Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
20 wrzesnia 2011
Wieści z Macquarie University
wspomnienia ze Szkoły Letniej na UJ

Oto, co pisze Natalia Krzyżaniak, studentka II roku, która obecnie studiuje język polski na Macquarie University, by niezadługo otrzymać Diploma in Languages. Za wyniki w nauce języka polskiego otrzymała dodatkowo stypendium rodziny Państwa Skrzyńskich, o nazwie The Henryk Skrzyński Memorial Scholarship.

Dwutysięczny jedenasty rok, to czas fantastycznych doświadczeń. Szkoła językowa w Macquarie University w Sydney zaoferowała mi wspaniałą wyprawę do Polski, aby móc doświadczyć studenckiego życia w Krakowie. Miałam okazję poznać nie tylko polski system edukacji, ale i również piękną kulturę i tradycję. Szkoła Letnia na Uniwersytecie Jagiellońskim przyjęła studentów z całego świata – Ameryki, Kazachstanu, Anglii, Ukrainy, Chorwacji itd. – dzięki temu my również zapoznaliśmy się z innymi kulturami i z tego powstały wspaniale, i długotrwałe przyjaźnie.

W pierwszym dniu odbyła się ceremonia inauguracyjna w Collegium Novum- najstarszym budynku Uniwersytetu. Tam dyrektor szkoły, dr hab. Piotr Horbatowski mile nas przywitał i zapoznał z historią uczelni. Byłam zdumiona, gdy dowiedziałam się, że Papież Jan Paweł II kilkadziesiąt lat temu, a Mikołaj Kopernik kilkaset lat temu studiowali i siedzieli w tej samej sali na wykładach. Wychodząc z ceremonii, wszyscy byliśmy napełnieni dumą.

Przez następne trzy tygodnie, chodziliśmy na ciekawe lekcje z interesującymi nauczycielami, którzy poświęcili dużo czasu na tłumaczenia i wprowadzenie nas w piękny polski język. Zajmowaliśmy się gramatyką, słownictwem i wymową. A po lekcjach rzuciliśmy podręczniki w akademiku i pędziliśmy prosto na Rynek, gdzie czekały już na nas smaczne lody, pyszne gofry z bitą śmietaną i truskawkową polewą, i oczywiście fantastyczne polskie sklepy! Dla tych, którzy chcieli bliżej poznać polską historię i kulturę – Kościół Mariacki, Sukiennice, różne muzea i inne zabytki były otwarte do ich dyspozycji. A w czasie weekendów, Uniwersytet organizował nam świetne wycieczki: Zakopane, Wieliczka, spływ Dunajcem i Oświęcim, to tylko niektóre miejsca, które mogliśmy zobaczyć. Nasze dni były wypełnione różnymi atrakcjami - również i wieczorami nie mogliśmy się nudzić. Organizatorzy chcieli pokazać i pomóc nam zgłębić wiedzę o kulturze i obyczajach z różnych rejonów Polski. Nauczyliśmy się robić pierogi, tańczyć Krakowiaka, poznaliśmy zwyczaje Andrzejkowe i tradycję Bożego Narodzenia.

Te trzy tygodnie w Polsce to najfajniejsze, najzabawniejsze i najweselsze dni, jakie kiedykolwiek spędziłam w moim życiu. Poznałam fantastycznych ludzi z całego świata i naprawdę wiele się nauczyłam. Zakochałam się w Polsce i mam nadzieję, że niebawem wrócę tu ponownie. Zachęcam wszystkich studentów do takiego wyjazdu – najlepsze doświadczenie mojego życia!

Kontakt z żywym językiem i kulturą naszego kraju wydaje się bezcenny! Zachęcam potencjalnych kandydatów do studiowania języka polskiego, współczesnego teatru i literatury polskiej. To także szansa na studia językowe w Krakowie! Uniwersytet już przyjmuje zapisy na rok 2012.

Natalia Krzyżaniak

Andrzej Siedlecki, Associate Lecturer/Coordinator[] Department of International Studies, Polish Studies Informacje o zapisach: tel: 02-9850-7470, 02-9850-7005 coe@mq.edu.au Informacje o studiach: 02-9850-7014.