudowany z Jego inicjatywy, zobaczyć tu można jedyny na świecie pomnik papieża, przedstawiający go jako skromnego, wiejskiego wikarego, tu wreszcie, po śmierci umiłowanego Ojca Świętego, powstała replika Jego grobu z watykańskiej Bazyliki. Cały czas żyją tu także wspomnienia o wielkim Polaku, który rok przebywał wśród niegowickich parafian.”


Drewniana wieża starego kościoła


Wikarówka ks. Karola Wojtyły


Stary kościół na obrazie


Nowy, murowany kościół

Stajemy z żoną na parkingu, w pobliżu kościoła. Widzimy w pobliżu dzwonnicę, jedyną pozostałość po drewnianym kościele zbudowanym, po spaleniu starego kościoła, w 1771 roku. Do tego, jeszcze drewnianego kościoła przybył ksiądz Karol Wojtyła z pierwszą kapłańską posługą. Później, w 1973 roku ten kościół został przeniesiony do Mętkowa, a tutaj z inicjatywy księdza wikariusza Karola Wojtyły wybudowany został nowy, murowany kościół.

Dnia 14 maja 1949 roku ksiądz Karol Wojtyła, na zebraniu parafian z okazji 50-lecia kapłaństwa ówczesnego proboszcza parafii, księdza prałata Kazimierza Buzały, zaproponował parafianom, aby w prezencie swojemu proboszczowi zadeklarowali budowę nowego kościoła. Budowa kościoła trwała około 10 lat. Pierwsze nabożeństwo zostało odprawione 20 grudnia 1959 roku, a konsekracja kościoła odbyła się na tysiąclecie Chrztu Polski, tj. w 1966 roku. Konsekracji dokonał, już arcybiskup, Karol Wojtyła. Oglądamy to dzieło.

Obok dzwonnicy podziwiamy, wykonany z brązu, pomnik papieża. Jest to jedyny na świecie pomnik Ojca Świętego zaprojektowany na podstawie fotografii z czasów kiedy był zwykłym, młodym księdzem, wikariuszem w parafii w Niegowici. Pomnik wzniesiono z inicjatywy komitetu „Curato del Mondo” ( Wikary Świata ), składając tym samym międzynarodowy hołd kapłaństwu Ojca Świętego. Pomnik został odsłonięty i poświęcony w dniu 4 listopada 1999 roku. Jego twórcą jest włoski artysta Romano Pelloni.






Na placu przed wejściem do nowego, obecnie istniejącego kościoła widzimy, wykonany kostkami brukowymi, obrys dawnego, drewnianego kościoła. Mamy więc możliwość wyobrażenia sobie wymiarów starego kościoła, istniejącego w okresie posługi księdza Karola Wojtyły. Z placu przed kościołem widać po drugiej stronie jezdni budynek, tzw. wikarówkę, w której mieszkał ksiądz Karol Wojtyła. Po prawej stronie wejścia do kościoła parafianie umieścili pamiątkową tablicę. Z tekstu zamieszczonego na tablicy dowiadujemy się, że kościół powstał z inicjatywy wikariusza tutejszej parafii, a obecnie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Zwiedzamy wnętrze kościoła. Uderza umieszczony w głównym ołtarzu kościoła piękny, olejny obraz Matki Boskiej Wniebowziętej, z 1610 roku. Od treści tego obrazu kościół w Niegowici jest pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obraz został przeniesiony ze starego, drewnianego kościoła, więc na pewno ówczesny młody ksiądz Wojtyła wielokrotnie odprawiał przed nim Mszę Świętą. Po obu stronach głównego ołtarza podziwiamy umieszczone w oknach prezbiterium dwa witraże, ufundowane przez mieszkańców wszystkich miejscowości zaliczanych do parafii.

Na fresku namalowanym nad prezbiterium widzimy księdza Wojtyłę rozmawiającego z Maryją. Mówi Jej o swoim całkowitym oddaniu łacińskimi słowami: „Totus Tuus” ( cały Twój ). Autorem fresku w postaci plafonu jest Renato Tarlarini, artysta pochodzący z San Marino. Fundatorem tego dzieła jest Enrico Mangiarotti, włoski przedsiębiorca.


Fresk Totus Tuus


Tablica przy wejściu do nowego kościoła


Po prawej stronie głównego ołtarza, w kaplicy Jezusa Miłosiernego, znajduje się replika grobu Jana Pawła II. Tą wierną kopię grobowca wykonano z carraryjskiego marmuru. Oglądamy też drewniany konfesjonał, w którym według informacji oprowadzającej nas po kościele siostry karmelitanki, spowiadał ksiądz Karol Wojtyła swoich parafian. Na dwóch, znajdujących się w kościele, bocznych ołtarzach oglądamy obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa w otoczeniu drewnianych rzeźb Świętych, oraz obraz Świętego Józefa, także w otoczeniu rzeźb Świętych. Zwraca też naszą uwagę współczesna chrzcielnica, wykonana w 1966 roku, dla upamiętnienia Chrztu Polski.Przed opuszczeniem kościoła upamiętniamy, na załączonej fotografii, widok wnętrza kościoła od strony głównego ołtarza.

Zwiedzenie miejsca pierwszej posługi kapłańskiej Błogosławionego Jana Pawła II jest dla nas wielkim przeżyciem. Zalecamy wszystkim Polakom, którzy mają taką możliwość, wizytę w Niegowici.

Zdzisław Rychlik
19 września 2011 r.